Koronawirus. Targi Kielce w gotowości. - Jesteśmy do dyspozycji, jeśli będzie konieczność przygotowania szpitala polowego

oprac. redakcja
Hale Targów Kielce są do dyspozycji w przypadku zwiększenia liczby chorych na Covid – 19 i konieczności przygotowania szpitala polowego – poinformował prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń – Mam jednak nadzieję, że uda się zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii i nie będzie konieczne organizowanie dodatkowych łóżek poza placówkami do tego przeznaczonymi.

Podobne rozwiązania zastosowano już w Hiszpanii, gdzie zarówno w Madrycie jak i Barcelonie hale targowe zostały przygotowane do przyjmowania chorych na Covid-19 w warunkach szpitala polowego. Placówka na terenie targów IFEMA w Madrycie jest wyposażona w 5 tysięcy łóżek i oddział do intensywnej terapii.

W Polsce według danych UFI - Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego jest 19 obiektów targowych, które posiadają powierzchnię wystawienniczą (wykorzystywaną regularnie na potrzeby organizacji targów i wystaw) o wielkości co najmniej 5000 mkw. Całkowita kryta powierzchnia wystawiennicza tych obiektów na przestrzeni lat 2011-2018 zwiększyła się o 75% i wynosi obecnie 473 341 mkw. Targi Kielce dysponują 7 klimatyzowanymi halami, których łączna powierzchnia to 36 tysięcy metrów kwadratowych. W związku ze stanem epidemiologicznym w kraju od 13 marca 2020 roku spółka nie organizuje żadnych wydarzeń aż do końca maja. Kalendarz targów zmodyfikowano przenosząc większość wydarzeń na jesień tego roku
- Rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-19, spowodowało niecodzienną sytuację w historii światowej gospodarki – mówi prezes Andrzej Mochoń - Efekty choroby Covid-19 mogą być wręcz tragiczne nie tylko dla naszego zdrowia. To, że część firm zbankrutuje jest nieuniknione. Wszystko zależy od kondycji danej firmy, od tego czy posiada zapasy gotówki, czy potrafi zredukować koszty rozsądnie. Bo jaki biznes wytrzyma parę miesięcy bez przychodów?

Podobnie jak inne ośrodki targowe kielecki ośrodek podjął decyzję o odwołaniu imprez w Targach Kielce od marca aż do końca maja, większość przełożona została na jesień. - Trzeba jednak być realistą. Jeżeli wszyscy przełożyli wystawy, to jesienią zabraknie mocy wytwórczych – twierdzi Andrzej Mochoń - Targi to przecież stoiska, często w zabudowie indywidualnej, które trzeba zaprojektować. I to sobie można jeszcze wyobrazić. Trudno sobie natomiast wyobrazić, aby firmy specjalistyczne były w stanie zbudować stoiska targowe w całej Europie, w tym samym czasie, we wszystkich ośrodkach. To będzie wąskie gardło. Nie ma mowy o tym, że uda się zorganizować imprezy w nowych terminach, dokładnie takie same jak dotychczas, bo nasi wystawcy będą mieli dylemat między innymi: gdzie pojechać? Na targi do Niemiec czy do Polski? A jeżeli w Polsce to do miasta X czy do miasta Y? Podobnych dylematów jest niestety więcej. Myślenie o firmie, to w obecnym czasie także myślenie o interesach powiązanych z nami firm i naszych Wystawców.

Trzeba pamiętać, że targi pełnią rolę stymulującą dla lokalnej gospodarki. Powiązane z nimi branże to między innymi hotelarstwo, gastronomia czy spedycja, gdzie straty będą olbrzymie. Wpływ targów na lokalną gospodarkę jest ogromny. Dla przykładu według danych AUMA Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Targowego obroty organizatora wystaw w danym mieście generują do siedmiokrotnie wyższych obrotów lokalnego przemysłu około targowego. Bez wsparcia ze strony rządu, banków i firm leasingowych – działalność kilku tysięcy przedsiębiorstw znajdzie się pod znakiem zapytania.

- Żeby przetrwać i wyjść z kryzysu z jak najmniejszymi stratami podjęliśmy szereg decyzji o oszczędnościach w firmie - mówi prezes Andrzej Mochoń – W obecnej sytuacji oczywiste jest zamrożenie wszelkich inwestycji. Należy do nich planowana w tym roku budowa hali.

Polski rynek targowy jak do tej pory miał silną pozycję w Europie, odgrywając jednocześnie znaczącą rolę w krajowej gospodarce. Według statystyk Polskiej Izby Przemysłu Targowego i Centrex (Międzynarodowego Związku Statystyk Targowych) w 2018 roku zorganizowano w Polsce ponad 200 targów z udziałem 1,62 mln zwiedzających i blisko 27,4 tys. wystawców. Dane dotyczące ubiegłego roku będą odpowiednio wyższe, bo przemysł targowy rozwijał się dynamicznie. - -Szacujemy, że obecna sytuacja przyniesie od marca do maja straty dla naszej branży z tytułu odwołanych imprez w Polsce, na poziomie nawet 500 mln złotych. Obliczenia te dotyczą zarówno członków Izby, jak i firm niezrzeszonych – powiedział Andrzej Mochoń.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Targi Kielce w gotowości. - Jesteśmy do dyspozycji, jeśli będzie konieczność przygotowania szpitala polowego - Echo Dnia Świętokrzyskie

Dodaj ogłoszenie