Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2012: Lafarge Cement - Cementownia Małogoszcz

Redakcja
Cementownia Małogoszcz spełnia wszelkie europejskie normy i standardy w tym zakresie bezpieczeństwa dla środowiska.
Cementownia Małogoszcz spełnia wszelkie europejskie normy i standardy w tym zakresie bezpieczeństwa dla środowiska. archiwum
W tegorocznej edycji Liderów Regionu Lafarge zdobył prestiżowy tytuł Ambasadora Regionu z uwagi na sukcesy, które odnosi na rynku polskim oraz za zaangażowanie społeczne w regionie świętokrzyskim. Początki zakładu sięgają 1974 roku, kiedy to w Małogoszczu uruchomiono produkcję cementu. W 1995 roku udziały w Cementowni Małogoszcz nabyła Grupa Lafarge, która w ciągu kilkunastu lat zainwestowała w polski przemysł cementowy ponad 1,5 miliarda złotych, głównie w projekty związane z modernizacją i zwiększeniem mocy produkcyjnych, ochroną środowiska naturalnego oraz poprawą bezpieczeństwa pracy.

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: w produkcji cementu, kruszyw i betonu. Zatrudnia na świecie 68 tysięcy pracowników w 64 krajach. Lafarge znajduje się na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. W Polsce posiada ponad 60 zakładów produkcyjnych - cementownie, wytwórnie betonu, kopalnie i zakłady przeróbcze. Zatrudnia ponad 1500 osób.

Cementownie Lafarge w Polsce znajdują się w Małogoszczu oraz na Kujawach i są jednymi z najnowocześniejszych na świecie. Zastosowane systemy odpylania najnowszej generacji sprawiły, że zakłady cementowe Lafarge stały się przyjazne dla środowiska, spełniając wszelkie europejskie normy i standardy w tym zakresie. Cementownie wykorzystują paliwa i surowce alternatywne, dzięki czemu przyczyniają się do zachowania nieodnawialnych źródeł energii.

W 2012 roku firma skupiła się głównie na projektach związanych z ograniczaniem wpływu produkcji na środowisko naturalne, ulepszaniem procesów oraz bezpieczeństwem. Uruchomiono dwie w pełni zautomatyzowane stacje monitoringu powietrza w obu cementowniach, wykonano nowoczesną instalację przeciwpożarową, dostosowano budowle i urządzenia do najnowszych standardów BHP obowiązujących w Grupie Lafarge, zainstalowano bariery energochłonne na wewnętrznych drogach Cementowni Małogoszcz.

Lafarge od wielu lat współpracuje z lokalnymi władzami, organizacjami pozarządowymi i ekologicznymi, wspiera placówki szkolne i wychowawcze. Wśród takich projektów jest między innymi przeprowadzona dwukrotnie aukcja charytatywna, z której środki pomogły wesprzeć mieszkańców Domu Dziecka w Nagłowicach i dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie. Lafarge był także mecenasem otwartych dla mieszkańców Kielc koncertów chopinowskich w ogrodach Muzeum Narodowego oraz wspierał renowację jaskiń na Kadzielni. W 2011 roku Lafarge uczestniczył w zakupie samochodu dla małogoskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

W grudniu 2012 roku, w ramach współpracy z kieleckim Muzeum Narodowym, została otwarta Wolna Strefa Lafarge - punkt edukacyjny dla dzieci i rodzin. Dzięki zaangażowaniu Lafarge została też otwarta w muzeum sala edukacyjna „Pod Skarbczykiem”, służąca do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci. Corocznie Lafarge wyposaża szkoły znajdujące się wokół zakładów w gaśnice i apteczki oraz przeprowadza szkolenia dla uczniów i nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Doceniła to Komisja Edukacji Narodowej, w 2012 roku, wyróżniając zakład medalem „Za zasługi dla oświaty i wychowania”.

Za całokształt działań na rzecz edukacji firma została uhonorowana też tytułem „Przyjaciela Oświaty” przez świętokrzyskiego kuratora oświaty. Osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa docenione zostały w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy. Firma należy też do Health & Safety Excellence Club Grupy Lafarge skupiającego kraje, które osiągnęły w zakresie bezpieczeństwa najlepsze wyniki. Za zaangażowanie w rozwój regionu oraz działania na rzecz społeczności lokalnych, we wrześniu 2012 r. Lafarge zdobył „Diament” – nagrodę dla najlepszych firm regionu świętokrzyskiego.

Mirosław Majchrowicz, dyrektor Cementowni Małogoszcz:
- Tytuł Ambasadora Regionu to szczególne wyróżnienie. Na ten sukces składają się nie tylko standardy Lafarge, ale również zaangażowanie naszych pracowników, dobra współpraca z władzami gminy i województwa oraz umiejętne reagowanie na potrzeby lokalnej społeczności. Jesteśmy dumni z tej nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia