Kucharze i lekarze poszukiwani od zaraz. Zobacz dla kogo jest praca w Świętokrzyskiem? (RAPORT)

Marzena Smoręda
Udostępnij:
Rok 2019 jest na świętokrzyskim rynku pracy rekordowo udany, ale nie dla wszystkich profesji. Dla kogo jest praca, a dla kogo jej u nas brakuje?

W 2019 roku największe braki kadrowe mogą występować w powiatach: opatowskim, starachowickim, koneckim i sandomierskim, Kielcach oraz w staszowskim, ostrowieckim, buskim, skarżyskim, kieleckim i włoszczowskim.

Tam brakuje:
pracowników budowlanych,

kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,

kucharzy,

lekarzy

fryzjerów.

Najwięcej zawodów nadwyżkowych jest w Kielcach i powiatach:staszowskim, koneckim, skarżyskim i starachowickim. Największy problem ze znalezieniem pracy mają: ekonomiści, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia - podaje Barometr zawodów 2019 w Świętokrzyskiem.

Kucharze i lekarze poszukiwani od zaraz. Zobacz dla kogo jest praca w Świętokrzyskiem? (RAPORT)

Zawody deficytowe
Wśród zawodów deficytowych najwięcej jest tych z branży budowlanej (34,6 procent ogółu zawodów deficytowych). Problemem w tej branży jest szara strefa. Poszukiwane są osoby z doświadczeniem i znajomością nowych technologii w budownictwie. Niedobór pracowników wynika też z: trudnych warunków pracy, braku doświadczenia i uprawnień, podeszłego wieku kandydatów. Niedobory pracowników w znacznej części są uzupełniane poprzez zatrudnianie cudzoziemców.

Na braki kadrowe w branży motoryzacyjnej wpływają problemy związane ze szkolnictwem zawodowym. Pomimo wielu absolwentów, wśród mechaników pojazdów samochodowych oraz blacharzy i lakierników samochodowych deficyt wynika z braku odpowiednich umiejętności. W rejestrach pozostają osoby bez doświadczenia i umiejętności praktycznych, bez znajomości nowych technologii stosowanych w motoryzacji. Znalezienie kandydatów do pracy utrudniają niskie płace.

Duże zapotrzebowanie na pracowników w branży transportowo-spedycyjnej dotyczy kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowców autobusów oraz magazynierów. Zapotrzebowanie dotyczy wykwalifikowanej kadry, z doświadczeniem zawodowym, znajomością języków obcych. Przyczyną deficytu jest niewystarczająca liczba kandydatów z prawem jazdy C i C+E oraz uprawnieniami na przewóz rzeczy, a w przypadku kierowców autobusów - prawa jazdy D oraz uprawnień do przewozu osób. W przypadku magazynierów przyczyną niedoboru kandydatów jest brak uprawnień do obsługi wózków widłowych, doświadczenia, czy brak znajomości obsługi programów komputerowych, koniecznych do obsługi magazynów.

Grupa zawodów deficytowych w branży gastronomicznej powiększyła się o szefów kuchni. W przypadku kucharzy oraz piekarzy deficyt utrzymuje się już kolejny rok. Barierą w znalezieniu kandydatów do pracy są nieatrakcyjne warunki pracy. Deficyt pracowników w branży medycznej dotyczy lekarzy, pielęgniarek i położnych. Wpływa na to ograniczona liczba specjalistów, jak i fakt, że część osób w tej grupie osiąga już wiek emerytalny, a brakuje osób młodych chętnych do pracy w zawodzie.

Zawody z nadwyżką
Liczba profesji nadwyżkowych zmniejsza się. Sytuacja ta dotyczy ekonomistów, pedagogów, pracowników biur podróży i obsługi turystycznej, specjalistów technologii żywności i żywienia, pracowników administracyjnych i biurowych, specjalistów administracji publicznej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Kucharze i lekarze poszukiwani od zaraz. Zobacz dla kogo jest praca w Świętokrzyskiem? (RAPORT) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Duck

I jeszcze zapomniałem co do pracy tutaj... za najniższą krajową i średnią krajową wypłatą ale zap***alasz tutaj jak mały samochodzik jak już znajdziesz pracę że za takie zap***alanie za wszystkich powinno się tu conajmniej 5 tyś. zarabiać.

A sprzedawczyków to tu też nie brakuje ;), każdy tu komuś chętnie podłoży świnie ;)

D
Duck

żal... na pewno kogoś takie oferty pracy zachęcą do zamieszkania w tym pipidowie szczególnie budowlaniec gdzie wieś tańczy i śpiewa...

Zero atrakcji dla różnych kultur tylko dla wsi, zero perspektyw... a jak się znajdzie jakąś pracę biurową tu to albo z średnią pensją albo za najniższą krajową no bardzo zachęcające warunki życia...

To miasto jest taką większą Rawą-Mazowiecką czyli umieralnią dla młodych którzy nie mogą wydostać się z tego cmentarzyska.

Tutaj łatwo popaść w depresje jak nie ma się znajomości... a i znaleźć bez znajomych tu drugą połówkę graniczy z cudem ;), bo kobiety tu mają takie wymagania jak te z Warszawy :D

K
Krzysztof

Wystarczy wyjechać do ościennego województwa i pensja wzrasta o kilkanaście/dziesiąt procent. Nie warto zasuwać na kiesę prywaciarzy za marne grosze, umowy śmieciowe, na co komu darmowe staże i kto tam jeszcze wie co... Nie dajcie się robić na szaro i uciekajcie z tego k**wi dołka. To województwo jest przesiąknięte korupcją i nepotyzmem, szkoda tylko ambitnych ludzi. Będę trzymał za Was kciuki! Urzędasy won od państwowej kasy!

 

A
Andrzej

Wystarczy wyjechać do ościennego województwa i pensja wzrasta o kilkanaście/dziesiąt procent. Nie warto zasuwać na kiesę prywaciarzy za marne grosze, umowy śmieciowe, na co komu darmowe staże i kto tam jeszcze wie co... Nie dajcie się robić na szaro i uciekajcie z tego k**wi dołka. To województwo jest przesiąknięte korupcją i nepotyzmem, szkoda tylko ambitnych ludzi. Będę trzymał za Was kciuki! Urzędasy won od państwowej kasy!

 

Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie