Zacznijmy nietypowo, bo od prezentacji autobusów. Wśród nich jest wiele uznanych marek i nowoczesne konstrukcje Volvo, Scanii, Mercedesa, MAN-a, Setry, Iveco. Wygodne, eleganckie, czyste, wersja LUX dodatkowo wyposażona w toalety, telewizory, barki, oferujące gorące napoje. Aż chce się jeździć.
A chce się, gdy jeszcze dodatkowo dowiadujemy się, gdzie docierają te wygodne autobusy naszego laureata. A docierają i do Zakopanego, i do Gdańska, ale też do wszystkich innych największych polskich miast, a więc oczywiście do Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Lublina, Katowic, Przemyśla. A to nie koniec, bo PKS w Ostrowcu Św. wozi także pasażerów przez Czechy i Austrię do Włoch, mijając po drodze wytworny Wiedeń, romantyczną Wenecję i szerokie plaże Rimini.
Aż by się już chciało jechać, aby gdzieś na autostradach Europy zobaczyć od czasu do czasu logo największego świętokrzyskiego przewoźnika, z którego możemy być dumni. Na swoją pozycję ciężko pracowała zarówno załoga firmy, jak i zarząd. Wszyscy musieli się nauczyć rynkowej gospodarki oraz ostrej konkurencji na coraz trudniejszym i wymagającym rynku. Opłaciło się, bo dziś nasz laureat w kategorii Transport jest wzorcem do naśladowania.
To inne mniejsze firmy, teoretycznie bardziej elastyczne, uczą się standardów zarządzania, często naśladując działania ostrowieckiego PKS-u. A jest się czego uczyć: punktualności, rzetelności, jakości obsługi, innowacyjności zarządzania w dążeniu do ustawicznego rozwoju.
To właśnie nasz laureat może pochwalić się systemową strategią rozwoju. Spersonalizowane elektroniczne bilety miesięczne, tak zwane EM-karty, czy internetowy rozkład jazdy autobusów z wyszukiwarką połączeń dostępną także poprzez Net-TOWER to już standard, jaki od ponad roku doceniają pasażerowie ostrowieckiego PKS. Priorytet bezpieczeństwa w prowadzonej działalności gwarantuje system zapewnienia bezpieczeństwa w zbiorowym transporcie drogowym. To absolutnie autorski na rynku usług transportowych projekt, wdrożony według filozofii TQM.
Kierownictwo PKS w Ostrowcu Św. w sposób systemowy zidentyfikowało cały proces przewozu, jego cele i zagrożenia, czyli realne sytuacje, których zaistnienie mogłoby spowodować niespełnienie ustalonych standardów usługi, a w konsekwencji straty dla spółki, a nawet utratę wizerunku.
Ostrowiecki PKS to nie tylko przewozy pasażerskie według rozkładu jazdy. Firma specjalizuje się też w obsłudze logistycznej imprez specjalnych i masowych. W marcu 2009 roku na Arenie Kielc Polska odniosła historyczne zwycięstwo 10:0 nad San Marino. „Opiekę logistyczną” podczas całego pobytu Marokańczyków, w tym ponad 50-osobowej grupie VIP, zapewniały właśnie dwa autokary i ciężarowy mercedes ostrowieckiego PKS.
W lipcu 2009 roku w ramach IX Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, jakie odbywały się w Kielcach i na terenie województwa świętokrzyskiego, 45 autobusów i 60 kierowców ostrowieckiego PKS przewoziło dwa tysiące uczestników – dzieci, młodzieży i dorosłych – sportowców i wolontariuszy wspierających organizację olimpiady.
Nasz laureat oferuje też przewozy grup na zamówienie, prowadzi własne biuro podróży oraz tak cenione przez wielu ostrowieckich kierowców Centrum Motoryzacji. W jego ramach działa skład artykułów motoryzacyjnych i wyposażenia warsztatów AUTO-TIR-MARKET, posiadający w ofercie części zamienne i akcesoria do samochodów dostawczych, ciężarowych i autobusów oraz do naczep i przyczep. Można tu kupić również całą gamę ogumienia grupy GOODYEAR DUNLOP.
Kiedy 64-lata temu firma powstawała w Ostrowcu Świętokrzyskim, chyba nikt nie przypuszczał, że stanie się ona Sygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, jako uznany lider w zakresie przewozów pasażerskich. Nasza kapituła jedynie tę rynkową pozycję wyjątkowego lidera w transporcie potwierdza.
Prof. Górski o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?