Liderzy Regionu 2012: Gmina Strawczyn

Redakcja
Liderzy Regionu 2012: Gmina StrawczynZalew rekreacyjny w Strawczynie.
Liderzy Regionu 2012: Gmina StrawczynZalew rekreacyjny w Strawczynie. archiwum
Laureat nagrody Liderzy regionu 2012 – Gmina Strawczyn to przystanek na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, to miejsce, gdzie żyje się wygodnie i bezpiecznie. Jest nie tylko nowocześnie zarządzana, ale i przyjazna środowisku naturalnemu, a dzięki wykorzystywanym tu nowoczesnym technologiom, stwarza przedsiębiorcom komfortowe warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Słowem – jest to miejsce nie tylko atrakcyjne do odwiedzenia, ale i wygodne do zamieszkania.

W ostatnich latach rozwój społeczno-gospodarczy gminy nabrał tempa. A to za sprawą jej włodarza Tadeusza Tkaczyka, który we współpracy z Radą Gminy, jednostkami pomocniczymi oraz mieszkańcami uatrakcyjnia wizerunek gminy.

Chociaż Strawczyn to jedna z najbardziej malowniczych gmin w województwie świętokrzyskim, nie tylko walory przyrodnicze stanowią o jej atrakcyjności. Władze gminy na czele z wójtem doskonale rozumieją, że nie tylko naturalne walory środowiskowe, zabytki sakralne oraz wycieczki „szlakiem wielkich pisarzy” przyciągają tu turystów. Postawiły także na budowę i rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej. Ostatnie lata to okres największych od kilkunastu lat inwestycji infrastrukturalnych w gminie, które wpływają na jakość życia mieszkańców i perspektywy rozwoju regionu. Ambicje władz gminy sięgają jednak jeszcze dalej.

Dzięki temu, że samorząd gminy skorzystał z możliwości, jakie stawiała przed nim Unia Europejska i pozyskał dofinansowanie na wiele inwestycji, gmina Strawczyn znajduje się dziś w czołówce samorządów przyjaznych ludziom i środowisku. Posiada dobrze rozbudowaną bazę turystyczno-rekreacyjną, przyciągającą turystów z całego regionu świętokrzyskiego. Perełką jest przede wszystkim Centrum Sportowo-Rekreacyjne Olimpic w Strawczynku, oddane do użytku wiosną 2011 roku, oraz zbiornik wodny Strawczyn. Na tej inwestycji skorzystali nie tylko mieszkańcy gminy Strawczyn, ale i gmin sąsiednich, a w szczególności dzieci i młodzież oraz osoby niepełnosprawne. Obiekt stworzył też dogodne warunki dla grup sportowych, które odbywają tu całoroczne treningi.

Innowacyjne rozwiązania technologiczne na terenie kompleksu czynią go najnowocześniejszym tego typu w województwie świętokrzyskim. Jest to możliwe, między innymi, dzięki obniżeniu kosztów eksploatacyjnych poprzez zastosowanie układu kolektorów słonecznych, wykorzystujących energię słoneczną, nowoczesne pompy ciepła i kotły na biomasę. Te rozwiązania są nie tylko tańsze w eksploatacji, ale także bezpieczne dla środowiska.

O rosnącym zainteresowaniu gminą świadczą licznie zjawiający się tu znaczący inwestorzy ze świata biznesu i kultury. Dużym zainteresowaniem cieszą się też działki na terenie gminy. Przybywa więc mieszkańców, przeprowadzających się tutaj zwłaszcza z Kielc. By sprostać ich oczekiwaniom, gmina poprawia lub buduje nowe drogi, uzbraja teren w sieć wodociągową czy kanalizację sanitarną, modernizuje szkoły, otwiera przedszkola, poprawia stan oświetlenia i buduje nowe chodniki. Z myślą o dzieciach i młodzieży wyremontowano świetlice, powstały place zabaw i tereny rekreacyjne. Te wszystkie działania władz samorządowych nie przechodzą bez echa. Gmina zdobywa nagrody i wyróżnienia. Władze pomagają także nawiązać współpracę z nowymi przedsiębiorcami, a to przekłada się na jej dalszy rozwój.

Władze gminy Strawczyn mają nadzieję, że obrany kierunek działań, nastawiony na inwestycje w turystykę i sport przyniesie zamierzone efekty i pozwoli na osiągnięcie wysokiego poziomu rozwoju przedsiębiorczości, atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej gminy. Przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców i ich aktywności obywatelskiej. Uczyni też Strawczyn miejscem wypoczynku weekendowego i letniskowego pośród nienaruszonego stanu środowiska naturalnego.

Jednak największym bogactwem urokliwej ziemi strawczyńskiej są przede wszystkim ludzie, życzliwi, przyjaźni i gościnni. Wiedzą o tym ci, którzy już odwiedzili Strawczyn, a przekonają się z pewnością kolejni, którzy odwiedzą i zobaczą tę przepiękną perełkę Gór Świętokrzyskich!

Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn: 
- Bardzo się cieszę, że nasza „mała ojczyzna”, jaką jest gmina Strawczyn, została zauważona przez Kapitułę plebiscytu Lider Regionu 2012. To wyróżnienie jest dla nas ogromnym zaszczytem i satysfakcją z osiągniętych wyników. Dzięki temu mamy pewność, że działania samorządowe, które podejmujemy są dostrzegane. Pokazując swoje osiągnięcia, sukcesy, promujemy nie tylko naszą gminę, ale także cały region na arenie międzynarodowej. Dajemy w ten sposób przykład dobrych praktyk dla innych samorządów. Mam nadzieję, iż obrany kierunek działań nastawiony na inwestycje, turystykę i sport przyniesie zamierzone efekty.

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie