W Polsce Lafarge Cement działa od roku 1995 i zajmuje się produkcją cementu. Firma zainwestowała nad Wisłą już po-nad 1,5 miliarda złotych w modernizację polskiego przemysłu cementowego. Dzięki temu zakłady Lafarge w Małogoszczu i na Kujawach uznaje się obecnie za jedne z najno-wocześniejszych w Europie.
Jednym z przejawów tej nowoczesności jest ograniczenie wpływu produkcji przemysłowej na środowisko naturalne. W ciągu ostatnich dwóch lat w Cementowni Małogoszcz zbudo-wany został nowy młyn cementu i silos klinkieru, i był to naj-większy projekt inwestycyjny w historii cementowni. Pozwoliło to na zwiększenie wydajności i usprawnienie produkcji oraz na wzbogacenie oferty o nowe gatunki cementu.
Wybudowany został również terminal załadunku cementu luzem, co w efekcie znacznie skróciło czas oczekiwania klientów na załadunek. Inwestycje grupy służą także ochronie śro-dowiska oraz poprawie bezpieczeństwa. Obecnie w Cemen-towni Małogoszcz prowadzona jest budowa instalacji do suszenia popiołów mokrych, która uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt ten umożliwi przemysłowe wykorzystanie popiołów, co znacznie przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.
Siedziba spółki Lafarge Cement znajduje się w Małogoszczu, co docenia i podkreśla nasza kapituła. Jest to korzystne ze wszech miar dla naszego regionu nie tylko ze względów podatkowych i prestiżowych, ale również z powodu wspierania przez naszego laureata wielu projektów lokalnych. Bo jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie, Lafarge od wielu lat współpracuje z lokalnymi władzami, organizacjami pozarządowymi i ekologicznymi, wspiera placówki szkolne i wychowawcze.
Dwukrotnie już zorganizowana Aukcja Charytatywna pozwoliła pomóc mieszkańcom Domu Dziecka w Nagłowicach i dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie.
Co roku Lafarge wyposaża też szkoły znajdujące się wokół zakładów, zarówno w Małogoszczu, jak i na Kujawach, w gaśnice i apteczki oraz przeprowadza szkolenia dla uczniów i nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
W ramach długoletniej współpracy Grupy Lafarge z działającym w ponad 100 krajach stowarzyszeniem Habitat for Humanity firma pomaga też najuboższym rodzinom w Polsce w budowie mieszkań. Cement z zakładu w Małogoszczu posłużył do postawienia domu wielorodzinnego w Józefosławiu pod Warszawą.
Za całokształt działań na rzecz edukacji świętokrzyski kurator oświaty na wniosek wojewody świętokrzyskiego uhonoro-wał naszego laureata we wrześniu 2009 roku tytułem Przyjaciela Oświaty.
Był to zresztą rok historyczny dla firmy. Cementownia Małogoszcz obchodziła też bowiem jubileusz 35-lecia działalności. W zakładzie spotkali się pracownicy, przedstawiciele władz lokalnych, współpracownicy, media. Po raz kolejny uzmysłowiliśmy sobie wszyscy, jak wiele dobrego wnosi ten zakład do naszego regionu.
Nasza kapituła drugi raz z rzędu nagradza statuetką Lidera Regionu tę firmę, doceniając jej istotny wkład w rozwój województwa świętokrzyskiego. W ubiegłym roku statuetkę Lidera Regionu przyznano jej za działania proekologiczne, w tym roku doceniliśmy nowe produkty, a przede wszystkim Dynamik - innowacyjny cement sprzedawany luzem.
Asortyment cementów produkowanych przez Cementownię Małogoszcz obejmuje szeroką gamę cementów portlandzkich, cementów portlandzkich z dodatkami mineralnymi oraz cement hutniczy.
Dynamik jest nowym cementem w ofercie Cementowni Małogoszcz, przeznaczonym do szerokiego zastosowania w prefabrykacji. Jego produkcja odbywa się przy uwzględnieniu dbałości o zasoby i środowisko naturalne. Szczególna receptura, rozdrobnienie oraz wysoka dynamika narastania wytrzymałości wczesnych wpływają na to, że Dynamik skraca cykl produkcji prefabrykatów, zapewnia gotowemu produktowi jaśniej-szą barwę i wysoką wytrzymałość.
Najnowsze technologie, dbałość i środowisko i o człowieka. Oto znaki rozpoznawcze naszego kolejnego laureata.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?