MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projekty już są

ALICJA BOGIEL
W tym miesiącu dowiemy się, jakimi budynkami zajmie się w tym roku Fundacja ds. Rewitalizacji Starówki. Ale już wszystko wskazuje na to, że kamienicami na starówce raczej nie.

Dziś pewny jest remont jedynie dwóch zielonogórskich zabytkowych obiektów: konkatedry i kościoła polsko - katolickiego. - W kościele przy ul. Pod Topolami chcemy wymienić dach, w konkatedrze potrzebna jest modernizacja elewacji - mówi szef fundacji Jerzy Cydzik. - Wymienimy spoiny, zniszczone cegły, otynkujemy wieżę, pomalujemy i przede wszystkim osuszymy budowlę.
Na remont obu świątyń przeznaczono 700 tys. zł, wymiana dachu w kościele polsko - katolickim pochłonie z tej kwoty ok. 60 tys. zł.

Projekty już są

Bardzo prawdopodobny jest także remont elewacji dziewięciu innych budynków: ODN-u, RCAK-u, muzeum, urzędu marszałkowskiego, starostwa, szkoły muzycznej i liceum oraz dokończenie modernizacji pogotowia. Czy budynki te zostaną odnowione, zależy jednak od uruchomienia jednego z programów unijnych. - Pod koniec miesiąca powinna być decyzja urzędu marszałkowskiego - zapowiada J. Cydzik.
Decyzja będzie raczej na "tak", bo również urząd marszałkowski chce sobie z tych unijnych pieniędzy wyremontować siedzibę.
- A co z nami? - pytają tymczasem mieszkańcy deptaka. - Z pieniędzy na zabytki remontuje się urzędy, gdy nasze kamienice w kolejce czekają od lat. Plany były inne. Fundacja zrobiła nawet projekty budowlane.

Tylko pieniędzy nie ma

- Projekty są, ale pieniędzy na remonty nie ma - odpowiada J. Cydzik. - Unijnej dotacji na takie budynki nie dostaniemy, bo większość lokali wykupiono z ulgami miejskimi. Z budżetu miasta mamy natomiast tylko dofinansowanie na kościół i konkatedrę.
Na razie szansy na remonty nie mają nawet te wspólnoty mieszkaniowe, które chcą wyłożyć 25 proc. kosztów prac z własnej kasy. Jest ich kilka. - Zachęcali nas do oszczędzania, a teraz wykręcają się brakiem gotówki - skarży się właściciel sklepu w śródmieściu.
- Są budynki, które trzeba wyremontować w pierwszej kolejności. To nasze zabytki klasy zero - odpowiada J. Cydzik. I pociesza: - Lista tych obiektów już się kończy, przyjdzie czas na kamienice.
Kiedy? Szef fundacji mówi, że odpowie po 27 czerwca. - Wtedy będziemy już wiedzieć, ile pieniędzy zaoszczędzimy dzięki przetargom. Jeśli uzbiera się konkretna kwota, zaplanujemy remonty kamienic - obiecuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska