Liderzy Reionu 2012: Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem z Kielc

Redakcja
Liderzy Reionu 2012: Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem z KielcMajonez Kielcecki – sztandarowy produkt kieleckiej spółdzielni Społem - łączy w sobie dwie niebagatelne zalety – charakterystyczny, wyrazisty smak i najwyższe walory jakościowe. Osiągnięto to dzięki tradycyjnej recepturze, która do dziś stanowi sekret przedsiębiorstwa.
Liderzy Reionu 2012: Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem z KielcMajonez Kielcecki – sztandarowy produkt kieleckiej spółdzielni Społem - łączy w sobie dwie niebagatelne zalety – charakterystyczny, wyrazisty smak i najwyższe walory jakościowe. Osiągnięto to dzięki tradycyjnej recepturze, która do dziś stanowi sekret przedsiębiorstwa. archiwum
Kolejny laureat Liderów Regionu 2012 - Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem to przedsiębiorstwo o bogatej, przeszło 90-letniej historii. Pomimo upływu lat i zmieniających się realiów władze przedsiębiorstwa wykazały się umiejętnością skutecznego zarządzania i elastycznością w podejmowanych działaniach. Dzięki temu kielecka spółdzielnia jest dziś jednym z liderów sprzedaży w branży FMCG, skutecznie konkurencjąc z firmami o znacznie większym kapitale.

Początki działalności ówczesnych Zakładów Wytwórczych nierozerwalnie wiążą się z odrodzeniem polskiej państwowości po I wojnie światowej. Wówczas to, w 1920 roku, po raz pierwszy uruchomiono linię produkcyjną. Początkowo wytwarzano głównie produkty chemii gospodarczej takie, jak mydło czy pasta do butów, by z czasem poszerzyć swoją ofertę o artykuły spożywcze. Dziś to właśnie one stanowią główny asortyment Spółdzielni. Kluczową datą dla firmy był rok 1959. Wtedy ruszyła pierwsza w Polsce linia do przemysłowej produkcji majonezu. Od początku był to strzał w dziesiątkę, a receptura tego wyrobu sprawdziła się do tego stopnia, że przyjęta przez fabrykę norma zakładowa stała się podstawą do opracowania Polskiej Normy na majonez.

W roku 1990, po likwidacji Centralnego Związku Spółdzielni Spożywców w Warszawie, Zakłady Wytwórcze przekształciły się w Wytwórczą Spółdzielnię Pracy Społem. Sto procent udziałów trafiło w ręce zatrudnionej załogi. Z dnia na dzień należało przebudować dotychczasowy model funkcjonowania z gospodarki centralnie planowanej na wolnorynkową. Sytuację WSP Społem dodatkowo pogarszał fakt, że pracownicy musieli spłacić 90 procent wartości majątku swojego przedsiębiorstwa. Najtrudniejsze lata działalności kielecka spółdzielnia przetrwała dzięki oszczędnemu i mądremu zarządzaniu ograniczonymi środkami obrotowymi. Podjęto wówczas kluczowe decyzje w sprawie funkcjonowania przedsiębiorstwa - spłacono zadłużenie, wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków, zmodernizowano istniejące i zakupiono dodatkowe linie produkcyjne oraz poszerzono wytwarzany asortyment.

Dziś WSP Społem to doświadczona, prężna i nowoczesna firma. Ciągły rozwój i podążanie za światowymi trendami technologicznymi uczyniły z niej jedną z lokomotyw wzrostu gospodarczego w swoim regionie. Obowiązujące w Społem wysokie standardy potwierdzają liczne branżowe nagrody i certyfikaty. Kieleckie zakłady, jako nieliczne na polskim rynku spożywczym, posiadają prawo do oznaczania swoich produktów znakiem „Jakość Tradycja” czy „Poznaj Dobrą Żywność”. Ale podstawą rynkowego sukcesu kieleckiego Społem i siłą, która pozwoliła przetrwać firmie już 90 lat jest zadowolenie, uznanie i zaufanie konsumentów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, firma systematycznie poszerzała swoje portfolio, które dzisiaj liczy już kilkadziesiąt produktów. Znajdziemy wśród nich między innymi popularny nie tylko w Polsce Snack - Przysmak Świętokrzyski, aromatyczne sosy sałatkowe, musztardy w kilku wariantach smakowych, a także szeroki asortyment chemii gospodarczej. Ale sztandarowym produktem firmy i jej niezaprzeczalną dumą pozostaje niezmiennie legendarny Majonez Kielecki.

Jerzy Misiak, prezes Zarządu Wytwórczej Spółdzielni Pracy Społem:
- W okresie kiedy jeszcze niewielu wiedziało, co to marketing, zdecydowanie postawiliśmy na reklamę i promocję. Przez lata wypracowaliśmy model łączący w sobie tradycję wyrobu z innowacyjnością i elastycznością w zakresie komunikacji. Dzięki determinacji i systematyczności w działaniu, a także wielu nowym, ciekawym pomysłom jesteśmy dziś w stanie konkurować z największymi międzynarodowymi firmami. W 2010 roku marka „Majonez Kielecki” została wyceniona na 42,7 mln zł, co według rankingu Rzeczpospolitej klasyfikuje ją jako jeden z najbradziej wartościowych polskich znaków towarowych.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie