MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2013. Nauka - Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego z Kielc

Redakcja
Siedziba Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach.
Siedziba Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach. archiwum
Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego jest nie tylko największą i najnowocześniejszą uczelnią niepubliczną w regionie świętokrzyskim, w której kształci się obecnie ponad 5 tysięcy studentów - jest też dużym pracodawcą, zatrudniającym około 200 pracowników naukowo-dydaktycznych. To właśnie dzięki wysokiej jakości kadry naukowej WSEPiNM jest również znaczącym ośrodkiem naukowo-badawczym.

Kierunki badań naukowych związane są z dziedzinami, które od lat są specjalnościami uczelni: ekonomia i finanse, nauki prawne, informatyka, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz nauki o zdrowiu. Tradycyjnie dużą wagę przykłada się do badań własnych, realizowanych w ramach poszczególnych katedr i wydziałów. Wymogi współczesności sprawiają jednak, że coraz większe znaczenie zyskują badania o charakterze interdyscyplinarny, angażujące liczne zespoły badawcze. Z myślą o koordynowaniu i wspieraniu takich przedsięwzięć badawczych powołano w WSEPiNM Akademicki Ośrodek Badań i Rozwoju (AOBR) oraz Centrum Pozyskiwania Środków Zewnętrznych. Zgodnie ze strategią rozwoju uczelni, większość z nich to projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, ale także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz funduszy szwajcarskich. W okresie od 2009 r. Centrum Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, kierowane przez Kanclerza WSEPiNM Andrzeja Mroczka, pozyskało ponad 14.500.000 złotych.

W ostatnich latach wzrasta znaczenie przedsięwzięć naukowych, przynoszących efekty o zastosowaniach ponadregionalnych. W 2013 roku zakończony został projekt współfinansowany przez Unie Europejską, w ramach którego prowadzone były bezpłatne studia inżynierskie na kierunku informatyka oraz specjalistyczne kursy informatyczne. Zrealizowano również projekt "Lepsze perspektywy rozwoju osób pracujących z województwa świętokrzyskiego", który był skierowany do mieszkańców województwa świętokrzyskiego, zainteresowanych nabyciem nowych kwalifikacji w zakresie masażu i terapii manualnej, kursu tapingu oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy.

WSEPiNM w ubiegłym roku zrealizowała również projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pod nazwą „Kreator Innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”. W trakcie jego realizacji po-wstał Preinkubator Przedsiębiorczości Akademickiej, w ramach którego prowadzone były warsztaty, szkolenia biznesowe oraz coaching dla 345 osób wiążących swoją przyszłość z wykorzystaniem wiedzy zdobytej w czasie studiów dla potrzeb zakładanej działalności gospodarczej. Efektem projektu był finał konkursu na najlepsze biznesplany, które powstawały w trakcie zajęć, i doprowadziły do pojawienia się nowych firma na rynku. Silne związki uczelni z Kielcami i regionem świętokrzyskim po-wodują, że wiele realizowanych projektów koncentruje się na rozumianych szeroko problemach gospodarczych i społecznych naszego województwa.

Od 2009 r. do 2014 Uczelnia realizuje projekt pod nazwą „Specjalność Prawo administracji publicznej i gospodarcze, kursy przygotowujące do egzaminu aplikacyjnego oraz doszkalanie kadry naukowej z zakresu specjalistycznych języków obcych”, w ramach którego prowadzone są bezpłatne studia na kierunku prawo oraz organizowane są kursy przygotowujące absolwentów i studentów kierunku prawo do egzaminów aplikacyjnych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Obecnie dzięki współpracy z Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości w Sandomierzu oraz Business Academy Aarhus (Dania) od niedawna realizowany jest nowatorski program wspierania przedsiębiorców regionu świętokrzyskiego. W ramach tego przedsięwzięcia grupa 21 osób uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez najlepszych wykładowców z WSEPiNM i Business Academy Aarhus. Efektem udziału w Świętokrzyskiej Akademii Biznesu będą przygotowane przez uczestników strategie rozwoju nowych przedsiębiorstw, na których realizację przedsiębiorcy dostaną dofinansowanie z funduszy szwajcarskich.

Wynikiem przeprowadzonych prac badawczych jest pilotażowy projekt testujący nowoczesne rozwiązania organizacyjne, informatyczne oraz konsultacyjne „Doradztwo edukacyjne – mamy dla Ciebie szkolenie”, którego celem jest poprawa sytuacji na rynku pracy w regionie. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kolejnym projektem realizowanym z powyższych środków jest „Masz zawód – masz pracę”, który ma na celu wzrost kompetencji kluczowych i poprawę umiejętności i kwalifikacji zawodowych u 400 beneficjantów, poprzez wdrożenie programów rozwojowych w 8 szkołach, prowadzących kształcenie zawodowe w woj. świętokrzyskim.

Zdobysław Kuleszyński

dr Zdobysław Kuleszyński, prorektor do spraw badań i współpracy regionalnej: - Nagrodę traktujemy jako uznanie dla organicznej pracy naszych pracowników na rzecz współdziałania z różnymi środowiskami życia gospodarczego, społecznego, politycznego, edukacji i ochrony zdrowia. Zrealizowane już i realizowane projekty badawcze i edukacyjne na rzecz lokalnych środowisk i ich instytucji, a także regionu są stałym i ważnym składnikiem działalności Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Poszczególne jednostki organizacyjne uczelni wykorzystują efektywnie, uzyskane  w  konkursach środki UE,  NCBR i SWISS do dalszego rozwijania i tworzenia nowych sfer współpracy w kraju i za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia