Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leonardo da Vinci przebije Kopernika? Niesamowite Centrum Nauki rośnie błyskawicznie koło Kielc (zdjęcia)

Lidia CICHOCKA
Imponujący gmach centrum nauki już wyszedł z ziemi.
Imponujący gmach centrum nauki już wyszedł z ziemi. Aleksander Piekarski
W Podzamczu Chęcińskim już widać olbrzymi budynek Centrum Nauki Leonardo da Vinci, w grudniu gmach dostanie szklaną fasadę, otwarcie planowane jest na czerwiec przyszłego roku.

W szybkim tempie postępują prace na budowie Centrum Nauki, w maju podpisano umowę z firmą Anna-Bud z Bilczy, teraz pod koniec roku gmach jest niemal gotowy. – Lada dzień rozpocznie się wylewanie 8-centymetrowej warstwy stropu z betonu – mówi Marcin Perz dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.
To na niego zostanie nawieziona ziemia, zasiana trawa, zasadzone niewielkie drzewa. Centrum zaprojektowała krakowska firma "M4. Pracownia Architektury Brataniec”. – Przed nowym rokiem zainstalowana zostanie szklana fasada od strony spichlerza, budynek zostanie zamknięty by móc prowadzić prace wykończeniowe wewnątrz – mówi Perz.

ZOBACZ zdjęcia z budowy Centrum Nauki i wizualizacje budynków

Budynek ma nietypowe, bo żyjące elewacje. Południową dzięki specjalnym szybom można wykorzystać do produkcji energii lub ciepła, północna jest wiatrowa - można na niej zainstalować małe turbinki, wschodnia poświęcona jest geologii i na niej zostanie pokazany przekrój geologiczny skał w pobliżu Chęcin.
W Centrum Nauki Leonardo da Vinci – wzorem sławnego już, warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, najmłodsi będą mogli przeprowadzać "badania naukowe” i poprzez doświadczenie, poznawać fizykę, chemię, matematykę, biologię, czy medycynę. – Główna wystawa będzie związana z człowiekiem i medycyną, taki profil łączy się z powstającym obok biobankiem – wyjaśnia Marcin Perz.

Pokażemy także szkice anatomiczne naszego patrona Leonarda da Vinci.  Wystawy mają się zmieniać co pół roku by to miejsce było jak najbardziej atrakcyjne, by przyciągało jak najwięcej osób.

Centrum ma mieć prawie 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, koszt jego wzniesienia to około 13 milionów złotych. Zakończenie prac zaplanowano na kwiecień przyszłego roku a otwarcie placówki na czerwiec.

W pierwszej połowie 2014 roku finiszować będą także kolejne inwestycje Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego: biobank zostanie oddany w I kwartale, podobnie jak spichlerz zamieniony w hotel. – Między świętami a nowym rokiem mamy ostatnie odbiory i ogłosimy przetarg na wydzierżawienie  spichlerza i restauracji mieszczącej się w budynku konferencyjnym – mówi Marcin Perz.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia