Liderzy Regionu 2012: Muzeum Wsi Kieleckiej

Redakcja
Liderzy Regionu 2012: Muzeum Wsi KieleckiejJarmark Agroturystyczny 2012 zorganizowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej.
Liderzy Regionu 2012: Muzeum Wsi KieleckiejJarmark Agroturystyczny 2012 zorganizowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej. archiwum
Udostępnij:
Muzeum Wsi Kieleckiej zorganizowało w minionym roku kilkanaście dużych imprez plenerowych, w których wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Każda z nich miała swój unikatowy charakter, a ich mocnym elementami były pokazy obrzędowe i etnograficzne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Za aktywność na rzecz popularyzacji tradycji regionu świętokrzyskiego Kapituła przyznała Muzeum Wsi Kieleckiej nagrodę Lidera Regionu w kategorii Turystyka.

W 2012 roku po raz XX. muzeum zaprosiło turystów na Wytopki Ołowiu. To piknik naukowy nawiązujący do wielowiekowej tradycji dymarkowego hutnictwa żelaza, które narodziło się w Górach Świętokrzyskich. Podczas imprezy realizowane są pokazy dawnych metod wytopu ołowiu w specjalnie skonstruowanym piecowisku z udziałem pracowników muzeum, ubranych w stroje średniowiecznych hutników. Nadzór nad przedsięwzięciem wraz komentarzem naukowym prowadzą profesorowie z Akademii Górniczo-Hutniczej. Prowadzą oni także seminaria w zabytkowym spichlerzu ze Złotej. Równie interesujące są pokazy: pozyskiwania miedzi metodą Stanisława Łaszczyńskiego oraz wypalania węgla drzewnego i pozyskiwania dziegciu.

Dawne gry i zabawy, konkursy plastyczne i muzealne lekcje plastyki obrzędowej realizowane są podczas jednej z największych imprez Jarmarku Agroturystycznym. Ten wspaniały piknik rodzinny łączy elementy wystawiennicze i edukacyjne. Swoje bogactwo prezentują rodzime gospodarstwa agroturystyczne, a towarzyszące temu atrakcje dla dzieci pokazują urodę Regionu Świętokrzyskiego i nawiązują do jego etnograficznego dziedzictwa. Pokazy dawnych rzemiosł realizowane są w różnych częściach skansenu.

Podczas Święta Chleba zwiedzający mogą zobaczyć widowiskowe uruchomienie i przemiał zboża w zabytkowym wiatraku z Dębna, a także bić zboże cepem, spróbować swoich sił w przemiale zboża żarnami. Imprezie towarzyszy degustacja chleba wypieczonego na zakwasie oraz podpłomyków upieczonych na blasze. Pokaz odbywa się w ożywionej chałupie szewca. Zwiedzający mogą przyglądać się, w jaki sposób dawnej wypiekało się chleb i przekonać się, jaką był on ogromną wartością dla mieszkańców wsi.

Hubertus Świętokrzyski to impreza, która skupia miłośników tradycji myśliwskiej oraz świętokrzyskiej przyrody. Świętowanie rozpoczyna msza polowa przed kościołem z Rogowa z udziałem kilkudziesięciu pocztów sztandarowych i orkiestry Reprezentacyjnej Polskiego Związku Łowieckiego. Tuż po niej odbywa się gonitwa za lisem z udziałem kilkudziesięciu jeźdźców. W kręgu ogniskowym można spróbować pieczonego dzika, oraz degustować specjały członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Na trwałe do kalendarza imprez Muzeum Wsi Kieleckiej wpisał się Zlot zabytkowych Aut i Motocykli. W minionym roku był organizowany po raz drugi. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród zwiedzających, lecz również właścicieli zabytkowych pojazdów. Podczas imprezy można było zdawać egzamin na kartę rowerową i motorowerową, co spotkało się z dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników imprezy.

Kiermasze świąteczne organizowane na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach na trwale wpisały się w krajobraz kulturalny Kielc. Sentymentalne wystawy etnograficzne, nawiązujące do świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia są powodem wielu wzruszeń i wspomnień. Towarzyszące imprezie pokazy twórców ludowych oraz rzemieślników reprezentujących ginące zawody są atrakcją dla gości dworku.

Muzeum Wsi Kieleckiej zorganizowało w minionym roku także: Majówkę w skansenie, Dzień Dziecka, Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu, Młodość Talent i Tradycję.

Przesłaniem każdej zorganizowanej przez Muzeum Wsi Kieleckiej jest przekazanie w atrakcyjny sposób wiadomości o wielkim i niepowtarzalnym dziedzictwie kulturowym Regionu Świętokrzyskiego. Więcej informacji i szczegółów o ofercie muzeum można znaleźć na stronie internetowej www.mwk.com.pl.

Janusz Karpiński, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej:
- W imprezach plenerowych organizowanych przez Muzeum Wsi Kieleckiej uczestniczą wielopokoleniowe rodziny. Dziadkowie i rodzice z nostalgią opowiadają najmłodszemu pokoleniu o swoim dzieciństwie i młodości, a nasze pokazy etnograficzne są dla nich inspiracją do tych wzruszających wspomnień. Rodzinne spotkania u nas są niezapomnianym, bardzo wartościowym przeżyciem. Serdecznie zapraszam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie