Liderzy Regionu 2012: Politechnika Świętokrzyska w Kielcach

Redakcja
Liderzy Regionu 2012: Politechnika Świętokrzyska w KielcachKompleks Politechniki Świętokrzyskiej.
Liderzy Regionu 2012: Politechnika Świętokrzyska w KielcachKompleks Politechniki Świętokrzyskiej. archiwum
Politechnika Świętokrzyska to najstarsza szkoła wyższa w regionie i jedyna na tym terenie uczelnia techniczna, posiadająca przy tym status uczelni akademickiej. Uważa się ją za kontynuatorkę swojej historycznej poprzedniczki – działającej w Kielcach w latach 1816-1827 Szkoły Akademiczno-Górniczej – pierwszej na ziemiach Królestwa Polskiego wyższej uczelni technicznej, powołanej przez wybitnego reformatora i patriotę, księdza Stanisława Staszica.

Początek Uczelni datuje się od roku 1965, kiedy to powstała Kielecko-Radomska Wieczorowa Szkoła Inżynierska. Dwa lata później, po uzyskaniu prawa prowadzenia także studiów dziennych, przekształcona została w Kielecko-Radomską Wyższą Szkołę Inżynierską. Uzyskanie w roku 1972 przez Wydział Mechaniczny prawa do doktoryzowania pozwoliło na dalsze zmiany – przekształcenie Uczelni w 1974 roku w Politechnikę Świętokrzyską.

Dzisiaj Politechnika jest uczelnią składającą się z pięciu wydziałów: Wydziału Budownictwa i Architektury; Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki; Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki; Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn oraz Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego. Kształci około 11 tysięcy studentów w ramach 16 kierunków i w zakresie ponad 50 specjalności. Uczelnia posiada prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w siedmiu dyscyplinach: automatyka i robotyka, budownictwo, inżynieria środowiska, elektrotechnika, inżynieria produkcji, mechanika oraz budowa i eksploatacja maszyn, a także prawa do habilitowania w trzech dyscyplinach: budowa i eksploatacja maszyn, budownictwo oraz elektrotechnika.

W ostatnich latach, głównie dzięki funduszom europejskim,  zmodernizowano istniejącą zabudowę uczelni i wyposażenie laboratoriów. Przykładem tego jest budowa nowoczesnego budynku dydaktyczno-laboratoryjnego Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska w ramach projektu „ENERGIS”.

Uczelnia posiada szereg umów z władzami miasta i regionu, a także przedsiębiorstwami. 22-hektarowy kampus Politechniki jest zwarty i położony blisko centrum miasta, co ułatwia dogodny dojazd. Na terenie miasteczka akademickiego znajdują się cztery budynki dydaktyczne z halami laboratoryjnymi, Główna Aula Wykładowa, hala dydaktyczno-sportowa oraz gmach Rektoratu i Biblioteki Głównej.

Politechnika posiada dobrze wyposażone laboratoria specjalistyczne. Wiele z nich ma nowoczesną, często unikalną w skali kraju aparaturę do badań z zakresu budownictwa, mechaniki, elektrotechniki i automatyki oraz technologii laserowych. Ważną częścią uczelni jest Centrum Laserowych Technologii Metali jest jednostką wspólną Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Akademii Nauk. Istnieje od 1996 roku i realizuje zadania badawcze oraz dydaktyczne służące upowszechnianiu techniki laserowej. Funkcjonuje jako wyodrębniony obiekt w krańcowej części kampusu uczelni od strony Alei Solidarności. W ostatnich latach obserwuje się narastający wzrost zainteresowania przemysłu techniką laserową. W wielu firmach zakupiono lasery i w związku z tym obserwuje się duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę i prowadzenie badań. Centrum Laserowych Technologii Metali jako jedyne w kraju prowadzi specjalność „Komputerowo wspomagane technologie laserowe i plazmowe” i każdego roku zasila przemysł (nie tylko lokalny) w dobrze przygotowanych do pracy specjalistów. W Centrum uruchomiono także  studia  podyplomowe jako oferta na dokształcanie pracowników którzy mają bądź będą mieli do czynienia z techniką laserową. Efektywne wykorzystanie laserów wymaga automatyzowania procesów  i wychodząc naprzeciw tym potrzebom na bazie CLTM  Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn uruchomił nowy kierunek studiów „Automatyka i robotyka”. Firmy produkcyjne przy wprowadzaniu nowych technologii zainteresowane są kompleksowymi wynikami badań skutków jakie niesie za sobą zastosowanie technologii laserowej. CLTM stara się sprostać tym wyzwaniom poprzez zakupy nowoczesnej aparatury i dostosowywanie do nowych potrzeb przestrzeni w zajmowanym lokalu. W ostatnim czasie Centrum przeszło gruntowną modernizację finansowaną ze środków inwestycyjnych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki remontowi powstały warunki do dalszego  rozwoju potencjału dydaktycznego i badawczego a w szczególności :stworzono odpowiednie warunki do efektywnego wykorzystania aparatury zakupionej w ramach unijnych programów operacyjnych, przystosowano pomieszczenia Centrum do realizacji podjętych nowych zadań dydaktycznych związanych z rozwojem kierunku „Automatyka i robotyka” oraz specjalności  „Komputerowo wspomagane technologie laserowe i plazmowe”, stworzono warunki do powstania nowych stanowisk pracy dla obsługi zakupionej aparatury, osiągnięto odpowiedni poziomu infrastruktury budowlanej zmodernizowanych pomieszczeń laboratoryjnych i pomocniczych dla osiągnięcia konkurencyjności na rynku badań umożliwiającej nawiązywanie współpracy z innymi jednostkami naukowo - badawczymi w kraju i za granicą.

profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej:
- Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej jest jednostką Polskiej Akademii Nauk. Politechnika Świętokrzyska jest jedyną uczelnią w kraju, która ma w swojej strukturze taką jednostkę. Centrum Laserowych Technologii Metali posiada unikatowe wyposażenie i literaturę, dzięki którym możemy Kielcach kształcić studentów w doskonałych warunkach.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie