Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2012: Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju

Redakcja
Liderzy Regionu 2012: Szpital Powiatowy w Busku-ZdrojuZabieg endoprotezoplastyki biodra na Bloku Operacyjnym w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju.
Liderzy Regionu 2012: Szpital Powiatowy w Busku-ZdrojuZabieg endoprotezoplastyki biodra na Bloku Operacyjnym w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju. archiwum
Pierwszy i jedyny w województwie świętokrzyskim oddział geriatryczny otwarto 18 stycznia 2013 roku w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju. Placówka ta bardzo intensywnie się rozwija, stale poszerzając swoją ofertę i dostosowując ją do wyzwań współczesnej medycyny. Otwarcie nowoczesnego oddziału geriatrycznego nie umknęło uwadze naszej Kapituły, która przyznała szpitalowi tytuł Lidera Regionu w kategorii zdrowie.

O tym, jak ważne jest istnienie takiego oddziału w regionie świętokrzyskim, mówili między innymi obecni na uroczystym otwarciu wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek Adam Jarubas. Wojewoda stwierdziła, że oddział geriatrii będzie przykładem do naśladowania dla innych szpitali, bowiem istnieje ogromne zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu tej dziedziny medycyny. Marszałek Adam Jarubas podkreślił, że Busko ma szansę uczynić z nowopowstałego oddziału swój znak firmowy.

Oddziałem geriatrycznym kieruje doktor Sylwester Wrona. Oddział został zakontraktowany na 25 łóżek. Warto podkreślić, że Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju otrzymał kontrakt na leczenie geriatryczne w wysokości ponad 2 milionów złotych. Na oddział są przyjmowani pacjenci starsi, wskazani do hospitalizacji i wymagający kompleksowego leczenia. Celem leczenia geriatrycznego jest przywrócenie tzw. dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego choremu.

Oddział geriatrii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju mieści się na parterze głównego budynku szpitala. Powstanie oddziału geriatrycznego jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom ludzi chorych znajdujących się w „jesieni życia”, którzy bardzo często leczą się u wielu specjalistów, co nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Potrzebę powstania oddziału geriatrycznego w naszym województwie sygnalizowało wielu specjalistów, w tym doktor nauk medycznych Alicja Klich-Rączka z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii CMUJ w Krakowie, wojewódzki konsultant w tej dziedzinie. Jak podkreślała, z prognoz wynika, iż w naszym regionie będzie żyć najwięcej starszych ludzi w Polsce. Przy czym, w przypadku pacjentów geriatrycznych, trzeba stosować bardzo specjalistyczne leczenie, które nie jest jednoznaczne z tym na oddziałach chorób wewnętrznych.

Geriatria, najprościej mówiąc, to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów w wieku powyżej 65 roku życia, cierpiących na wiele różnych dolegliwości. O tej gałęzi medycyny nie mówi się często, chociaż coraz więcej osób z niej korzysta. O medycynie „wieku podeszłego”, jak zwykło się potocznie nazywać geriatrię, wiedzą głównie zainteresowane osoby, którym taka specjalistyczna pomoc jest potrzebna. Właściwie trudno się dziwić, że wiedza na temat geriatrii jest znikoma, skoro na terenie naszego województwa do niedawna nie było takiego oddziału.

Buski oddział geriatryczny przyjmuje pacjentów, u których stwierdzony zostanie szereg nakładających się na siebie chorób. Stąd też bardzo duży nacisk jest położony na dobór odpowiedniego personelu, który winien mieć wyjątkowe podejście do pacjenta, a także posiadać odpowiednie kwalifikacje w zakresie diagnozowania, terapii czy pielęgnacji chorych. Niestety w całym kraju mamy bardzo niewielu lekarzy geriatrów, dlatego znalezienie specjalisty w tej dziedzinie było dla placówki dużym wyzwaniem. Priorytetem dla buskiego szpitala jest pomoc na najwyższym poziomie, by pacjenci poprzez zminimalizowanie dyskomfortów ograniczających codzienne funkcjonowanie, w miarę możliwości, powrócili do dobrego stanu fizycznego i psychicznego, co przekłada się także na wydłużenie i jakość ich życia. Powstanie oddziału geriatrycznego obok funkcji leczniczej będzie spełniało także funkcję edukacyjną. Dziś bowiem panuje powszechny stereotyp starości jako klęski życiowej. Brak odpowiedniej edukacji, bo takowej nie prowadzi się na szeroką skalę, powoduje, że na nieuniknioną starość patrzymy z lękiem.

Dr n. med. Grzegorz Gałuszka, Specjalista Zdrowia Publicznego, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju:
- Problemami zdrowia zajmuje się od początku swojej kariery zawodowej. W ramach swojej działalności organizuje, prowadzi badania i analizy oraz gromadzi materiały związane z problematyką zdrowia publicznego. Podejmuje działania w zakresie kreowania właściwych postaw społecznych związanych z problematyką ochrony zdrowia. Permanentnie uczestniczy w szkoleniu i doskonaleniu kadry, zwracając szczególną uwagę na pojawiające się zagrożenia zdrowotne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia