Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2012: Muzeum Wsi Kieleckiej

Redakcja
Liderzy Regionu 2012: Muzeum Wsi KieleckiejJarmark Agroturystyczny 2012 zorganizowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej.
Liderzy Regionu 2012: Muzeum Wsi KieleckiejJarmark Agroturystyczny 2012 zorganizowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej. archiwum
Muzeum Wsi Kieleckiej zorganizowało w minionym roku kilkanaście dużych imprez plenerowych, w których wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Każda z nich miała swój unikatowy charakter, a ich mocnym elementami były pokazy obrzędowe i etnograficzne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Za aktywność na rzecz popularyzacji tradycji regionu świętokrzyskiego Kapituła przyznała Muzeum Wsi Kieleckiej nagrodę Lidera Regionu w kategorii Turystyka.

W 2012 roku po raz XX. muzeum zaprosiło turystów na Wytopki Ołowiu. To piknik naukowy nawiązujący do wielowiekowej tradycji dymarkowego hutnictwa żelaza, które narodziło się w Górach Świętokrzyskich. Podczas imprezy realizowane są pokazy dawnych metod wytopu ołowiu w specjalnie skonstruowanym piecowisku z udziałem pracowników muzeum, ubranych w stroje średniowiecznych hutników. Nadzór nad przedsięwzięciem wraz komentarzem naukowym prowadzą profesorowie z Akademii Górniczo-Hutniczej. Prowadzą oni także seminaria w zabytkowym spichlerzu ze Złotej. Równie interesujące są pokazy: pozyskiwania miedzi metodą Stanisława Łaszczyńskiego oraz wypalania węgla drzewnego i pozyskiwania dziegciu.

Dawne gry i zabawy, konkursy plastyczne i muzealne lekcje plastyki obrzędowej realizowane są podczas jednej z największych imprez Jarmarku Agroturystycznym. Ten wspaniały piknik rodzinny łączy elementy wystawiennicze i edukacyjne. Swoje bogactwo prezentują rodzime gospodarstwa agroturystyczne, a towarzyszące temu atrakcje dla dzieci pokazują urodę Regionu Świętokrzyskiego i nawiązują do jego etnograficznego dziedzictwa. Pokazy dawnych rzemiosł realizowane są w różnych częściach skansenu.

Podczas Święta Chleba zwiedzający mogą zobaczyć widowiskowe uruchomienie i przemiał zboża w zabytkowym wiatraku z Dębna, a także bić zboże cepem, spróbować swoich sił w przemiale zboża żarnami. Imprezie towarzyszy degustacja chleba wypieczonego na zakwasie oraz podpłomyków upieczonych na blasze. Pokaz odbywa się w ożywionej chałupie szewca. Zwiedzający mogą przyglądać się, w jaki sposób dawnej wypiekało się chleb i przekonać się, jaką był on ogromną wartością dla mieszkańców wsi.

Hubertus Świętokrzyski to impreza, która skupia miłośników tradycji myśliwskiej oraz świętokrzyskiej przyrody. Świętowanie rozpoczyna msza polowa przed kościołem z Rogowa z udziałem kilkudziesięciu pocztów sztandarowych i orkiestry Reprezentacyjnej Polskiego Związku Łowieckiego. Tuż po niej odbywa się gonitwa za lisem z udziałem kilkudziesięciu jeźdźców. W kręgu ogniskowym można spróbować pieczonego dzika, oraz degustować specjały członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Na trwałe do kalendarza imprez Muzeum Wsi Kieleckiej wpisał się Zlot zabytkowych Aut i Motocykli. W minionym roku był organizowany po raz drugi. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród zwiedzających, lecz również właścicieli zabytkowych pojazdów. Podczas imprezy można było zdawać egzamin na kartę rowerową i motorowerową, co spotkało się z dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników imprezy.

Kiermasze świąteczne organizowane na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach na trwale wpisały się w krajobraz kulturalny Kielc. Sentymentalne wystawy etnograficzne, nawiązujące do świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia są powodem wielu wzruszeń i wspomnień. Towarzyszące imprezie pokazy twórców ludowych oraz rzemieślników reprezentujących ginące zawody są atrakcją dla gości dworku.

Muzeum Wsi Kieleckiej zorganizowało w minionym roku także: Majówkę w skansenie, Dzień Dziecka, Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu, Młodość Talent i Tradycję.

Przesłaniem każdej zorganizowanej przez Muzeum Wsi Kieleckiej jest przekazanie w atrakcyjny sposób wiadomości o wielkim i niepowtarzalnym dziedzictwie kulturowym Regionu Świętokrzyskiego. Więcej informacji i szczegółów o ofercie muzeum można znaleźć na stronie internetowej www.mwk.com.pl.

Janusz Karpiński, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej:
- W imprezach plenerowych organizowanych przez Muzeum Wsi Kieleckiej uczestniczą wielopokoleniowe rodziny. Dziadkowie i rodzice z nostalgią opowiadają najmłodszemu pokoleniu o swoim dzieciństwie i młodości, a nasze pokazy etnograficzne są dla nich inspiracją do tych wzruszających wspomnień. Rodzinne spotkania u nas są niezapomnianym, bardzo wartościowym przeżyciem. Serdecznie zapraszam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia