Początki działalności ówczesnych Zakładów Wytwórczych nierozerwalnie wiążą się z odrodzeniem polskiej państwowości po I wojnie światowej. Wówczas to, w 1920 roku, po raz pierwszy uruchomiono linię produkcyjną. Początkowo wytwarzano głównie produkty chemii gospodarczej takie, jak mydło czy pasta do butów, by z czasem poszerzyć swoją ofertę o artykuły spożywcze. Dziś to właśnie one stanowią główny asortyment Spółdzielni. Kluczową datą dla firmy był rok 1959. Wtedy ruszyła pierwsza w Polsce linia do przemysłowej produkcji majonezu. Od początku był to strzał w dziesiątkę, a receptura tego wyrobu sprawdziła się do tego stopnia, że przyjęta przez fabrykę norma zakładowa stała się podstawą do opracowania Polskiej Normy na majonez.
W roku 1990, po likwidacji Centralnego Związku Spółdzielni Spożywców w Warszawie, Zakłady Wytwórcze przekształciły się w Wytwórczą Spółdzielnię Pracy Społem. Sto procent udziałów trafiło w ręce zatrudnionej załogi. Z dnia na dzień należało przebudować dotychczasowy model funkcjonowania z gospodarki centralnie planowanej na wolnorynkową. Sytuację WSP Społem dodatkowo pogarszał fakt, że pracownicy musieli spłacić 90 procent wartości majątku swojego przedsiębiorstwa. Najtrudniejsze lata działalności kielecka spółdzielnia przetrwała dzięki oszczędnemu i mądremu zarządzaniu ograniczonymi środkami obrotowymi. Podjęto wówczas kluczowe decyzje w sprawie funkcjonowania przedsiębiorstwa - spłacono zadłużenie, wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków, zmodernizowano istniejące i zakupiono dodatkowe linie produkcyjne oraz poszerzono wytwarzany asortyment.
Dziś WSP Społem to doświadczona, prężna i nowoczesna firma. Ciągły rozwój i podążanie za światowymi trendami technologicznymi uczyniły z niej jedną z lokomotyw wzrostu gospodarczego w swoim regionie. Obowiązujące w Społem wysokie standardy potwierdzają liczne branżowe nagrody i certyfikaty. Kieleckie zakłady, jako nieliczne na polskim rynku spożywczym, posiadają prawo do oznaczania swoich produktów znakiem „Jakość Tradycja” czy „Poznaj Dobrą Żywność”. Ale podstawą rynkowego sukcesu kieleckiego Społem i siłą, która pozwoliła przetrwać firmie już 90 lat jest zadowolenie, uznanie i zaufanie konsumentów.
Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, firma systematycznie poszerzała swoje portfolio, które dzisiaj liczy już kilkadziesiąt produktów. Znajdziemy wśród nich między innymi popularny nie tylko w Polsce Snack - Przysmak Świętokrzyski, aromatyczne sosy sałatkowe, musztardy w kilku wariantach smakowych, a także szeroki asortyment chemii gospodarczej. Ale sztandarowym produktem firmy i jej niezaprzeczalną dumą pozostaje niezmiennie legendarny Majonez Kielecki.
Jerzy Misiak, prezes Zarządu Wytwórczej Spółdzielni Pracy Społem:
- W okresie kiedy jeszcze niewielu wiedziało, co to marketing, zdecydowanie postawiliśmy na reklamę i promocję. Przez lata wypracowaliśmy model łączący w sobie tradycję wyrobu z innowacyjnością i elastycznością w zakresie komunikacji. Dzięki determinacji i systematyczności w działaniu, a także wielu nowym, ciekawym pomysłom jesteśmy dziś w stanie konkurować z największymi międzynarodowymi firmami. W 2010 roku marka „Majonez Kielecki” została wyceniona na 42,7 mln zł, co według rankingu Rzeczpospolitej klasyfikuje ją jako jeden z najbradziej wartościowych polskich znaków towarowych.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?