Kto musi zwrócić trzynastą i czternastą emeryturę? ZUS podał ważną informację!

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Trzynasta i czternasta emerytura to dodatkowe świadczenia, z których korzysta wielu seniorów w Polsce. Można jednak stracić prawo do nich. Co więcej, uzyskane pieniądze trzeba będzie oddać! Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał ważną informację w tej sprawie. Chodzi o limity zarobków określane co kwartał. Właśnie pojawiły się nowe progi. Poznajcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trzynasta i czternasta emerytura to dodatkowe świadczenia, z których korzysta wielu seniorów w Polsce. Można jednak stracić prawo do nich. Co więcej, uzyskane pieniądze trzeba będzie oddać! Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał ważną informację w tej sprawie. Chodzi o limity zarobków określane co kwartał. Właśnie pojawiły się nowe progi. Poznajcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE 123RF
Trzynasta i czternasta emerytura to dodatkowe świadczenia, z których korzysta wielu seniorów w Polsce. Można jednak stracić prawo do nich. Co więcej, uzyskane pieniądze trzeba będzie oddać! Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał nam ważną informację w tej sprawie. Chodzi o limity zarobków określane co kwartał. Jakie obecnie obowiązują progi? Oto szczegóły!

ZOBACZ: ZUS Poradnik dla emeryta - Ile wyniesie moja emerytura?

Spis treści

Ile teraz wynosi trzynasta i czternasta emerytura?

Przypomnijmy, trzynasta emerytura wypłacana jest każdemu emerytowi w tej samej wysokości - 1250,88 zł brutto w 2021 roku. Inaczej rzecz ma się z czternastkami. Maksymalnie również wynosi 1250,88 zł brutto, ale pełną kwotę mogą otrzymać seniorzy, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby, których emerytury przekraczają określony limit, otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Nie przeocz

Kto może stracić prawo do trzynastej i czternastej emerytury?

Istnieje możliwość, że świadczeniobiorca straci prawo do trzynastej i czternastej emerytury. Co więcej, otrzymane pieniądze będzie musiał zwrócić. Taka ewentualność zachodzi w przypadku przekroczenia limitów zarobków, które są określane co kwartał.

- Jeżeli w wyniku rozliczenia świadczenia okaże się, że na 31 marca - odnośnie 13 emerytury lub na 31 października - odnośnie 14 emerytury, świadczenie podlegało zawieszeniu z uwagi na przekroczenie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 13 i 14 emerytura podlega zwrotowi - informuje na łamach portalu niepelnosprawni.pl Grzegorz Dyjak z ZUS.

Zobacz także

Dorabiasz do emerytury? Uważaj! Możesz stracić świadczenia z ZUS

Chodzi zatem o osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę przed przejściem na wiek emerytalny lub pobierają renty socjalne i jednocześnie dorabiają.

- Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy ściśle od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są niższe - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Polecamy

Kiedy ZUS zawiesi lub zmniejszy emeryturę? Są nowe progi dla dorabiających emerytów

Dla wspomnianych osób ZUS co kwartał ustala progi dochodowe, których przekroczenie skutkuje obniżeniem emerytury lub renty, a nawet zwrotem trzynastej lub czternastej emerytury. Oto najnowsze progi obowiązujące od września:

  • 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia - 3853,20 zł brutto
  • 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - 7155,90 zł brutto

- Limity dorabiania do świadczeń dotyczą niektórych rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny - zaznacza Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz pomysł wprowadzenia emerytur bez podatku?

Gdy dodatkowe zarobki nie przekroczą 3853,20 zł brutto, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje. Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

- Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba - informuje Krystyna Michałek.

Wypłata świadczenia może być zawieszona jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 7155,90 brutto.

- Inaczej jest w przypadku renty socjalnej - świadczenie to zostanie zawieszona już po przekroczeniu kwoty 3 853,20 zł brutto przychodu. Od stycznia 2022 r. zmienią się zasady zawieszania renty socjalnej, będą stosowane te same zasady co do renty z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu rencistów będzie to oznaczało możliwość pobierania renty w pełnej lub zmniejszonej wysokości - dodaje Krystyna Michałek.

Kto musi zwrócić czternastą emeryturę?

Listopad to miesiąc wypłat większości "czternastek". W niektórych przypadkach świadczenie to może jednak zostać zawieszone, a nawet podlegać zwrotowi. Przede wszystkim czternasta emerytura nie przysługuje, gdy świadczenie podstawowe zostało wstrzymane od 1 listopada 2021 roku.

- Może to być np. sytuacja gdy osoba, która pobiera rentę socjalną, miała ją zawieszoną od listopada 2021 r. – z uwagi na osiąganie przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - dodaje rzecznik ZUS.

W takiej sytuacji dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie wypłacone z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia.

- Samo dorabianie nie jest przeszkodą w otrzymaniu czternastki. Część seniorów, która dorabia do swoich świadczeń musi uważać na tzw. graniczne kwoty przychodu. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. W sytuacji gdy po zakończeniu roku rozliczeniowego okaże się, że ze względu na przekroczenie dopuszczalnego dochodu emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje, wówczas wypłacona czternastka jest świadczeniem nienależnie pobranym i podlega zwrotowi tak jak pobrane emerytury czy renty - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Którzy emeryci mogą dorabiać bez ograniczeń?

Zaznaczmy raz jeszcze - wspomniane limity i graniczne kwoty przychodu, których przekroczenie może skutkować zawieszeniem świadczeń, dotyczy dorabiających niektórych rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.

- Limit przychodów nie dotyczy osób, które mają prawo do emerytury i ukończyły powszechny wiek emerytalny. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1250,88 zł brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimum to, emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, a więc bez dopłaty do wysokości minimalnej - dodaje Krystyna Michałek.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

źródło: ZUS, niepelnosprawni.pl, prawo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto musi zwrócić trzynastą i czternastą emeryturę? ZUS podał ważną informację! - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie