MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej i szybciej zarejestrujemy samochód przywieziony do Polski

opr. /MS/
Skończą się problemy osób rejestrujących w Polsce samochody. Auto z Unii Europejskiej, posiadające ważny przegląd nie będzie już przechodzić dodatkowego badania technicznego w Polsce. Takie ułatwienie zakłada nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym, którą przyjął Senat.

Uznanie unijnych badań technicznych w Polsce sprawi, że dla auta sprowadzonego z terytorium UE zniknie obowiązek przeprowadzania dodatkowego badania technicznego w Polsce. Tym samym zmaleją koszty, związane z rejestracją przywiezionego auta. Rejestrowanie pojazdu też będzie znacznie szybsze. Warunkiem będzie jednak posiadanie ciągle ważnego badania technicznego.

Nowe przepisy wprowadzą także inne zmiany, które ułatwią życie obywatelom. Pojazd, który w przeszłości został wyrejestrowany w Polsce w celu jego rejestracji za granicą będzie mógł być znowu zarejestrowany w naszym państwie. Zmiana ta sprawi, że osoby, które wyjeżdżają na rok lub dwa za granicę i chcą ze sobą zabrać swoje auto, będą mogły wrócić tym samochodem i go zarejestrować. Obecnie nie jest to możliwe z uwagi na lukę w przepisach.

Do tej pory przepisy nie przewidywały sytuacji, w której obywatele wyjeżdżają za granicę ze swoimi pojazdami, a później chcą z nimi powrócić. Odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej zrodziło się wiele problemów. Obywatele jadący za granicę za pewien czas w wydziałach komunikacji w gminach dowiadywali się, że auto będzie musiało już zostać za granicą. Wyrejestrowanie było zaś konieczne do tego, by zarejestrować pojazd w innym państwie, jeżeli pobyt miał być dłuższy niż pół roku. Po zmianie prawa problem ten zniknie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia