Nasza Loteria

Laser na miarę XXI wieku

Dorota Klusek
Laser TRUMPF o mocy 6,5 kW ze stołem sterowanym cyfrowo kilkanaście lat temu był chlubą Centrum Laserowych Technologii Metali
Laser TRUMPF o mocy 6,5 kW ze stołem sterowanym cyfrowo kilkanaście lat temu był chlubą Centrum Laserowych Technologii Metali
Większe możliwości badawcze czy uruchomienie uni-kalnych w kraju studiów podyplomowych w zakresie wdra-żania technologii laserowych to plany związane z nowym sprzętem.

   Politechnika Świętokrzyska jeszcze w tym roku zamie-rza kupić nowy laser. - Znów będziemy mogli powiedzieć, że mamy najnowocześniejszy laser w kraju – mówi dyrektor Centrum Laserowych Technologii Metali w Kielcach profe-sor Bogdan Antoszewski.

   W 1996 roku, kiedy zostało otwarte Centrum Laserowych Technologii Metali w Kielcach, sprzęt, który się tam znalazł nie miał sobie równego w kraju. – Eksploatowaliśmy ten laser przez te kilkanaście lat, ale technika laserowa, podobnie jak elektroni-ka bardzo szybko się rozwija, dlatego już dziś wiele ośrodków posiada bardziej nowoczesne urządzenia od naszego – mówi profesor Bogdan Antoszewski, dyrektor Centrum Laserowych Technologii Metali w Kielcach. 

   NOWOCZESNY I UNIWERSALNY 

   Jest jednak szansa, że już niedługo kieleckie Centrum znów odzyska dawną świetność, a to za sprawą projektu Modin II, w ramach którego jest planowana rozbudowa i modernizacja bazy laboratoryjnej Politechniki Świętokrzyskiej. Część fundu-szy trafi do Centrum Laserowych Technologii Metali. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie w realizacji projektu, nowy laser mo-że się pojawić w Politechnice Świętokrzyskiej jeszcze w tym ro-ku.

   - Laser CO2, który planujemy zakupić będzie najnowocze-śniejszym urządzeniem tego typu w kraju – podkreśla dyrektor Antoszewski. – Wprawdzie nowoczesne urządzania laserowe posiada wiele firm, ale są to lasery specjalizowane na dany ro-dzaj obróbki, na przykład do cięcia, czy do spawania. Natomiast naszym celem jest wykorzystanie techniki laserowej w różnych obszarach, dlatego też chcemy mieć laser, który będzie miał cechy lasera uniwersalnego. Będzie on służył do wykonywania takich obróbek, jak cięcie, spawanie, wszelkiego rodzaju obró-bek powierzchniowych, nakładania powłok, jak również, co jest naszą specjalnością, do bezdotykowego kształtowania materia-łu.

   Nowy laser będzie szybszy, o większej mocy, a na doda-tek bardziej precyzyjny. 

   RUCHOMA GŁOWICA – WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI 

   - Nowoczesność będzie widać w takich parametrach, jak prędkość obróbki. W nowych laserach są one dwudziestokrot-nie większe – wyjaśnia dyrektor Antoszewski.

W nowym laserze są zastosowane także zmiany konstruk-cyjne. – Laser, który mamy daje możliwość sterowania tylko w trzech osiach. Wiązka laserowa oddziałuje zawsze w jednym kierunku – tłumaczy profesor Bogdan Antoszewski. – Możliwe jest więc utrzymanie stałej odległości między obrabianym ele-mentem, a głowicą lasera, ale już nie w każdym przypadku da się utrzymać prostopadłość wiązki do obrabianej powierzchni.

   Dlatego dużą zaletą nowoczesnego urządzenia jest ru-choma głowica, o pięciu stopniach swobody. W przypadku obecnego lasera materiał obrabiany wykonuje ruchy wraz ze stołem na którym leży. W nowym systemie materiał będzie leżał w trakcie obróbki nieruchomo na stole, a wszystkie operacje będzie wykonywała ruchoma głowica, która będzie mogła do-trzeć do obrabianego przedmiotu z każdej strony. To progra-mowanie daje możliwość realizacji obróbki na elementach prze-strzennych. – Obecnie wykonujemy usługi cięcia metali na płaszczyźnie a przy wykorzystaniu nowego urządzenia będzie-my mogli wycinać otwory w elementach przestrzennych np. wy-tłoczkach karoseryjnych i innych elementach maszyn, to samo dotyczy innych rodzajów obróbek – mówi profesor Antoszewski. 

   NOWE TECHNOLOGIE DLA PRZEMYSŁU 

   Z lasera w pierwszej kolejności będą korzystać studenci. – Kształcimy specjalistów od obróbki laserowej. Co roku kończy specjalność około 10 osób posiadających kwalifikacje do pro-wadzenia zadań związanych z technologiami laserowymi i mo-żemy się poszczycić naszymi absolwentami na kluczowych sta-nowiskach w firmach działających w całej Polsce – przyznaje dyrektor Centrum Laserowych Technologii Metali w Kielcach. - W niedługim czasie planujemy uruchomienie studiów podyplo-mowych, które będą miały zasięg ogólnopolski i chcemy kształ-cić, dokształcać inżynierów technologów w zakresie wdrażania technologii laserowych. Wydaje mi się, że ta działalność będzie potrzebna, bo z mojego rozeznania tego typu studia nie są re-alizowane przez żaden ośrodek akademicki w kraju.

   Kieleckie Centrum będzie także realizowało cel badawczy, czyli poszukiwanie teoretycznych i technologicznych rozwiązań dla przemysłu. - Wzrośnie nasz potencjał badawczy w tych ob-szarach, dotyczących możliwości wdrożenia nowych technolo-gii. Myślę, ze zainteresowanie będzie dotyczyło wszystkich za-kładów z naszego regionu, które pracują w branży metalowej, nastawione są na wdrażanie nowych technologii, które muszą je stosować – zaznacza dyrektor Antoszewski.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia