Lawenda jest dobra na wszystko! Ozdobi ogród, balkon i przyda się w domu. Zniesie słońce i suszę. Jak ją uprawiać i wykorzystać?

Agata Kaźmierczak, Katarzyna Laszczak
Wideo
od 16 lat
Lawendę można uprawiać w ogrodzie, ale też w doniczce na tarasie lub balkonie. Ta roślina doskonale znosi słońce i upał, niestraszna jej jest również chwilowa susza. Jednak lawenda ma pewne wymagania dotyczące uprawy, które trzeba spełnić, by dobrze rosła. A warto ją mieć i o nią zadbać, bo lawenda, szczególnie wąskolistna, ma mnóstwo zalet. Radzimy, jak uprawiać lawendę w doniczce i ogrodzie, kiedy ją przycinać, jak rozmnażać. Podpowiadamy też, kiedy warto wybrać lawendę wąskolistną, a kiedy francuską.

Spis treści

Kęp lawendy nie spotkamy w Polsce przy drogach, czy w lasach, ponieważ nie rośnie ona u nas dziko. Ale możemy wysiać lub posadzić lawendę sami, w przydomowym ogródku. Najlepiej do tego nadaje się lawenda wąskolistna, która jest odporna na mróz.

To ona najczęściej gości w naszych ogrodach i doniczkach. Lawenda najpiękniej wygląda w pełni lata, tj. na przełomie lipca i sierpnia, wtedy właśnie kwietnie i wydziela najintensywniejszy zapach. Jej fioletowe kwiatki świetnie kontrastują z zielenią drobnych liści oraz kolorem kamieni na przydomowych klombach.

Lawenda lekarska jest wyjątkowo wszechstronną i użyteczną rośliną, którą można uprawiać w ogrodach. Natomiast w doniczkach pięknie prezentuje się lawenda
Lawenda lekarska jest wyjątkowo wszechstronną i użyteczną rośliną, którą można uprawiać w ogrodach. Natomiast w doniczkach pięknie prezentuje się lawenda francuska. Panmaule/GettyImages

Lawenda w ogrodzie – warunki uprawy

  • Lawenda uwielbia słońce. Zatem najlepsze będą dla niej miejsca nasłonecznione, najlepiej osłonięte od wiatru
  • Warto sadzić ją na skarpach bądź wzgórkach, gdyż lawenda nie znosi nadmiaru wody, woli miejsca suche. Dzięki wzgórkom woda swobodnie może spływać w dół. Wilgoć spowoduje, że lawenda zacznie gubić liście.
  • Podłoże dla lawendy powinno być przepuszczalne, w przeciwnym razie lawendzie mogą usychać liście.
  • Najlepiej wyglądać będzie, gdy zasadzimy lawendę grupowo, a nie pojedynczo. Wtedy fioletowy kolor jej kwiatów przyciągnie uwagę gości.
  • Od czasu do czasu lawendę należy odżywić. Można wykorzystać do tego preparat do nawożenia lawendy na rabatach, który wzmocni rośliny i zintensyfikuje ich kwitnienie.

Kiedy i jak przycinać lawendę?

W uprawie lawendy ważne jest jej regularne przycinanie, inaczej szybko straci ładny pokrój. Lawendę przycina się dwa razy w roku - wiosną (kwiecień) oraz po kwitnieniu. Wiosną pędy skraca się o ok. 1/3 długości, najlepiej formując kształt kuli (dzięki temu słońce będzie lepiej doświetlać poszczególne gałązki). Natomiast, kiedy lawenda przekwitnie ścina się kwiaty wraz z niewielkim fragmentem pędu.

Rozmnażanie lawendy

Sadzonki lawendy można bez trudu kupić w każdym sklepie ogrodniczym, bywa nawet w marketach. Ale naszą uprawę możemy też powiększyć, samodzielnie rozmnażając lawendę. Można to zrobić z nasion lub sadzonek wierzchołkowych. Jeśli rozmnażamy lawendę z nasion, pamiętajmy, że muszą one przejść okres przechłodzenia, żeby wykiełkować. Dlatego lawendę warto siać jesienią. Można je również posiać wiosną, jednak wcześniej powinniśmy umieścić nasiona na lodówce na kilka tygodni.

Lawendę można także rozmnażać z zielonych sadzonek pędowych, które przygotowuje się latem. Stąd dowiesz się, jak samodzielnie przygotować takie sadzonki.

Lawenda uprawiana w doniczce – w domu i na tarasie

Lawendę z powodzeniem uprawiać można w doniczkach. Ze względu na to, że lubi suche podłoże, dobrze będzie czuła się w pokojach gościnnych oraz sypialniach. Nie zaleca się natomiast stawiać lawendy w łazience, gdyż panuje tam podwyższona wilgotność.

  • Pamiętaj, by doniczka z lawendą miała ujście wody, bo roślina doniczkowa, jak i ta w ogrodzie nie lubi zbyt mokrego podłoża.
  • Podlewamy ją nie więcej niż 1–2 razy w tygodniu, lepiej przesuszyć lawendę niż zbyt obficie podlewać.
  • Lawendę w doniczce przycinamy podobnie, jak w przypadku lawendy w ogrodzie, tj. maks. połowę tegorocznego przyrostu, najlepiej jednak, by ściąć 1/3 przyrostu.
  • Należy nawozić roślinę niewielką ilością nawozu płynnego.
  • W warunkach domowych efekty uprawy lawendy będą najlepsze w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza.
  • Lawendę, która zajmowała miejsce na tarasie, najlepiej przezimować w pomieszczeniu chłodniejszym, np. w budynku gospodarczym lub na chłodnym strychu.

Jaka lawenda do ogrodu, a jaka do doniczki

Lawenda ma sporo gatunków i odmian. Najbardziej popularna jest lawenda wąskolistna, zwana też lawendą lekarską. Ten gatunek lawendy możemy uprawiać zarówno w doniczkach, jak i w gruncie, bo w ogrodzie, bo jest w miarę odporna na mróz (choć w zimniejszych regionach kraju warto ją na zimę okryć). Lawenda ta ma również bardzo pożyteczne właściwości lecznicze, wymienione poniżej.

Bardzo atrakcyjnym gatunkiem jest lawenda francuska. Jest kwiatostany mają charakterystyczne "skrzydełka". Trzeba jednak wiedzieć, że lawenda francuska w gruncie nie przetrwa polskiej zimy. Za to bardzo dobrze nadaje się do uprawy doniczkowej (zimę musi spędzić w domu). Lawenda francuska nie też takich właściwości leczniczych, jak lawenda wąskolistna, choć ma równie przyjemny zapach.

Poznaj też: Piękną i oryginalną lawendą hiszpańską. Sprawdź, jak ją uprawiać

Właściwości lawendy

  • Wywary z lawendy działają uspokajająco i relaksująco. Stosujemy ją w postaci herbatki lub nalewki lub suszone kwiaty dodajemy do wody podczas kąpieli.
  • Kąpiele z lawendą doskonale wpływają na stan skóry (lawenda ma m.in. właściwości łagodzące i antyseptyczne).
  • Leczniczo wpływa na problemy z żołądkiem i jelitami zwykle wywołanymi nerwicami. W tym przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
  • Suszoną lawendę stosujemy także do przyprawiania potraw szczególnie mięsnych.
  • Suszoną lawendę przechowywać można w pomieszczeniach, w którym przebywamy na co dzień, wtedy jej zapach będzie nam towarzyszył każdego dnia. 

Dowiedz się więcej: Jak stosować lawendę jako zioło i przyprawę

Bukiet z suszonej lawendy jest piękną dekoracją wnętrza i wydziela przy tym cudowny zapach.
Bukiet z suszonej lawendy jest piękną dekoracją wnętrza i wydziela przy tym cudowny zapach. Fot. sxc.hu (sinoreport)
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom