Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Które stacje benzynowe sprzedają dobre paliwo, a które nie spełniają norm?

Jarosław PANEK, [email protected]
Norm w ubiegłym roku nie spełniał jedynie olej napędowy na stacjach WW Energy w Nietulisku oraz Luk Lukoil przy ulicy Warszawskiej w Kielcach
Norm w ubiegłym roku nie spełniał jedynie olej napędowy na stacjach WW Energy w Nietulisku oraz Luk Lukoil przy ulicy Warszawskiej w Kielcach
Gdzie w ubiegłym roku sprzedawano najgorsze paliwo? Oto wyniki kontroli prowadzonych w naszym województwie przez Inspekcję Handlową. Podajemy adresy świętokrzyskich stacji, w których paliwa nie spełniały norm.

Przez cały rok inspektorzy systematycznie przemierzali całe województwo, pobierając kolejne próbki. Pierwsze kontrole przeprowadzili już w styczniu 2009, a ostatnie pod koniec grudnia. Jakie jest efekt ich pracy?

Wyniki, które podajemy, to parametry paliwa sprzedawanego w danym dniu. Specjaliści badali kilkanaście parametrów, w tym gęstość w temperaturze 15 stopni Celsjusza, motorową liczbę oktanową, badawcza liczbę oktanową, skład frakcyjny przy różnych temperaturach, temperaturę końca destylacji, pozostałość po destylacji, temperaturę zapłonu, przekroczone wartości eterów, tlenu metanolu, benzenu i kilku innych.

Jaki jest wynik tej kontroli? Generalnie całkiem dobry. Paliwo zaledwie na dwóch stacjach nie spełniało norm i to tylko w zakresie temperatury zapłonu. Pierwszą z tych stacji jest należący do firmy WW Energy obiekt w Nietulisku Dużym w powiecie ostrowieckim, a drugą kielecka stacja rosyjskiego koncernu Lukoil przy ulicy Warszawskiej 90.

W obu przypadkach olej napędowy miał niezgodne z normami temperatury zapłonu. W przypadku oleju napędowego na stacji w Nietulisku temperatura zapłonu w styczniu wynosiła mniej niż 40 stopni Celsjusza podczas gdy norma wynosi powyżej 55 stopni. Na kieleckim Lukoil - u olej miał temperaturę zapłonu 49,5 stopnia zamiast 55 stopni. Ponowne badanie oleju napędowego kilka dni później przyniosło jeszcze gorsze rezultaty. Temperatura zapłonu na stacji w Nietulisku spadłą poniżej 15 stopni.

Na pozostałych stacjach w naszym województwie inspektorzy nie znaleźli paliwa odbiegającego od norm, podczas gdy w innych województwach zdarzały się ogromne wpadki, w tym ordynarnie chrzczone paliwo.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia