Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Regionu 2013. Superlider Regionu - Wodociągi Kieleckie

Redakcja
Krzysztof Pęczalski
85 lat historii, zbiorniki sprzed 400 milionów lat i technologia XXI wieku – kielecka spółka Wodociągi Kieleckie, wizytówka regionu, otrzymała w tym roku prestiżowy tytuł Superlidera Regionu.

To nowoczesne przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne pełni niezwykle odpowiedzialną rolę, obsługuje bowiem i zaopatruje w wodę 230 tysięcy mieszkańców. W ostatnich latach spółka zmodernizowała oczyszczalnię ścieków, zbudowała Stację Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych, uzyskała certyfikat ISO. Obecnie realizuje jedną z największych inwestycji ekologicznych w Polsce.

Historia firmy sięga 1929 roku, kiedy to powołano przedsiębiorstwo „Dyrekcja Wodociągów i Kanalizacji Miasta Kielce”. Nazwa utrzymała się do 1950 roku, wtedy wodociągi miejskie weszły w skład Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej jako wyodrębniony organizacyjnie Zakład Wodociągów. W czasach PRL wodociągi jeszcze kilkakrotnie zmieniały nazwę i zasięg działalności, aż do grudnia 1991 roku, kiedy samorządy gmin w Masłowie, Zagnańsku, Sitkówce-Nowinach i Kielcach utworzyły Związek Komunalny Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach. W 1997 roku związek ten utworzył jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Wodociągi Kieleckie, która stała się nowoczesnym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, obsługującym 230 tysięcy mieszkańców. Od 2003 roku kieruje nią Henryk Milcarz.

W ostatnich latach spółka korzysta z funduszy unijnych, będąc beneficjentem olbrzymich środków i realizując ambitne inwestycje. 5 grudnia 2011 roku Wodociągi Kieleckie uzyskały decyzję Komisji Europejskiej o dofinansowaniu projektu Kompleksowa Ochrona Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej. Jest on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i dofinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. To jeden z największych projektów unijnych w historii regionu i jedna z największych inwestycji proekologicznych w Polsce. Unia Europejska dofinansuje w 85 procentach wydatki kwalifikowane. Te ogromne pieniądze pozwolą na rozbudowę kanalizacji sanitarnej o długości 182 kilometrów, sieci wodociągowej o długości 17 kilometrów, modernizację 9 kilometrów kanalizacji i 6 kilometrów wodociągu. Powstanie również 37 pompowni ścieków. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wcześniejszej, wartej 238 milionów złotych, modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Sitkówce. W ramach tej inwestycji powstała pierwsza w regionie i jedna z pierwszych w kraju Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych, która kończy obecnie rozruch.

Wodociągi Kieleckie konsekwentnie realizują politykę jakości i ochrony środowiska. Wdrożyły i ciągle doskonalą Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem zgodny z normą ISO 9001 i ISO 14001. Utrzymują właściwe parametry dostarczanej wody, czerpanej wyłącznie ze studni głębinowych ze zbiorników podziemnych powstałych nawet 400 milionów lat temu. Jej jakość porównywalna jest z wodami stołowymi dostępnymi w sklepach, dzięki czemu zbędne jest uzdatnianie.
Wodociągi Kieleckie oferują też dodatkowe usługi, jak usuwanie awarii wodociągowych, wykonywanie włączeń do sieci wodociągowej, wypompowywanie wody ze studni i komór, wykrywanie i lokalizację nieszczelności przewodów wodociągowych, dezynfekcję i płukanie sieci, udrażnianie i czyszczenie kanalizacji sanitarnej i deszczowej metodą ciśnieniową i mechaniczną oraz roboty konserwacyjne uzbrojenia sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Spółka dysponuje nowoczesnym laboratorium, które monitoruje jakość wody, od ujęcia, poprzez sieć, aż do odbiorcy. Również laboratorium świadczy usługi dodatkowe, na zlecenie, jak wykonywanie analiz fizyko-chemicznych i bakteriologicznych wody czy analizy ścieków, będące integralną częścią operatów wodno-prawnych, dające podstawę do ubiegania się o pozwolenie wodno prawne.

W najbliższych latach największym wyzwaniem będzie zakończenie do 2015 roku inwestycji w ramach projektu Kompleksowa Ochrona Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej, wdrożenie unowocześnionego systemu monitoringu jakości sieci wodno-kanalizacyjnej aglomeracji kieleckiej i aglomeracji Zagnańska oraz wdrożenie nowego systemu informatycznego, który przyspieszy i usprawni obsługę odbiorców.

Spółka dostała dofinansowanie na trzeci już projekt unijny, o wartości 13 milionów złotych. W ramach projektu Rozwój Gospodarki Ściekowej w Gminie Kielce i Gminie Zagnańsk zostaną skanalizowane ulice Ściegiennego i Sandomierska, do granic miasta oraz ulicy Gruchawka.

HEnryk Milcarz

Henryk Milcarz, prezes zarządu: - Nagroda Lidera Regionu potwierdza zaufanie, jakim darzą naszą spółkę mieszkańcy. W 2014 roku mija 85 lat, od kiedy Wodociągi Kieleckie rozpoczęły działalność. Od tego czasu długość sieci wodnej i kanalizacyjnej wzrosła z 20 do prawie 2000 kilometrów. Zmodernizowaliśmy i powiększyliśmy oczyszczalnię ścieków w Sitkówce, a obecnie jesteśmy na półmetku jednej z największej inwestycji ekologicznej w Polsce – rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacji i wodociągów w Kielcach, Masłowie, Zagnańsku i Sitkówce-Nowinach. Nasi odbiorcy mogą pić prosto z kranu wodę o takich samych, a nawet lepszych właściwościach niż butelkowana. Wodociągi Kieleckie są jedną z najlepszych firm wodociągowych w Polsce, co potwierdzają wysokie lokaty w branżowych rankingach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia