Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura - Muzeum Wsi Kieleckiej z Kielc

Redakcja
Liderem Regionu 2011 w kategorii Kultura zostało Muzeum Wsi Kieleckiej. Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej
Liderem Regionu 2011 w kategorii Kultura zostało Muzeum Wsi Kieleckiej. Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej
Promowanie kultury, szczególnie tej lokalnej, świadczącej o bogatych tradycjach regionu to rola niezwykle odpowiedzialna. Ale podjęło się jej i z ogromną pasją, a co najważniejsze – ze świetnymi wynikami, realizuje nasz kolejny lider – Muzeum Wsi Kieleckiej. A działania tej instytucji na rzecz ziemi świętokrzyskiej są nieocenione, dlatego też nasza kapituła nie wahała się ani chwili przyznając muzeum tytuł Lidera Regionu.

A początki działalności Muzeum Wsi Kieleckiej były bardzo skromne. Pamięcią trzeba sięgnąć aż do 1976 roku, kiedy to rozpoczęło ono swoją działalność. Mało kto spodziewał się wtedy, że w nie tak znowu odległej przyszłości stanie się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców nie tylko tych pochodzących z naszego regionu.

Znakiem rozpoznawczym Muzeum Wsi Kieleckiej szybko stały się liczne i bardzo popularne imprezy plenerowe, podczas których można było zapoznać się z niezwykle bogatą kulturą, tradycją i historią ziemi świętokrzyskiej. A trzeba przyznać, że jako region naprawdę mamy się czym pochwalić. Doskonale wiedzą o tym pracownicy muzeum, którzy doskonale potrafią zachęcić wszystkich, bez względu na wiek do zgłębiania sekretów tych barwnych i magicznych rejonów Polski.

O tym, że działania w zakresie promowania tradycji i historii świętokrzyskiego, są dla mieszkańców województwa oraz turystów z kraju i zagranicy bardzo atrakcyjne, najlepiej świadczy fakt, że z roku na rok liczba gości muzeum systematycznie rośnie. Być może dzieje się tak dlatego, że każda wizyta w jednym z oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej to nostalgiczna podróż w czasie, możliwość obcowania z żywą historią. W Parku Etnograficznym w Tokarni oraz Dworku Laszczyków w Kielcach, czyli dwóch najszerzej rozpoznawalnych oddziałach Muzeum Wsi Kieleckiej, można spotkać rzemieślników i twórców ludowych, których umiejętności powoli odchodzą w zapomnienie. Można tu zobaczyć między innymi, jak na starych drewnianych krosnach pracuje tkaczka, jak kowal wykuwa podkowy w małej kuźni, a garncarz na kole wyczarowuje gliniane naczynia. Na scenie rozbrzmiewa piękna ludowa muzyka, a stara chałupa pachnie świętokrzyską zalewajką i świeżo, dopiero co upieczonym chlebem.

Każda z imprez organizowanych przez prężnie działające Muzeum Wsi Kieleckiej ma swój niepowtarzalny, wyjątkowy charakter i inne przesłanie. Na przykład najpopularniejszy Hubertus Świętokrzyski to impreza propagująca bardzo bogate niegdyś w tych rejonach tradycje myśliwskie. Oprócz wymienionych twórców ludowych podziwiać możemy jeźdźców w gonitwie za lisem, odbywają się też pokazy ptaków drapieżnych oraz psów myśliwskich. Słowem wszystko to, co możemy sobie tylko wyobrażać o dawnych polowaniach, które znamy jedynie z kart powieści czy filmów. Skansen w Tokarni rozbrzmiewa wtedy sygnałami myśliwskiego rogu. Świętu Chleba, kolejnej organizowanej z rozmachem imprezie, oprócz ujmującego zapachu tego cudownego wypieku, towarzyszą natomiast pokazy dawnych obrzędów, ściśle związanych z naszą kulturą.

Równie barwny jest zawsze Jarmark Agroturystyczny, podczas którego swoją przebogatą i niezwykle zróżnicowaną ofertę prezentuje kilkadziesiąt gospodarstw z całego regionu. Goście skansenu mają podczas tego wydarzenia niepowtarzalną okazję posmakować wyśmienitych potraw charakterystycznych dla regionu świętokrzyskiego.

A to jeszcze nie wszystko, na co możemy liczyć. Już po raz dwudziesty odbędą się w tym roku w Parku Etnograficznym w Tokarni Wytopki Ołowiu. To jedno z najbardziej prestiżowych i mocno wyczekiwanych przedsięwzięć Muzeum Wsi Kieleckiej. Inscenizacje, pokazy historyczne, spotkania z naukowcami sprawiają, że wiedza o historii regionu świętokrzyskiego oraz jego dziedzictwie przemysłowym przekazywana jest w bardzo atrakcyjnej formie. Każdego roku w imprezie bierze udział kilka tysięcy osób.

Oddziałami Muzeum Wsi Kieleckiej są: Park Etnograficzny w Tokarni, Dworek Laszczyków w Kielcach, Mauzoelum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Obiekty „in situ” Muzeum Wsi Kieleckiej, którymi muzeum się opiekuje znajdują się w całym województwie, a są wśród nich: holenderski wiatrak kamienny w Szwarszowicach, XIX wieczna Chałupa w Kakoninie, Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie, czy czynny jeszcze do 1970 roku Młyn w Piasku.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pasji do odtwarzania naszych dawnych dziejów wszystkie cyklicznie organizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej imprezy odnoszą ogromny sukces. Niesłabnące zainteresowanie osób je odwiedzających najlepiej świadczy o tym, że instytucja ta znalazła sposób na to, by zachęcić mieszkańców regionu i liczne grupy turystów do poznania bogatej tradycji ziemi świętokrzyskiej.

Janusz Karpiński, dyrektor muzeum: - Współpraca z twórcami ludowymi, dbałość o kontakty z przedstawicielami ginących zawodów, upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i tradycji regionu świętokrzyskiego jest powinnością Muzeum Wsi Kieleckiej. Realizujemy to zadanie z wielką radością, między innymi poprzez organizację kilkunastu imprez plenerowych w Parku Etnograficznym w Tokarni oraz w Dworku Laszczyków w Kielcach. Cieszymy się, że nasza praca przynosi efekty, a goście coraz liczniej nas odwiedzają, chcąc posmakować i dotknąć niezwykłego bogactwa, które wiąże się z tradycją ziemi świętokrzyskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia