Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2013. Kultura - Muzeum Wsi Kieleckiej z Kielc

Redakcja
Liczne imprezy organizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej przybliżają tradycje naszego regionu.
Liczne imprezy organizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej przybliżają tradycje naszego regionu. archiwum
Promowanie kultury, szczególnie tej lokalnej, świadczącej o bogatych tradycjach regionu to rola niezwykle odpowiedzialna. Ale podjęło się jej i z ogromną pasją, a co najważniejsze – ze świetnymi wynikami, realizuje nasz kolejny lider – Muzeum Wsi Kieleckiej. A działania tej instytucji na rzecz ziemi święto-krzyskiej są nieocenione, dlatego też Kapituła naszej nagrody gospodarczej nie wahała się ani chwili przyznając muzeum tytuł Lidera Regionu.

Muzeum Wsi Kieleckiej udowodniło, że instytucja kultury może świetnie funkcjonować, rozwijać się i inspirować gospodarkę regionu.

Wielomilionowe projekty dofinansowane przez Unię Europejską realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Świętokrzyskiego sprawiły, że Muzeum Wsi Kieleckiej stało się silną marką turystyczną Regionu Świętokrzyskiego. W ciągu zaledwie trzech lat Park Etnograficzny w Tokarni wzbogacił się o 41 unikatowych obiektów, nowoczesny parking, imponujące Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne, profesjonalne zaplecze magazynowe oraz pracownie konserwatorskie. Dzięki uzyskaniu dodatkowego dofinansowania, w 2014 roku może być kontynuowany kolejny kluczowy projekt dotyczący dalszej rozbudowy i modernizacji infrastruktury turystycznej, którego efektem będzie utworzenie min. nowego oddziału muzeum w Celinach.

Działania inwestycyjne Muzeum Wsi Kieleckiej idą w parze z aktywną działalnością merytoryczną. Projekty dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego między innymi film edukacyjny „Ginące zawody”, unikatowa wystawa skierowana dla osób z dysfunkcją wzroku „Sztuka bez barier”, bogata kolekcja historyczna nawiązująca do okupacji Polski w czasie II wojny światowej świadczą o wyczuwaniu potrzeb odbiorców, zjednywaniu ich szerokim zakresem podejmowanych tematów.
Muzeum sprawuje mecenat nad przedstawicielami ginących rzemiosł, organizuje pokazy, lekcje i warsztaty muzealne z ich udziałem. Dzięki temu część odchodzących w niepamięć niezwykłych umiejętności ma szansę na ocalenie.

Jest także promotorem producentów lokalnej zdrowej żywności, którzy podczas imprez organizowanych w skansenie mogą sprzedawać swoje produkty. Z myślą o nich organizuje kiermasze zdrowych regionalnych produktów, które cieszą się ogromna popularnością.

W minionym roku oddziały Muzeum Wsi Kieleckiej odwiedziło ponad 127 tys. turystów. To zasługa min. bogatego kalendarza imprez plenerowych oraz coraz lepszej infrastruktury turystycznej przygotowanej do realizacji imprez zleconych w stylu folk.

Muzeum prowadzi działalność gospodarczą, organizuje szkolenia, konferencje, imprezy okolicznościowe i integracyjne. Klientów przyciąga unikatową ofertą przygotowywaną na indywidualne potrzeby. Zapracowana kadra menedżerska, coraz chętniej korzysta z odpoczynku w skansenie, ciesząc się przejazdami bryczką, saniami, ogniskami z udziałem gawędziarki opowiadającej „godki” gwarą świętokrzyską, a także coraz popularniejszą pracą w gospodarstwie, przy codziennym obrządku skansenowskich zwierząt.

Muzeum Wsi Kieleckiej prężnie działa też w mediach społecznościowych. Każdy, kto chce być na bieżąco z wydarzeniami powinien odwiedzić stronę internetową muzeum oraz profile na Facebooku i Twitterze.

Janusz Karpiński

Janusz Karpiński, dyrektor muzeum: - Współpraca z twórcami ludowymi, dbałość o kontakty z przedstawicielami ginących zawodów, upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i tradycji regionu świętokrzyskiego jest powinnością Muzeum Wsi Kieleckiej. Realizujemy to zada-nie z wielką radością, między innymi poprzez organizację kilkunastu imprez plenerowych w Parku Etnograficznym w Tokarni oraz w Dworku Laszczyków w Kielcach. Cieszymy się, że nasza praca przynosi efekty, a goście coraz liczniej nas odwiedzają, chcąc posmakować i dotknąć niezwykłego bogactwa, które wiąże się z tradycją ziemi świętokrzyskiej. Nasza bogata oferta, która trafia do coraz szerszego grona osób w każdym wieku, wyraźnie przekłada się na całą gospodarkę regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia