Kotki leszczynowe – zbierz i zjedz na zdrowie! W czekoladzie, occie lub miodzie. Pomogą na ból gardła i przy menopauzie

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
W lutym wiele osób zaczyna odczuwać pierwsze objawy alergii, w szczególności na pyłki leszczyny. Ci, którzy nie są uczuleni, mogą cieszyć się ich smakiem i właściwościami zdrowotnymi.
W lutym wiele osób zaczyna odczuwać pierwsze objawy alergii, w szczególności na pyłki leszczyny. Ci, którzy nie są uczuleni, mogą cieszyć się ich smakiem i właściwościami zdrowotnymi. Inventori/GettyImages
Na drzewach pojawiły się już pierwsze kwiaty! Kwitnie m.in. leszczyna. Jej smukłe kotki to przyszłe… orzechy laskowe. Ale z ich zbiorami nie musisz czekać do jesieni! Już teraz możesz przygotować z nich lecznicze mikstury, takie jak napar czy ocet, ale także… desery. Zobacz, jakie przepisy na leszczynowe specjały proponują w tym sezonie ziołowi influencerzy.

Spis treści

Na co pomagają kwiaty leszczyny?

Kwiaty męskie leszczyny (Flos Coryli) to jeden z surowców zielarskich, który można zbierać późną zimą. Jak podaje znany polski fitoterapeuta dr Henryk Różański, leszczynowe bazie są bogate w pyłek, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole.

Specjalista poleca ich stosowanie w leczeniu: przerostu gruczołu krokowego, stanów zapalnych układu moczowego, gardła i zaburzeń okresu przekwitania oraz pokwitania i podaje przepis na napar z kwiatów leszczyny i kwiatów męskich olchy:

1-2 łyżki kwiatów zalać 1 szklanką wrzącego mleka lub wody, odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić, osłodzić miodem. Pić przy przeziębieniu, bezsenności, depresji, osłabieniu i chorobach skórnych na tle zaburzeń hormonalnych i przemiany materii, 2-4 szklanki naparu dziennie.

Dodaje, że osłodzony sokiem owocowym napar z kwiatów leszczyny można podawać także niemowlętom przy kaszlu i zapaleniu gardła oraz oskrzeli w ilości 1-2 łyżeczek 3-4 razy dziennie.

Jak zbierać i suszyć leszczynowe bazie?

W wielu przepisach wykorzystuje się świeże bazie leszczynowe, ale można także przygotować z nich susz np. do naparów. Kwiaty najlepiej zbierać w suchy dzień (od stycznia do kwietnia) i układać na papierze lub tacy, aby nie tracić cennego pyłku. Suszy się je w temperaturze pokojowej.

Przepis na ocet z kwiatostanów leszczyny

Przepis na ocet z leszczynowych bazi podaje autorka strony Ziołowe Fascynacje.

Składniki:

  • świeże leszczynowe kotki,
  • 1 szklanka cukru,
  • 2 litry wody.

Przygotowanie:

  1. Dokładnie umyj i wyparz gorącą wodą duży słój.
  2. Wypełnij naczynie baziami do około 1/3 objętości.
  3. Do przegotowanej wody dodaj cukier i zalej bazie letnią wodą z cukrem.
  4. Przykryj naczynie ściereczką lub gazą i załóż gumkę lub obwiąż sznurkiem.
  5. Odstaw w ciepłe (temp. pokojowa) i zacienione miejsce na około 4-6 tygodni.
  6. Przez pierwsze dni codziennie mieszaj nastawę i pilnuj, aby bazie nie wystawały ponad wodę.
  7. Później – do czasu aż kotki opadną na dno – mieszaj od czasu do czasu nastawę, aby wzbogać ją o tlen.
  8. Po ok. 4-6 tygodniach można odcedzić bazie, a płyn z powrotem wlać do naczynia i przykryć ściereczką. Ocet będzie gotowy, kiedy przestanie pachnieć alkoholem, a pojawi się kwaśny octowy zapach. Wtedy można rozlać go do butelek, które warto co jakiś czas odkręcić i odgazować.

Przepis na bazie leszczyny w miodzie

Kociołek Wiedźmy poleca na swojej stronie miodową miksturę z leszczynowych kotków. Aby przygotować bazie w miodzie, wystarczy rozdrobnić w moździerzu kotki zebrane w słoneczny dzień, dodać do nich miód i dokładnie wymierzać. Miksturę należy przechowywać w zamkniętych słoiczkach i przyjmować po 2-3 łyżeczki dziennie, w razie wystąpienia przeziębień i bólu gardła.

Leszczynowe kotki w czekoladzie

Leszczynowe kotki można też wykorzystać do przygotowania… deseru. I podać je w czekoladzie! Taki przepis proponuje Maksymilian Przybylski z Max Gotuje. Proponuje on, aby zagrzać 50 ml mleka z połową szklanki cukru trzcinowego, następnie dodać i rozpuścić w nim 100 g masła. Do powstałej mikstury dodać przez sitko 2 łyżki kakao wymieszane z dwoma szklankami mleka w proszku i energicznie wymieszać. Zestawić z ognia. W powstałej masie czekoladowej maczać bazie kłaść na talerzach i chłodzić przez kilka godzin.

Źródło:W poszukiwaniu wiosny Medycyna dawna i współczesna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia