Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lidl ma być placówką pocztową tak jak Biedronka. Sklepy Lidl będą otwarte w niedziele niehandlowe. Zakaz handlu staje się fikcją 20.08.2021

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Kolejna sieć przymierza się do otwierania sklepów we wszystkie niedziele, także niehandlowe. Chodzi o dyskonty Lidl, a z nieoficjalnych informacji wynika, że jako pierwsze miałyby działać te w pobliżu Biedronek otwartych w niedziele.Już 19 Biedronek w województwie łódzkim, w tym siedem w Łodzi, ma umowy z operatorem pocztowym na odbiór przesyłek i może być otwartych we wszystkie niedziele, także niehandlowe. W kraju takich sklepów jest już 240, a - jak informują pracownicy - lista stale się wydłuża.Czytaj dalej..
Kolejna sieć przymierza się do otwierania sklepów we wszystkie niedziele, także niehandlowe. Chodzi o dyskonty Lidl, a z nieoficjalnych informacji wynika, że jako pierwsze miałyby działać te w pobliżu Biedronek otwartych w niedziele.Już 19 Biedronek w województwie łódzkim, w tym siedem w Łodzi, ma umowy z operatorem pocztowym na odbiór przesyłek i może być otwartych we wszystkie niedziele, także niehandlowe. W kraju takich sklepów jest już 240, a - jak informują pracownicy - lista stale się wydłuża.Czytaj dalej.. Lucyna Nenow / Polska Press
Lidl to kolejna sieć której sklepy będą działać we wszystkie niedziele, także niehandlowe. Lidl otwiera sklepy w niedziele i omija zakaz handlu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jako pierwsze miałyby działać sklepy Lidla w pobliżu Biedronek również otwartych w niedziele.

Zakaz handlu staje się fikcją

Już 19 Biedronek w województwie łódzkim, w tym siedem w Łodzi, ma umowy z operatorem pocztowym na odbiór przesyłek i może być otwartych we wszystkie niedziele, także niehandlowe. W kraju takich sklepów jest już 240, a - jak informują pracownicy - lista stale się wydłuża.

Kto otwiera sklepy w niedziele niehandlowe?

Biedronka nie jest pierwszą siecią, która skorzystała z tego wyjątku od ustawy ograniczającej niedzielny handel. Umowy na odbiór przesyłek mają m.in. także placówki jak: Żabka, ABC, Carrefour Express, Bricomarche, Intermarche, Lewiatan, Dino, Polomarket, Stokrotka. Wiele wskazuje na to, że dołączy do nich sieć dyskontów niemieckich - Lidl, o czym jako pierwszy poinformował portal Business Insider Polska.

Czy Lidl dołączy do sklepów omijających zakaz handlu w niedzielę ?

- Nie da się realnie klientowi wyjaśnić, że sklep konkurenta działa w niedziele, a nasz nie - tak twierdzi pracownik Lidla w wypowiedzi dla portalu. - Biznesowo na tym tracimy, nie da się dłużej w ten sposób funkcjonować.

Biuro prasowe Lidla w wiadomości do naszej redakcji podkreśla, że od wielu lat operuje na polskim rynku, dostosowując się do bieżących warunków ekonomicznych, a firma zawsze funkcjonuje w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.

- Większość sklepów sieci Lidl Polska jest czynna od poniedziałku do soboty przez wiele godzin, najczęściej od 6 do 22 lub do 23 - głosi komunikat. - W ten sposób klienci mają szeroki przedział czasu na dokonanie zakupów, co również przekłada się na poprawę ich bezpieczeństwa. Sklepy Lidl Polska funkcjonują również podczas niedziel handlowych. Aktualnie rozważamy różne scenariusze.

Które sklepy w Łodzi mogłyby być czynne?

Jeśli te informacje się potwierdzą, to jednym z pierwszych sklepów Lidla, który otworzy się w niedziele niehandlowe w Łodzi, może być placówka przy ul. Dąbrowskiego 17-21, która sąsiaduje z Biedronką (ul. Dąbrowskiego 17F). Ta Biedronka od połowy lipca jest otwarta w niemal wszystkie niedziele.

Czynne mogą być także sklepy Lidla przy ul. Pabianickiej 116, który od Biedronki przy ul. Pabianickiej 77 dzieli niespełna pól kilometra, a także przy ul. Armii Krajowej 41, czynna w niedziele Biedronka mieści się bowiem przy ul. Kusocińskiego 126, czyli niewiele ponad kilometr dalej. Jeszcze mniej - bo zaledwie 120 metrów dzieli sklep Lidla przy ul. Traktorowej 21 od Biedronki przy ul. Traktorowej 52. Wszystkie te Biedronki są otwarte w niedziele niehandlowe.

Co z etyką?

Zdaniem Waldemara Krenca, przewodniczącego Solidarności w województwie łódzkim, takie postępowanie świadczy o tym, że firmy nie przestrzegają etyki w biznesie, tylko sięgają po - jak to określa - wytrychy i kruczki.

- Mam nadzieję, że zakończy to nowelizacja ustawy, zgodnie z którą o placówce pocztowej można mówić, gdy wpływy z takiej działalności przekraczają połowę obrotów - mówi związkowiec.

Nowelizacja czeka ustawy o zakazie handlu w niedzielę

Projekt nowelizacji jest w Sejmie, ale posłowie jeszcze się nim nie zajęli. Ustawa nie znalazła się w porządku obrad na posiedzeniu z 11 sierpnia, nie ma jej też w harmonogramie prac zaplanowanym na 15 września.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia