MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2012: Politechnika Świętokrzyska w Kielcach

Redakcja
Liderzy Regionu 2012: Politechnika Świętokrzyska w KielcachKompleks Politechniki Świętokrzyskiej.
Liderzy Regionu 2012: Politechnika Świętokrzyska w KielcachKompleks Politechniki Świętokrzyskiej. archiwum
Politechnika Świętokrzyska to najstarsza szkoła wyższa w regionie i jedyna na tym terenie uczelnia techniczna, posiadająca przy tym status uczelni akademickiej. Uważa się ją za kontynuatorkę swojej historycznej poprzedniczki – działającej w Kielcach w latach 1816-1827 Szkoły Akademiczno-Górniczej – pierwszej na ziemiach Królestwa Polskiego wyższej uczelni technicznej, powołanej przez wybitnego reformatora i patriotę, księdza Stanisława Staszica.

Początek Uczelni datuje się od roku 1965, kiedy to powstała Kielecko-Radomska Wieczorowa Szkoła Inżynierska. Dwa lata później, po uzyskaniu prawa prowadzenia także studiów dziennych, przekształcona została w Kielecko-Radomską Wyższą Szkołę Inżynierską. Uzyskanie w roku 1972 przez Wydział Mechaniczny prawa do doktoryzowania pozwoliło na dalsze zmiany – przekształcenie Uczelni w 1974 roku w Politechnikę Świętokrzyską.

Dzisiaj Politechnika jest uczelnią składającą się z pięciu wydziałów: Wydziału Budownictwa i Architektury; Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki; Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki; Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn oraz Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego. Kształci około 11 tysięcy studentów w ramach 16 kierunków i w zakresie ponad 50 specjalności. Uczelnia posiada prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w siedmiu dyscyplinach: automatyka i robotyka, budownictwo, inżynieria środowiska, elektrotechnika, inżynieria produkcji, mechanika oraz budowa i eksploatacja maszyn, a także prawa do habilitowania w trzech dyscyplinach: budowa i eksploatacja maszyn, budownictwo oraz elektrotechnika.

W ostatnich latach, głównie dzięki funduszom europejskim,  zmodernizowano istniejącą zabudowę uczelni i wyposażenie laboratoriów. Przykładem tego jest budowa nowoczesnego budynku dydaktyczno-laboratoryjnego Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska w ramach projektu „ENERGIS”.

Uczelnia posiada szereg umów z władzami miasta i regionu, a także przedsiębiorstwami. 22-hektarowy kampus Politechniki jest zwarty i położony blisko centrum miasta, co ułatwia dogodny dojazd. Na terenie miasteczka akademickiego znajdują się cztery budynki dydaktyczne z halami laboratoryjnymi, Główna Aula Wykładowa, hala dydaktyczno-sportowa oraz gmach Rektoratu i Biblioteki Głównej.

Politechnika posiada dobrze wyposażone laboratoria specjalistyczne. Wiele z nich ma nowoczesną, często unikalną w skali kraju aparaturę do badań z zakresu budownictwa, mechaniki, elektrotechniki i automatyki oraz technologii laserowych. Ważną częścią uczelni jest Centrum Laserowych Technologii Metali jest jednostką wspólną Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Akademii Nauk. Istnieje od 1996 roku i realizuje zadania badawcze oraz dydaktyczne służące upowszechnianiu techniki laserowej. Funkcjonuje jako wyodrębniony obiekt w krańcowej części kampusu uczelni od strony Alei Solidarności. W ostatnich latach obserwuje się narastający wzrost zainteresowania przemysłu techniką laserową. W wielu firmach zakupiono lasery i w związku z tym obserwuje się duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę i prowadzenie badań. Centrum Laserowych Technologii Metali jako jedyne w kraju prowadzi specjalność „Komputerowo wspomagane technologie laserowe i plazmowe” i każdego roku zasila przemysł (nie tylko lokalny) w dobrze przygotowanych do pracy specjalistów. W Centrum uruchomiono także  studia  podyplomowe jako oferta na dokształcanie pracowników którzy mają bądź będą mieli do czynienia z techniką laserową. Efektywne wykorzystanie laserów wymaga automatyzowania procesów  i wychodząc naprzeciw tym potrzebom na bazie CLTM  Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn uruchomił nowy kierunek studiów „Automatyka i robotyka”. Firmy produkcyjne przy wprowadzaniu nowych technologii zainteresowane są kompleksowymi wynikami badań skutków jakie niesie za sobą zastosowanie technologii laserowej. CLTM stara się sprostać tym wyzwaniom poprzez zakupy nowoczesnej aparatury i dostosowywanie do nowych potrzeb przestrzeni w zajmowanym lokalu. W ostatnim czasie Centrum przeszło gruntowną modernizację finansowaną ze środków inwestycyjnych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki remontowi powstały warunki do dalszego  rozwoju potencjału dydaktycznego i badawczego a w szczególności :stworzono odpowiednie warunki do efektywnego wykorzystania aparatury zakupionej w ramach unijnych programów operacyjnych, przystosowano pomieszczenia Centrum do realizacji podjętych nowych zadań dydaktycznych związanych z rozwojem kierunku „Automatyka i robotyka” oraz specjalności  „Komputerowo wspomagane technologie laserowe i plazmowe”, stworzono warunki do powstania nowych stanowisk pracy dla obsługi zakupionej aparatury, osiągnięto odpowiedni poziomu infrastruktury budowlanej zmodernizowanych pomieszczeń laboratoryjnych i pomocniczych dla osiągnięcia konkurencyjności na rynku badań umożliwiającej nawiązywanie współpracy z innymi jednostkami naukowo - badawczymi w kraju i za granicą.

profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej:
- Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej jest jednostką Polskiej Akademii Nauk. Politechnika Świętokrzyska jest jedyną uczelnią w kraju, która ma w swojej strukturze taką jednostkę. Centrum Laserowych Technologii Metali posiada unikatowe wyposażenie i literaturę, dzięki którym możemy Kielcach kształcić studentów w doskonałych warunkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia