Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Który testament jest ważny?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Ile razy można spisać ostatnią wolę i która z nich obowiązuje po śmierci spadkodawcy
Ile razy można spisać ostatnią wolę i która z nich obowiązuje po śmierci spadkodawcy
Przepisy nie ograniczają liczby sporządzonych przez spadkodawcę testamentów. Swoją ostatnią wolę i dysponowanie majątkiem można w każdej chwili zmienić w całości lub częściowo. Trzeba spełnić jednak niektóre warunki.

Spadkodawca może odwołać każdy sporządzony przez siebie testament. Nieważne czy jest on napisany własnoręcznie, sporządzony w formie aktu notarialnego, urzędowy czy ustny. Może to zrobić w dowolnej chwili aż do momentu śmierci. Sporządzający testament może odwołać go w całości lub zmienić tylko w części. Przepisy prawa nie ograniczają liczby sporządzonych lub odwołanych przez tę samą osobę testamentów.

 

Jak odwołać ostatnią wolę?

Można to zrobić sporządzając nowy testament albo zniszczyć napisany wcześniej lub pozbawić go cech, od których zależy jego ważność. Można także zrobić w testamencie zmiany, z których wynika, że spadkodawca chce odwołać niektóre zawarte w nim postanowienia.

 

Spadkodawca może również ustanowić nowy testament, ale nie zaznaczyć w nim, że odwołuje poprzedni. W takiej sytuacji zostają odwołane tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, które nie zgadzają się z treścią nowego.

Gdy nowy testament będzie zawierał tylko jedną dyspozycję, która dotyczy odwołania poprzedniego, to wówczas w razie braku spadkobierców testamentowych dziedziczyć będą ustawowi spadkobiercy.

 

Skuteczne odwołanie

Aby skutecznie odwołać testament, spadkodawca powinien mieć pełną zdolność do czynności prawnych i złożyć oświadczenie osobiście. Nie musi go odwoływać w tej samej formie, w której sporządził poprzedni, na przykład dokument sporządzony w formie aktu notarialnego można odwołać spisując nowy własnoręcznie.

 

Jeśli ta sama osoba zostawi kilka testamentów o różnej, w dodatku o sprzecznej treści, trzeba ustalić przede wszystkim, w jakiej kolejności powstały. Bierze się wówczas pod uwagę datę wskazaną na dokumencie, a nawet godzinę, gdy w tym samym dniu sporządzono kilka testamentów.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia