Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótki protest pracowników Odlewni "Chemar". Agencja Rozwoju Przemysłu spełniła dwa z trzech postulatów pracowników. Robert Rzepka doradcą

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od prawej: wiceprezes ARP Paweł Kolczyński, wiceminister i poseł PiS Piotr Wawrzyk oraz Tadeusz Kozior z „Solidarności”.
Od prawej: wiceprezes ARP Paweł Kolczyński, wiceminister i poseł PiS Piotr Wawrzyk oraz Tadeusz Kozior z „Solidarności”. Paweł Więcek
Protest pracowników kieleckiej spółki Odlewnia „Chemar” po odwołaniu prezesa Roberta Rzepki. W poniedziałek 4 maja załoga odeszła od linii produkcyjnych i przedstawiła trzy postulaty wobec Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu - właściciela przedsiębiorstwa. Szybko osiągnięto kompromis. Gwarantem porozumienia jest kielecki poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Wawrzyk z którego inicjatywy doszło do rozmów.

O godzinie 8:30 pracownicy „spontanicznie przerwali pracę protestując w ten sposób przeciwko odwołaniu dotychczasowego prezesa Odlewni - Roberta Rzepki” - przekazał w komunikacie prasowym Andrzej Pawlik, rzecznik prasowy zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. „Robotnicy są przekonani, że dotychczasowy prezes gwarantuje rozwój firmy i uratowanie ich miejsc pracy” - podkreślono w mailu do mediów.

Jak poinformował Tadeusz Kozior, szef Międzyzakładowej Organizacji Związkowej „Solidarność” w Zakładach Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „CHEMAR” w Kielcach, załoga przedstawiła trzy postulaty wobec Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu - właściciela spółki. - Pierwszy to przywrócenie prezesa do pełnienia obowiązków. Dwa: przekazanie środków inwestycyjnych dla spółki, bo oczekujemy na to od dłuższego czasu. Chodzi o pięć do ośmiu milionów złotych na inwestycje. Prosimy ARP o przyspieszenie. Po trzecie ARP naciska Odlewnię, by złożyć wniosek o obniżenie pensji o 20 procent. Pracownicy nie wyrażają zgody, bo stawki i tak są na granicy płacy minimalnej - mówi Tadeusz Kozior.

Jak informowaliśmy, w zeszłym tygodniu Robert Rzepka został odwołany z funkcji prezesa zarządu kieleckiej spółki Odlewnia „Chemar” będącej w obszarze aktywów Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu, która należy do Skarbu Państwa.

Robert Rzepka to były prezydent Kielc w latach 1991-1994 z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Był także wiceprzewodniczącym Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Funkcję prezesa zarządu Odlewnie „Chemar” objął w lipcu 2017 roku. Właścicielem firmy jest spółka Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „CHEMAR” należąca do Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa.

Do pełnienia obowiązków prezesa zarządu oddelegowany został doktor inżynier Łukasz Nowakowski z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wprowadzenie na stanowisko ma nastąpiło w czwartek.

Około godziny 11 rozpoczęło się spotkanie między przebywającym w Kielcach wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim a zarządem „Solidarności” i protestującą załogą. Rozmowom patronował świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

- Gwarantem porozumienia jest pan Piotr Wawrzyk. Strajkujący pracownicy Odlewni Chemar zawiesili protest - informuje Andrzej Pawlik, rzecznik prasowy.

Podczas briefungu prasowego Paweł Kolczyński poinformował, iż ARP zaakceptowała drugi i trzeci postulat załogi. Jednocześnie zawarto kompromis, że Robert Rzepka będzie doradcą zarządu Odlewni „Chemar” do czasu wyboru nowego szefostwa spółki.

Jak dodał Paweł Kolczyński, proces łączenia „Chemar” S.A. z z jej spółką-córką Odlewnie „Chemar” zakończy się w ciągu dwóch miesięcy. Agencja Rozwoju Przemysłu rozpoczyna także realizację programu inwestycyjnego szacowanego na 16 milionów złotych, z czego gros środków zostanie przeznaczonych na odbudowę potencjału Odlewni „Chemar”.

- Chcemy uratować ten zakład. Dofinansujemy spółkę kwotą 16 milionów złotych, z czego 10 milionów już przekazaliśmy pod koniec lutego. Zatrudniamy menadżerów, którzy znają sektor odlewniczy i mają doświadczenie w realizacji projektów restrukturyzacyjnych oraz zagwarantują szybkie i sprawne przeprowadzenie inwestycji między innymi w nowe piece odlewnicze, a także zakończenie połączenia obu spółek - powiedział Paweł Kolczyński.

- Pojawiło się światełko w tunelu. Udało się wypracować takie porozumienie, które sprawiło, że postulaty zgłoszone przez załogę zostały zaakceptowane. To sygnał, że zgoda buduje. Dzisiejsze ustalenia oznaczają, że Tarcza Antykryzysowa w przypadku „Chemaru” sprawi, że nie będzie negatywnych skutków dla tej firmy - powiedział świętokrzyski poseł PiS oraz wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krótki protest pracowników Odlewni "Chemar". Agencja Rozwoju Przemysłu spełniła dwa z trzech postulatów pracowników. Robert Rzepka doradcą - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia