Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księgowość, ale jaka? Przyszłość biur rachunkowych na ogólnopolskim kongresie w Targach Kielce

Marzena Smoręda
archiwum
Zaufany doradca, strażnik finansów i wysokiej klasy specjalista – tymi słowami określają księgowych polscy przedsiębiorcy. Zawód finansisty zmienia się, co pokazują liczne badania, a rola księgowego w firmie nie jest już taka, jak kiedyś. Jak wygląda współczesne biuro rachunkowe, czym są usługi outsoursingowe i czy księgowi nadal siedzą w „papierach”? Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych, podczas których podjęte zostaną te zagadnienia, a także inne, tematy dotykające branży finansowej obędzie się w czwartek, 22 listopada i w piątek, 23 listopada w Targach Kielce.

Według raportu „Autoportret księgowych 2017” w Polsce pracuje około 350 tysięcy księgowych. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenia Księgowych w Polsce pokazuje, jak szeroką grupą społeczną są księgowi, a także wskazuje, jakim zaufaniem obdarzają przedsiębiorcy swoich finansistów. Około 45 procent z nich wskazuje, że księgowi są zaufanymi doradcami, strażnikami finansów i wysokiej klasy specjalistami.

Aby sprostać wymaganiom przedsiębiorców i wciąż cieszyć się ich uznaniem księgowi sięgają po nowe rozwiązania – także te technologiczne. Jak podkreśla Mieczysław Groszek, Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa rozwój technologiczny to stały element rozwoju przedsiębiorstw. - Chcąc być konkurencyjnym korzystamy z nowych, innowacyjnych usług. To wszystko sprawia, że zmienia się funkcjonowanie państwa i instytucji państwowych, które, pragnąc nadążyć za sektorem prywatnym, dostosowują obowiązujące zasady prawne. Branża rachunkowa jest jedną z tych, która zapoczątkowała zmiany cyfrowe. - Trudno sobie dziś wyobrazić biuro rachunkowe, które funkcjonuje na bazie tradycyjnych ręcznie wypełnianych ksiąg przychodów i rozchodów.

Finansiści coraz częściej decydują się na wprowadzenie procesów automatyzacji księgowania w swoich firmach.– Powoduje [automatyzacja red.] przyspieszenie procesu księgowania, daje możliwość symulowania poziomu podatków na każdy dzień, możemy nawet oszacować zapotrzebowanie na gotówkę - podkreśla Alina Rudnicka - Acosta Prezes Zarządu EPSA BPO S.A., współorganizator Ogólnopolskiego Kongresu Biur Rachunkowych, który obędzie się 22 i 23 listopada w Targach Kielce.
Piotr Ciski, podkreśla, że na rynku zaczynają dominować młodsi przedsiębiorcy-pracodawcy, których najliczniejsza dzisiaj grupa (według GUS) mieści się w przedziale wiekowym 35-44 lata.

- Oczekują oni od specjalistów do spraw finansowych nie tylko czysto usługowego podejścia związanego z prowadzeniem księgowości, ale wejścia w rolę doradcy biznesowego, który pomoże podejmować kluczowe decyzje w oparciu o twarde dane. – dodaje Dyrektor zarządzający Sage Polska, którego wystąpienia będzie można wysłuchać podczas Ogólnopolskiego Kongresu Biur Rachunkowych. Tym samym finansiści potrzebują więcej czasu na skupienie się na analizach i wyciąganiu wniosków z posiadanych danych. Jak „kupić” ten czas? Piotr Ciski ma na to odpowiedź - Najlepiej wykorzystywać systemy informatyczne do wsparcia powtarzalnych procesów finansowo-księgowych, oszczędzając tym samym czas poświęcany do tej pory na „ręczne” wyliczenia.

Jednym z takich ważnych elementów wpływających na ułatwienie i szybkość pracy księgowych jest obrót bezgotówkowy - również ten temat zostanie podjęty podczas Ogólnopolskiego Kongresu Biur Rachunkowych w Targach Kielce. - Rozliczenie transakcji kartowej jest dużo prostsze i ułatwia ewidencję księgową. W ramach Programu Polska Bezgotówkowa prowadzimy szeroką akcję upowszechnienia akceptacji płatności bezgotówkowych w sklepach, punktach usługowo-handlowych, ale także instytucjach państwowych, urzędach i spółkach komunalnych. – komentuje dr Mieczysław Groszek z Fundacji Polska Bezgotówkowa. Wskazuje także na ułatwienia związane z transportem gotówki i przekazywaniem jej do banku.

Dzięki cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych coraz częściej dokonywanie rozliczeń finansowych przedsiębiorców wychodzi poza miejsce prowadzenia działalności. Wynika to także ze wzrostu zaufania do instytucji zewnętrznych. Wiktor Doktór podkreśla, że polscy przedsiębiorcy, reprezentujący zarówno duże korporacje, sektor MŚP, jak również organizacje typu start-up, spoglądają w kierunku zewnętrznych partnerów biznesowych, którzy mogą ich wesprzeć lub wręcz wyręczyć w prowadzeniu wybranych procesów. - Księgowość, zarządzanie kadrami oraz płacami to jedne z najpopularniejszych zadań, jakie oddawane są w outsourcing. Wzrost zainteresowania outsourcingiem usług finansowych jest połączony z profesjonalizacją, jaką przechodzą biura rachunkowe. Podmioty te posiadają bieżącą wiedzę na temat uwarunkowań prawnych, zatrudniają certyfikowanych profesjonalistów oraz dysponują narzędziami, które pozwalają na rzetelne świadczenie usług – mówi Prezes Fundacji Pro Progressio.

Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych, podczas których podjęte zostaną wyżej wspomniane zagadnienia, a także inne, tematy dotykające branży finansowej obędzie się w czwartek, 22 listopada i w piątek, 23 listopada w Targach Kielce.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Księgowość, ale jaka? Przyszłość biur rachunkowych na ogólnopolskim kongresie w Targach Kielce - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia