Szpital rozpoczął swoją działalność w 1960 roku. W ciągu pół wieku z Oddziału Szpitalnego przy Państwowej Szkole Położnych, a następnie Szpitala o profilu ginekologiczno-położniczym przekształcił się w Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Obecnie jest jedyną w województwie świętokrzyskim placówką o III, najwyższym poziomie referencyjności.
Zakres i poziom świadczonych usług, a także wysoko wykwalifikowana i doświadczona kadra medyczna oraz wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt medyczny do diagnostyki i leczenia plasują szpital na czołowym miejscu w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz neonatologii.
Centrum specjalizuje się w prowadzeniu ciąż i porodów w stanach wysokiego ryzyka, zagrożenia życia i zdrowia matki i dziecka, diagnostyce i leczeniu noworodka przedwcześnie urodzonego lub/i z niską masą urodzeniową, diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych, schorzeń ginekologicznych, endokrynologicznych, niepłodności małżeńskiej, diagnostyce prenatalnej.
Od 2004 roku Centrum wdrożyło i utrzymało System Zarządzania Jakością według normy ISO 9001:2000, a następnie ISO 9001:2008.
Wśród kadry medycznej Centrum są lekarze specjaliści neonatologii, pediatrii, położnictwa i ginekologii, endokrynologii, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii, okulistyki, radiologii i diagnostyki obrazowej oraz wysoko wykwalifikowane położne i pielęgniarki. Działają tu oddziały: Ginekologiczno-Położniczy, Neonatologiczny, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, wyposażone w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, między innymi laparoskop i histeroskop diagnostyczno-operacyjny, kardiomonitory, kardiotokografy, inkubatory hybrydowe najnowszej generacji, respiratory dla noworodków i dorosłych, aparaty RTG i USG. Prowadzona jest też diagnostyka mammograficzna i mammotomiczna. Nowoczesna sala porodowa ma pełny komputerowy system nadzoru okołoporodowego i wyposażona jest w wygodne łóżka porodowe oraz zestaw wyposażenia dla zastosowania alternatywnych metod łagodzenia bólu, a sale dla kobiet po porodzie funkcjonują w systemie „matka-dziecko”. Działa tu też Przyszpitalna Szkoła Rodzenia „Vita”, przygotowująca do porodu oraz opieki nad noworodkiem. Do dyspozycji pacjentów są również poradnie przyszpitalne.
W Centrum są trzy bloki operacyjne, w tym oddany do użytku w 2012 roku w pełni autonomiczny z dwiema salami operacyjnymi, blokiem ginekologicznym, nowocześnie wyposażony i przystosowany do zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnych technik endoskopowych. Rocznie wykonuje się tu około 2000 zabiegów operacyjnych.
W roku 2012 oddano także do użytku nowy OIOM neonatologiczny. Jest to autonomiczny nowoczesny odcinek posiadający sześć stanowisk intensywnej terapii oraz trzy do opieki ciągłej. Wyposażony jest on w najnowocześniejszy sprzęt medyczny do prowadzenia terapii oddechowej noworodków z najniższą masą urodzeniową. OIOM wyposażono też w najnowszej generacji aparaturę monitorującą, zastosowano system bezprzewodowego nadzoru parametrów życiowych noworodków oraz zarządzania infuzją.
Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka od kilku lat prowadzi leczenie noworodków nowoczesną metodą nieinwazyjnego wspomagania oddechu przy użyciu aparatów SIPAP „infant flow”. Na oddziale jest pięć takich aparatów, a w roku 2011 Centrum odebrało z rąk Jurka Owsiaka nagrodę z zajęcie 4 miejsca w Polsce pod względem ilości noworodków leczonych tą innowacyjną metodą. Oddział jako jeden z nielicznych w kraju posiada także możliwość prowadzenia unikalnej terapii oddechowej noworodków z najniższą masą urodzeniową (poniżej 1000 g) przy pomocy tzw. respiratora oscylacyjnego. Obecnie w Centrum leczonych jest około 1700 dzieci rocznie, z czego ponad 250 stanowią wcześniaki oraz noworodki wymagające intensywnej opieki medycznej.
Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach:
- Cieszymy się bardzo, iż zaangażowanie i ciężka praca wszystkich pracowników Centrum została tak wysoko oceniona przez Kapitułę i znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie Liderów Regionu. Jest to dla naszej placówki ogromne wyróżnienie, ale jednocześnie i ogromne wyzwanie, by tak pracować, aby sprostać oczekiwaniom naszych pacjentów. Bo tak naprawdę to oni są dla nas najważniejsi.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?