Nasza Loteria

Które długi ulegają przedawnieniu? Sprawdź, czy można ściągać przedawnione zobowiązanie?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ponad 80 mld zł zaległości należy do blisko 2,7 mln Polaków, do ponad 0,5 mld zł wzrosły długi 10 najbardziej zadłużonych osób w kraju.
Ponad 80 mld zł zaległości należy do blisko 2,7 mln Polaków, do ponad 0,5 mld zł wzrosły długi 10 najbardziej zadłużonych osób w kraju. 123RF
80 mld złotych wynosi przeterminowane zadłużenie Polaków – wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK. 66-letni rekordzista ma do oddania niemal 84 mln zł. Czym jest przedawnienie długu i kiedy następuje? Eksperci podkreślają, że każda czynność skutecznie przerywająca bieg przedawnienia powoduje, że termin przedawnienia biegnie od nowa.

Spis treści

Ponad 80 mld zł zaległości należy do blisko 2,7 mln Polaków, do ponad 0,5 mld zł wzrosły długi 10 najbardziej zadłużonych osób w kraju – poinformował Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Jednocześnie dodano, że na czele zestawienia znajduje się 66-latek, który ma już prawie 84 mln zł zaległości, kwota wciąż rośnie ze względu na naliczane odsetki. Czy jest jeszcze w stanie uregulować swoje zobowiązania? Z pewnością część dłużników będzie próbowało przeczekać, aż dług się przedawni.

Kiedy dochodzi do przedawnienia długu?

Zasady przedawnienia zobowiązań opisuje Kodeks cywilny. Przepisy te dają dłużnikowi możliwość uchylenia się od spłaty długów poprzez podniesienie zarzutu przedawnienia. Natomiast w przypadku dłużników będących konsumentami, sąd powinien uwzględniać kwestię przedawnienia z urzędu, bez konieczności podniesienia stosownego zarzutu. Podstawowy termin przedawnienia w polskim prawie to 6 lat.

Z kolei dla roszczeń o świadczenia okresowe, czyli np. o zapłatę czynszu lub odsetek oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin ten wynosi 3 lata. Należy jednak pamiętać, że w ustawach znajdziemy przepisy, które mogą odrębnie regulować termin przedawnienia dla poszczególnych roszczeń. Za każdym razem są one liczone od daty wymagalności roszczenia, która nadchodzi wraz z upływem dnia wyznaczonego jako termin spełnienia świadczenia, czyli np. jeśli termin zapłaty został ustalony na 1 czerwca, to roszczenie stanie się wymagalne 2 czerwca.

Jednak warto pamiętać, że istnieją przypadki, w których termin ten może ulec zmianie. – Najczęściej są to sprawy związane z wypowiedzeniem umowy kredytu przez samego kredytodawcę. W takiej sytuacji dłużnik zobowiązany jest do spłaty całości długu do ostatniego dnia trwającego okresu wypowiedzenia – wskazują eksperci BIG InfoMonitor.

– Po jego upływie roszczenie o zwrot kredytu staje się wymagalne – dodają. Jeżeli termin przedawnienia wynosi co najmniej 2 lata, koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, tj. 31 grudnia. Jako przykład podano, że jeżeli termin przedawnienia dla roszczenia wynosi 3 lata. Roszczenie stało się wymagalne 1 marca 2020 r. Koniec terminu przedawnienia przypadnie na 31 grudnia 2023 r. Zarzut przedawnienia będzie mógł być podniesiony od 1 stycznia 2024 r.

W jakim przypadku czas przedawnienia długu liczy się od nowa?

– Dług może ulec przedawnieniu tylko wtedy, gdy wierzyciel nie dopomina się zwrotu pieniędzy. Jeśli nie interweniuje, to zwykle od momentu powstania zadłużenia zaczyna się liczyć czas, po którym dług się przedawnia. W zależności od tego, jaki jest to rodzaj należności, to odpowiednio wyznaczony jest termin przedawnienia – wskazuje Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny BIG InfoMonitor.

Obecnie podstawowy okres, jaki musi minąć to 6 lat. Ale jeśli wierzyciel podejmuje działania, by odzyskać pieniądze, czas przedawnienia liczy się od nowa. W praktyce jest więc mało prawdopodobne, by okres ten upłynął. Zadłużenia często powstają w bankach i urzędach, które podejmują różne kroki, by odzyskać należność. Zlecają też egzekucję komornikom lub sprzedają dług firmom windykacyjnym, którym zależy, aby odzyskać należne pieniądze – dodaje.

Eksperci podkreślają, że każda czynność skutecznie przerywająca bieg przedawnienia powoduje, że termin przedawnienia biegnie od nowa. W polskim prawie uregulowane są określone czynności, które może wykorzystać wierzyciel, aby tego dokonać. Zaliczamy do nich:

 • podpisanie porozumienia lub ustalonej wspólnie ugody;
 • dobrowolną wpłatę dłużnika na poczet spłaty zaległego zobowiązania;
 • złożenie przez wierzyciela pozwu do sądu;
 • złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności;
 • złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej.

Co to oznacza w praktyce? Pietraszkiewicz wyjaśnia, że wierzyciel, który podejmie odpowiednie czynności prawne, aby odzyskać swój dług, jednocześnie w ten sposób zatrzymuje bieg terminu przedawnienia należności.

– Jest kilka możliwości, jakie może wybrać podmiot, by odzyskać pieniądze. Jeśli polubowne metody nie przyniosą skutku, wierzyciel może skierować sprawę do sądu bądź do innego organu, który zajmuje się egzekwowaniem należności. Może to być m.in. złożenie wniosku o egzekucję komorniczą. Zawarcie ugody także wstrzymuje bieg terminu przedawnienia. Obie strony mogą na przykład ustalić nowy termin spłaty należności – tłumaczy.

Każde z podjętych działań oznacza, że wierzyciel chce swój dług odzyskać, a zatem nie ma mowy o przedawnieniu. Jeśli dłużnik nadal nie spłacił swoich zobowiązań, to po zakończeniu czynności prawnych okres przedawnienia zaczyna biec od początku. Gdy wierzyciel nie wykona żadnych kolejnych ruchów, to można liczyć na przedawnienie.

– Także sam dłużnik może wpłynąć na wydłużenie okresu przeterminowania długu. Tak się dzieje, gdy winna osoba częściowo spłaci należność – dodano.

Czy można odzyskać dług po przedawnieniu?

Dług przedawniony nie znika, ale przekształca się w tzw. zobowiązanie naturalne, które nie podlega przymusowi państwowemu, tzn. nie może być dochodzone przed sądem, ani egzekwowane przed komornikiem. Może jednak trafić do rejestru dłużników BIG.

Przedawnienie roszczenia nie stanowi bowiem przeszkody, by wpisać dłużnika do rejestrów prowadzonych przez biura informacji gospodarczej. Wierzyciele mogą przekazywać informacje o zobowiązaniach przedawnionych, pod warunkiem że nie minęło więcej niż 6 lat od wymagalności zaległości.

Wybrane rodzaje roszczeń oraz terminy ich przedawnień

 • Przedawnienie po roku: roszczenia z tytułu opłaty za jazdę bez ważnego biletu komunikacyjnego.

 • Przedawnienie po dwóch latach: roszczenia z tytułu debetu na koncie bankowym. Po tym terminie przedawniają się też niektóre roszczenia wynikające ze stosunku zlecenia oraz z nienazwanych umów o świadczenie usług.

 • Przedawnienie po trzech latach: roszczenia z tytułu kredytu, pożyczki, karty kredytowej, usług telekomunikacyjnych i zadłużeń czynszowych. Trzy lata to okres potrzebny, by co do zasady przedawniły się zobowiązania ze stosunku pracy. Po trzech latach ulegają przedawnieniom zobowiązania alimentacyjne, jest to też termin na doręczenie decyzji określającej wysokość podatku od nieruchomości.

 • Przedawnienie po pięciu latach: roszczenia z tytułu zobowiązań podatkowych (np. podatek dochodowy, podatek VAT, zaległości w ZUS-ie), roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku.

  Co ważne, w przypadku roszczeń z tytułu zobowiązań podatkowych termin przedawnienia liczymy od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności – jest to wyjątek od zasady ogólnej, w której termin liczy się od dnia wymagalności roszczenia.

 • Przedawnienie po sześciu latach: roszczenia, które zostały zatwierdzone wyrokiem sądu lub innej instytucji, która posiada odpowiednie uprawnienia. 6 lat trzeba również czekać na przedawnienie roszczeń z tytułu pożyczek od osób niebędących przedsiębiorcami.

Wyższa kwota wolna od 1 lipca 2023 roku. Takie będą nowe limity

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Które długi ulegają przedawnieniu? Sprawdź, czy można ściągać przedawnione zobowiązanie? - Strefa Biznesu

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PI Grembowicz
Nie ma czegoś takiego - zawsze ktoś /inny/ musi to spłacić i tak.

Real Life
g
gość
fajnie by było ale to nie takie proste. mojego wujka długi jak były, tak są :/ o tyle spoko, że kruk go windykuje to spłaca regularnie i oby do końća
m
marudnik
Prawidłowa odpowiedź - nigdy. Najniższa krajowa 2700 na reke, gwarantowane na koncie 2615. Dopóki będzie ściągane cokolwiek (będzie jakiś ruch w interesie) dług nigdy się nie przedawni. To tak w bardzo dużym uproszczeniu.
M
Mirek
Proszę nie wprowadzać czytelnika w bład p.Radco Prawny.

Co to za brednie ?

W jakim kodeksie znalazł pan te informację ?

Dług może ulec przedawnieniu tylko wtedy, gdy wierzyciel nie dopomina się zwrotu pieniędzy. Jeśli nie interweniuje, to zwykle od momentu powstania zadłużenia zaczyna się liczyć czas, po którym dług się przedawnia. W zależności od tego, jaki jest to rodzaj należności, to odpowiednio wyznaczony jest termin przedawnienia .
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia