Lek przeciwnowotworowy może pomóc po udarze. Obiecujące wyniki badań. Łagodzi i odbudowuje uszkodzenia mózgu

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Niedokrwienny udar mózgu to poważny problem zdrowotny, w samym 2022 roku zarejestrowano w Polsce 73 900 przypadków wylewów.
Niedokrwienny udar mózgu to poważny problem zdrowotny, w samym 2022 roku zarejestrowano w Polsce 73 900 przypadków wylewów. Morsa Images / GettyImages
Hiszpańscy naukowcy z Institut de Neurociències Universitat Autonoma de Barcelona sprawdzili, czy worinostat, lek stosowany w leczeniu chłoniaka, może również pomóc w leczeniu następstw udaru mózgu. Wyniki ich badań są obiecujące.

Spis treści

Ten lek pomaga zwalczać chłoniaka, HPV i skutki udaru

Udar niedokrwienny jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie i występuje, gdy krew nie może dotrzeć do mózgu z powodu niedrożności naczyń. Gdy mózg przez dłuższy czas nie otrzymuje tlenu, dochodzi do uszkodzenia jego komórek i upośledzenia funkcji. Najczęstszym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka udaru mózgu jest nadciśnienie tętnicze.

W poszukiwaniu substancji, która pomoże łagodzić i pomaga odbudowywać uszkodzenia mózgu, naukowcy sprawdzili, czy worinostat, stosowany jako lek przeciwnowotworowy, może również pomóc w leczeniu następstw udaru mózgu.

Jak informuje pismo „Biomedicine & Pharmacotherapy”, worinostat (kwas suberanilohydroksamowy) – wprowadzony do użytku kilkanaście lat temu lek stosowany u ludzi w leczeniu chłoniaka skórnego z komórek T – wykazał na modelach zwierzęcych https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332224001689. W tej roli łagodzi on uszkodzenia mózgu i pomaga w odbudowie tkanki mózgowej. Wcześniejsze badania wskazywały, że może również zwalczać powodującego raka wirusa HPV.

To pierwszy krok do nowego sposobu leczenia pacjentów po udarze

Worinostat hamuje działanie deacetylazy histonowej – enzymu, który reguluje ekspresję genów poprzez modyfikację poziomu acetylacji grupy białek zwanych histonami. Naukowcy z Barcelony przeprowadzili eksperymenty na modelu udaru u szczurów z nadciśnieniem bardzo zbliżonym do sytuacji klinicznej.

Jak się okazało, zastosowanie leku pomaga zwierzętom poprawić deficyty neurologiczne, zmniejszyć uszkodzenie mózgu i złagodzić między innymi reakcję zapalną.

– Zaobserwowaliśmy, że pojedyncza dawka leku zastosowana w okresie reperfuzji zapobiegła wielu czynnikom związanym z patologią udaru. Otwiera to drogę do badań nad tego typu leczeniem poza fazą przedkliniczną – wskazała Andrea Díaz, pierwsza autorka artykułu.

Ponadto badaczom udało się wykazać, że leczenie chroni nie tylko mózg, ale także otaczające go naczynia i to nawet kilka godzin po wystąpieniu udaru.

– Biorąc pod uwagę pilne zapotrzebowanie kliniczne na leki stosowane w leczeniu ostrego udaru niedokrwiennego mózgu oraz fakt, że worinostat jest dopuszczony do stosowania u ludzi, odkrycia te powinny zachęcić do dalszych badań przedklinicznych w celu oceny na przykład jego wpływu na samice i starsze zwierzęta, na modelach zwierzęcych z innymi powszechnymi choroby współistniejącymi z udarem, jak cukrzyca, itp. Utorowałoby to drogę do prawidłowego zaprojektowania przyszłych badań klinicznych w celu sprawdzenia skuteczności i bezpieczeństwa leku u pacjentów, którzy przeszli udar – podsumował koordynator badania, prof. Francesc Jiménez-Altayó z Universitat Autonoma de Barcelona.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia