LAFARGE CEMENT - Cementownia Małogoszcz - Lider Regionu 2010, Budownictwo - Materiały Budowlane

Redakcja
LAFARGE CEMENT - Cementownia Małogoszcz - Lider Regionu 2010, Budownictwo - Materiały Budowlane
LAFARGE CEMENT - Cementownia Małogoszcz - Lider Regionu 2010, Budownictwo - Materiały Budowlane
Uruchomienie zakładu nastąpiło w 1974 roku, zaś w 1995 roku udziały w Cementowni Małogoszcz nabył Lafarge. W ciągu 15 lat firma zainwestowała w polski przemysł cementowy ponad 1,5 miliardów złotych, głównie w projekty w zakresie modernizacji i zwiększenia mocy produkcyjnych, w ochronę środowiska oraz oszczędność energii.

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: w produkcji cementu, betonu, kruszyw i gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 78 tysięcy pracowników w 78 krajach. W 2010 roku już po raz szósty z rzędu firma Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”.

Cementownie Lafarge w Polsce są zlokalizowane w Mało-goszczu oraz na Kujawach i są jednymi z najnowocześniej-szych na świecie. Jednym z przejawów tej nowoczesności jest ograniczenie wpływu produkcji przemysłowej na środowisko naturalne.

Zastosowane systemy odpylania najnowszej generacji sprawiły, że zakłady cementowe Lafarge stały się przyjazne dla środowiska, spełniając wszelkie europejskie normy i standardy w tym zakresie. Cementownie są przystosowane do bezpiecznego wykorzystywania paliw i surowców alternatywnych, dzięki czemu Lafarge przyczynia się do zachowania nieodnawialnych źródeł energii.

Wykonane w ostatnich latach inwestycje w Cementowni Małogoszcz i w Cementowni Kujawy wyniosły 84 miliony euro.

W Cementowni Małogoszcz zbudowany został nowy młyn cementu i silos klinkieru i był to największy projekt inwestycyjny w historii cementowni. Pozwoliło to na zwiększenie wydajności i usprawnienie produkcji oraz na wzbogacenie oferty o nowe gatunki cementu. Wybudowany został również terminal załadunku cementu luzem, co w efekcie znacznie skróciło czas oczekiwania klientów na załadunek. W ostatnim roku oddana została do użytku instalacja do suszenia popiołów mokrych, która uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt ten umożliwił przemysłowe wykorzystanie popiołów, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie Lafarge od wielu lat współpracuje z lokalnymi władzami, organizacjami pozarządowymi i ekologicznymi, a także wspiera placówki szkolne i wychowawcze. Wpisuje się to w strategię działania firmy, która czuje się częścią regionu, w którym prowadzi działalność i wspiera wiele ważnych projektów z korzyścią dla społeczności lokalnych. Wśród takich projektów jest między innemi przeprowadzona dwukrotnie aukcja charytatywna, z której środki pomogły wesprzeć mieszkańców Domu Dziecka w Nagłowicach i dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie.

W ostatnim roku Lafarge był mecenasem otwartych dla mieszkańców Kielc koncertów chopinowskich w ogrodach Muzeum Narodowego oraz wspierał renowację jaskiń w Kadzielni – rezerwacie przyrody nieożywionej na terenie Kielc. Lafarge włączył się w prace związane z zabezpieczeniem górniczym jaskiń w Kadzielni dla potrzeb przyszłej trasy turystycznej. Corocznie we wrześniu Lafarge wyposaża szkoły znajdujące się wokół zakładów w gaśnice i apteczki oraz przeprowadza szkolenia dla uczniów i nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wynika to z dbałości firmy o bezpieczeństwo pracy.

Za osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa Lafarge Cement otrzymał nagrody w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy. Firma należy też do Health & Safety Excellence Club Grupy Lafarge skupiającego kraje, które osiągnęły w zakresie bezpieczeństwa najlepsze wyniki pracy. Firma należy też do Health & Safety Excellence Club Grupy Lafarge skupiającego kraje, które osiągnęły w zakresie bezpieczeństwa najlepsze wyniki.

Za całokształt działań na rzecz edukacji firma została uhonorowana tytułem "Przyjaciela Oświaty" przez świętokrzyskiego kuratora oświaty na wniosek wojewody świętokrzyskiego.

 

Założył firmę w czasie pandemii. Pomogła mikropożyczka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie