Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt oddłużeniowy to rozwiązanie dla najbardziej zadłużonych. Na czym polega i czy warto z niego skorzystać?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Kredyty oddłużeniowe udzielane są przez firmy prywatne i instytucje pozabankowe
Kredyty oddłużeniowe udzielane są przez firmy prywatne i instytucje pozabankowe eak_kkk / PixaBay
Kredyt oddłużeniowy został stworzony z myślą o osobach, które w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń wpadły w spiralę zadłużenia. W przeciwieństwie do popularnego kredytu konsolidacyjnego ten udzielany jest nawet w krytycznych sytuacjach, przy kłopotach z płynnością finansową. Sprawdźmy, na czym polega kredyt oddłużeniowy i czy zawsze będzie dla nas korzystny.

Spis treści

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, zazwyczaj uwzględniamy bieżące potrzeby, a także możliwości finansowe. Niestety, czasem w wyniku przeciwności losu takich jak choroba, wypadek czy utrata pracy, nasze wcześniejsze plany i założenia tracą na znaczeniu. Utrata płynności finansowej, rosnące wydatki i kolejne długi mogą stać się bardzo poważnym problemem. Wtedy warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu oddłużeniowego, czyli który może okazać się remedium na sytuacje beznadziejne.

Kredyt oddłużeniowy – czym jest?

Kredyt oddłużeniowy to specjalna pożyczka udzielana w celu spłaty zaległych rat i likwidacji rosnącego zadłużenia. Zobowiązanie z niższą ratą i wydłużonym okresem spłaty pomoże nam ustabilizować sytuację życiową oraz przywrócić utraconą płynność finansową.

W przypadku tego rozwiązania mamy do czynienia z jednym wierzycielem, z którym można negocjować warunki spłaty zaciągniętej pożyczki. Warto jednak pamiętać, że będzie to rozwiązanie droższe w porównaniu do innych kredytów, udzielanych przez banki.

Kiedy warto rozważyć zaciągnięcie takiego kredytu? Przykładowo, w sytuacji, gdy w przeszłości zaciągnęliśmy kilka kredytów np. na remont domu i samochód, ale w wyniku utraty pracy i choroby jednego z członków rodziny straciliśmy płynność finansową.

Kredyt oddłużeniowy udzielany jest przez firmy prywatne i pozabankowe, przez co jego koszt będzie dość wysoki, ale nasza historia kredytowa odgrywa wtedy znacznie mniejszą rolę.

Kredyt oddłużeniowy a konsolidacyjny – jakie są różnice?

Kredyty oddłużeniowe i konsolidacyjne łączy jeden cel, czyli spłata zaległych rat. Między tymi rozwiązaniami istnieją też znaczące różnice, zaczynając od instytucji udzielającej kredytu, przez wymagania stawiane kredytobiorcom, po wysokość oferowanego oprocentowania.

Warto podkreślić, że kredyt konsolidacyjny to produkt udzielany przez banki osobom, które nadal mogą pochwalić się pewną zdolnością kredytową. Natomiast kredyty oddłużeniowe oferowane są dla osób w złej sytuacji finansowej, uniemożliwiającej skorzystanie z pomocy banku.

W przeciwieństwie do kredytu konsolidacyjnego pożyczka oddłużeniowa nie wymaga dobrej historii kredytowej. Wiąże się natomiast z dużym ryzykiem dla kredytodawcy, dlatego oferowane oprocentowanie najczęściej będzie wtedy znacznie wyższe. Zarówno bank, jak i firma pożyczkowa mogą też wymagać zastawienia nieruchomości.

Jak dostać kredyt oddłużeniowy?

Instytucje oferujące kredyty oddłużeniowe wymagają przede wszystkim posiadania dochodów, które umożliwią spłatę rat. Dodatkowo do najczęstszych warunków udzielenia takiej pożyczki można zaliczyć:

  • obywatelstwo polskie lub pobyt stały w kraju,
  • zdolność do czynności prawnych,
  • pełnoletność,
  • zadłużenie, które może być spłacone w ramach tego produktu,
  • zabezpieczenie materialne, czyli np. nieruchomość.

Czasem jednak spełnienie powyższych warunków może nie wystarczyć do zaciągnięcia kredytu oddłużeniowego. Wtedy firma lub instytucja pozabankowa poprosi nas o poręczenie innej osoby ze stałym dochodem oraz dobrą zdolnością kredytową.

Kredyt oddłużeniowy można wykorzystać do spłaty m.in. kredytu odnawialnego, kredytu gotówkowego, pożyczki ratalnej, karty kredytowej lub chwilówki. Szczegółowe zasady dotyczące zobowiązania regulowane są przez podmioty udzielające finansowania.

Kredyt oddłużeniowy – jakie dokumenty należy przygotować?

Przed udaniem się do instytucji pozabankowej w celu zaciągnięcia kredytu należy przygotować kilka dokumentów. Pożyczkodawcy najczęściej wymagają:

  • dokumentu tożsamości np. dowód osobisty,
  • dokumentów potwierdzających wysokość zadłużenia np. umowy kredytów czy pożyczek,
  • dokumentów finansowych, które potwierdzą wysokość odchodów np. wyciąg z konta bankowego lub zaświadczenie wystawione przez pracodawcę.

Dodatkowo podmiot udzielający finansowania może zażądać dokumentów związanych z zabezpieczeniem spłaty, czyli np. prawa własności nieruchomości.

Czy warto skorzystać z kredytu oddłużeniowego?

Do głównych zalet kredytu oddłużeniowego można zaliczyć możliwość połączenia kilku rat w jedną, także przy złej historii kredytowej. Dodatkowym plusem jest wydłużenie okresu spłaty oraz uniknięcie wizyty komornika.

Wadą tej formy kredytu jest konieczność wniesienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty. Oznacza to, że w niektórych sytuacjach możemy np. stracić zastawioną nieruchomość. Co więcej, koszty spłaty tego zobowiązania są dużo wyższe niż w przypadku zwykłego kredytu. Wiąże się to z większym ryzykiem podmiotu pożyczającego pieniądze. Kredyt oddłużeniowy będzie zatem dobrym rozwiązaniem w sytuacjach trudnych lub beznadziejnych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kredyt oddłużeniowy to rozwiązanie dla najbardziej zadłużonych. Na czym polega i czy warto z niego skorzystać? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia