MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2013. Nowe horyzonty - Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach

Redakcja
Od lewej doktor Maciej Paskarski – kierownik kliniki hematologii; doktor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i marszałek województwa Adam Jarubas w maszynowni Kliniki Hematologii, która odpowiada o sterylność wymiany powietrza w salach, gdzie leżą chorzy w trakcie przeszczepu szpiku.
Od lewej doktor Maciej Paskarski – kierownik kliniki hematologii; doktor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i marszałek województwa Adam Jarubas w maszynowni Kliniki Hematologii, która odpowiada o sterylność wymiany powietrza w salach, gdzie leżą chorzy w trakcie przeszczepu szpiku. archiwum
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach to niekwestionowany lider w Polsce i jednostka doceniana za granicą. Najnowocześniejsze metody i sprzęt oraz prowadzenie pilotażowych badań i współpraca z różnymi instytucjami w zakresie wdrażania nowych technologii medycznych nie mogły pozostać niedocenione przez Kapitułę nagrody.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach jest nowoczesną, kompleksową i jedną z najmłodszych placówek onkologicznych w kraju. Zostało powołane 1 lutego 1991 roku, najpierw jako szpital. Od marca 1995 roku po zmianie nazwy i statusu, działa jako Świętokrzyskie Centrum Onkologii. I choć działa od nieco ponad 20 lat, może poszczycić się osiągnięciami i wyróżnieniami, jakich nie ma żaden inny publiczny zakład opieki zdrowotnej w całym kraju.

Działania tej placówki zostały docenione również na świecie. Świętokrzyskie Centrum Onkologii jako pierwsze w Polsce otrzymało certyfikat Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem za wzorcowo prowadzone badania w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Poprowadzi pilotażowe badania nad tym nowotworem we współpracy z wiodącymi ośrodkami europejskimi.

Nasza onkologia jest pierwszą tak wysoko ocenioną polską placówką. Audyt w Świętokrzyskim Centrum prowadziło trzech ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia. Certyfikat dla szpitala potwierdzili: dr Ahti Antilla z Fińskiego Rejestru Nowo-tworów, dr Lawrence von Karsa z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem w Lyonie i Philippa Pearmain z Uniwersytetu Birmingham. Analizowali pracę Zakładu Patologii Nowotworów, Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy oraz zespół cytologii ginekologicznej ŚCO. Sprawdzane działy uzyskały bardzo dobre oceny potwierdzające wysoki standard prowadzonych badań.

Dobra diagnostyka przekłada się na sukces w leczeniu raka szyjki macicy. Świętokrzyskie ma drugi najniższy w Polsce wskaźnik umieralności na ten nowotwór. I jednocześnie najlepsze wyniki pod względem pięcioletniej przeżywalności – 64 procent. Średni współczynnik pięcioletniego okresu przeżycia dla Polski wynosi około 54 procent.

Efektem dobrych wyników leczenia i audytu będą pilotażowe badania nad rakiem szyjki macicy, które Świętokrzyskie Centrum Onkologii poprowadzi we współpracy z wiodącymi ośrodkami europejskimi.

Kielecka placówka współpracuje również z Wojskową Akademią Techniczną w zakresie wdrażania nowych technologii medycznych – nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Świętokrzyskie Centrum Onkologii współpracuje również z Międzynarodowym Instytutem Ochrony Radiologicznej we Francji, Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem w Mediolanie.

O tym, że usługi świadczone przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii są na światowym poziomie świadczy fakt, że w placówce szkolą się specjaliści nie tylko z Polski, ale też z innych krajów, między innymi urolodzy z Austrii, Grecji czy Wielkiej Brytanii. Dobrą marką cieszy się zwłaszcza kielecki Kliniczny Dział Urologii. To tutaj przeprowadzono pierwszy na świecie zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej przy pomocy metody laparoskopii.

Kielecki ośrodek urologiczny opracował i wdrożył własne metody diagnostyczne i lecznicze, między innymi w raku pęcherza moczowego. Organizuje szkolenia i warsztaty z zakresu laparoskopii i endoskopii połączone z bezpośrednimi transmisjami audiowizualnymi zabiegów z sal operacyjnych. Ośrodek prowadzi również działalność dydaktyczną i współpracuje z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

W kieleckiej onkologii powstaje też Brest Unit – wysoko wyspecjalizowany ośrodek leczenia kobiet z rakiem piersi.

Stanisław Góźdź

doktor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii: - W swojej codziennej pracy kierujemy się przede wszystkim dbałością o dobro pacjenta. O wysokim poziomie naszych usług świadczą kolejne wyróżnienia, jakie otrzymujemy w kraju, a także za granicą. Dzięki temu możemy się rozwijać, wdrażać najnowocześniejsze technologie oraz szkolić kolejnych specjalistów prowadzić pilotażowe programy. Z tego korzystają właśnie nasi pacjenci, którym poświęcamy się bez reszty. Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych tego typu placówek w Polsce, ale już osiągnęło wysoki status i ciągle się rozwija. Naszą ambicją jest świadczenie coraz lepszych usług, a motywują nas do tego przede wszystkim te osoby, którym świadczymy pomoc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia