Nasza Loteria

Lista 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego

Redakcja
Michał Sołowow, pierwszy na liście najbogatszych mieszkańców Świętokrzyskiego.
Michał Sołowow, pierwszy na liście najbogatszych mieszkańców Świętokrzyskiego. Dawid Łukasik
To już siódma edycja listy 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego przygotowana przez redakcję „Echa Dnia”. W tym roku jest sporo zmian. Na podium awansował znany przedsiębiorca pochodzący z Holandii Bertus Servaas.

 

Lista 100 najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego to unikalne zestawienie, bo w skali lokalnej jedno z niewielu takich w Polsce. Tygodniki opinii przygotowują rankingi najbogatszych Polaków, ale w skali kraju. Nasza lista to sto nazwisk tylko z naszego województwa. Na tym polega jej wartość. Pojawiły się na niej nowe nazwiska, są wielkie wzloty i upadki. Sprawdziliśmy, kim są najbogatsi mieszkańcy naszego regionu, jakie prowadzą firmy i jakie mają zainteresowania.

- Po raz siódmy przygotowaliśmy zestawienie stu najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. To pasjonu-jąca lektura i przy okazji kompendium wiedzy o lokalnych przedsiębiorcach i ich firmach. Jest to jedno z niewielu wydawnictw, gdzie znanych przedsiębiorców oraz biznesmenów poka-zujemy także od strony prywatnej – mówi Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”.

Tradycyjnie już oparliśmy nasz ranking o dane spółek z Krajowego Rejestru Sądowego, które są powszechnie dostępne dla każdego. Dodatkowo, na liście znalazły się osoby prowadzące działalność gospodarczą jako osoby fizyczne. Kto z naszych biznesmenów może pochwalić się majątkiem sięgającym miliardów złotych? Kto awansował w zestawieniu, a kto spadł? Jakie biznesy okazują się najbardziej dochodowe? Na czym można zarobić w kryzysie? Tego można dowiedzieć się z wydawnictwa, które właśnie trafia w Państwa ręce.

Jak przygotowaliśmy listę?

Zasady opracowywania siódmej edycji listy 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego oparte są o giełdowe wskaźniki. Oto, jak powstało zestawienie. Tradycyjne już nasz system szacowania majątku najzamożniejszych mieszkańców województwa oparliśmy o średnią wycenę wszystkich giełdowych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Wyciągnęliśmy średnią ze wskaźnika c/z (cena/zysk), który odzwierciedla rynkową wycenę notowanych w Warszawie przedsiębiorstw. Średnia dla całego rynku na 5 grudnia 2013 roku wyniosła 28,08 i właśnie przez tyle mnożyliśmy zysk netto, szacując wartość firm. Nawet w przypadku spółek giełdowych, których realne wyceny na warszawskim parkiecie są inne, na przykład niższe lub wyższe niż owa średnia, my zastosowaliśmy wycenę średnią. Następnie uśredniliśmy wyniki uzyskane w tym i w poprzednim roku. Ta metoda pozwala rzetelnie oszacować wartość majątku, bo niższe przychody przedsiębiorstw w danym roku mogą być na przykład wynikiem rozpoczęcia dużych inwestycji. Co zaskoczy naszych czytelników? Z pewnością awans niektórych osób oraz spadki innych. Tak to już jest w czasach spowolnienia, że jedne firmy zyskują na kryzysie, inne mocno tracą. Ostatni rok okazał się bardzo trudny dla większości świętokrzyskich przedsiębiorców. Największe problemy dotyczą jednak branży budowlanej, a w naszym regionie nie brakuje firm w niej działających. Znalazło to przełożenie w naszych rankingu. Prosimy też pamiętać, że każdorazowe wydanie listy przygotowujemy na podstawie wyników finansowych za rok ubiegły. Ta edycja powstaje zatem na podstawie zysków firm, wygenerowanych w roku 2012. A to był bardzo zróżnicowany rok, szczególnie dla firm wspomnianej wyżej branży bu-dowlanej oraz górniczej.

Jak czytać oznaczenia?

W tym roku wiele osób figuruje na naszej liście po raz kolejny, inni dopiero debiutują. Aby ułatwić państwu czytanie rankingu, zamieszczamy wyjaśnienia: 100 milionów złotych – pierwsze duże cyfry, to wycena majątku na tegorocznej liście według uśrednionych danych za rok 2012 i dwa poprzednie la-ta; (p.r.) – ten skrót oznacza, że dana osoba występuje pierwszy raz w naszym zestawieniu; (5) – cyfra w nawiasie oznacza ubiegłoroczne miejsce w rankingu; (b.z.) - oznacza, że ktoś nie zmienił miejsca w rankingu w porównaniu do roku ubiegłego

solo

1. Michał Sołowow
7,45 miliarda złotych (b.z.)

Usługi deweloperskie, produkcja budowlana, przemysł chemiczny. Rovese, Synthos, Barlinek, Echo Investment, grupa firm - Kielce. Jego pierwsza pozycja na liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego jest nadal nieza-grożona. Michał Sołowow to wciąż jedyny mieszkaniec naszego regionu, którego „Forbes” klasyfikuje wśród najbogatszych ludzi świata.

Biznesmen – sportowiec ma 51 lat, a jego zasługi dla Kielc są nieocenione. Jest jednym z największych akcjonariuszy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Kontroluje Synthos, Barlinek, Rovese i Echo Investment. Synthos to największy w Europie producent kauczuków emulsyjnych. Kontrolowany przez niego Synthos, w którym ma blisko 65 procent akcji, chciał kupić w 2012 roku akcje Zakładów Azotowych Puławy. Ministerstwo skarbu zrezygnowało ze sprzedaży akcji Sołowowowi. W ubiegłych latach Synthos osiągał przychody rzędu niemal 4 miliardów złotych i prawie pół miliarda złotych zysku. Notowania akcji w ostatnim roku są na niewielkim plusie. Świetną passę ma Echo Investment. W ciągu roku deweloper przyniósł posiadaczom akcji ponad 40 procent zysku, a jego wartość przekroczyła 2 miliardy złotych. Grupa Kapitałowa Barlinek to światowy lider produkcji podłóg drewnianych. Rovese, czyli dawny Cersanit, to jedna z większych w Europie firm wytwarzających ceramikę łazienkową i płytki ceramiczne.

Sołowow biznesem zajął się po studiach. Pieniądze zainwestował w spółkę budowlaną Mitex, którą sprzedał francuskiej firmie Eiffage. Na początku lat 90. stworzył spółkę Nomi, którą sprzedał brytyjskiemu koncernowi Kingfisher. Był właścicielem kilku gazet. Jest rajdowym wicemistrzem Polski z 2006, 2010 roku oraz Europy z lat 2008 i 2009 i 2012. W 2010 roku został również powołany na Honorowego Konsula Generalnego Ru-munii. Prywatnie jest skromnym i unikającym rozgłosu człowie-kiem.

klicki

 

2. Krzysztof Klicki
1,4 miliarda złotych (b.z.)

Dystrybucja prasy, usługi deweloperskie, budowictwo, in-formatyka, handel detaliczny. Grupa Kolporter - Kielce. Od kilku lat utrzymuje się na drugim miejscu naszego notowania. Właściciel Grupy Kolporter, giganta, który ma już 22 lata. Kielczanin Krzysztof Klicki wciąż pozostaje królem kolportażu, choć chyba bardziej dynamicznie rozwija się w tej chwili rynek usług kurierskich, czy dystrybucji produktów FMCG. Grupa rozwijała także sieć sklepów spożywczych Dobry Wybór, ale w tym roku sprzedała ją spółce Żabka Polska. Kolporter to też duży deweloper, a w swoich portfolio posiada również spółkę oferującą usługi budowlane oraz spółkę targową w Sosnowcu. Miniony rok był dla grupy bardzo udany. Jej przychody osiągnęły 4 mi-liardy 142 miliony złotych, a zysk netto wyniósł niemal 22.997 milionów złotych.
Krzysztof Klicki rozpoczynał karierę od rozwożenia. Upra-wia aktywnie sport, kocha piłkę nożną, gra w tenisa. Ma własny helikopter.

bertus

3. Agnieszka i Bertus Servaas
379,5 miliona złotych (6)

Handel, recycling. Vive Textile Recykling - Kielce. Właściciele jednej z największych firm recyclingowych w Polsce. Holender Bertus Servaas rozpoczął swój biznes od zera w 1991 roku, nie mając kapitału i nie znając języka. Obecnie należy do grona największych świętokrzyskich pracodawców. W zeszłym roku zatrudniał 1062 osoby. Na początku swojej działalności przedsiębiorstwo zajmowało się sprzedażą sortowanej odzieży używanej, sprowadzanej z Europy Zachodniej. Obecnie przerabia 60 milionów kilogramów odzieży rocznie na ponad 700 różnych grup asortymentowych. W zeszłym roku przychody firmy wyniosły ponad 260.290 milionów złotych, a zysk netto niemal 20.804 miliony złotych.

Bertus Servaas w młodości był piłkarzem Ajaksu Amsterdam. Od 2002 roku sponsoruje drużynę piłkarzy ręcznych Vive Targi Kielce. Pod jego wodzą klub osiągnął największe sukcesy i w czerwcu 2013 roku wywalczył miano trzeciej drużyny Europy.

4. Leszek Wojteczek
301,3 milionów złotych (3)

Recycling, handel. Wtórpol - Skarżysko-Kamienna. Zaożyciel jednej z najprężniej działających świętokrzyskich firm, Leszek Wojteczek, ma 57 lat. Ukończył Politechnikę Święto-krzyską. Jego żona Ewa również pracuje we Wtórpolu. Pań-stwo Wojteczkowie mają troje dorosłych dzieci: córkę Karolinę oraz synów Łukasza i Tomasza. Leszek Wojteczek prowadzi firmę od 1992 roku, zaczynał od jednego busa, którym przywoził odzież używaną z zachodu, a następnie sprzedawał ją w swoich sklepach. W tej chwili to jedna z największych na świecie firm zajmujących się recyklingiem odzieży. Wtórpol daje pracę prawie 500 osobom, a swoje towary sprzedaje do kilkunastu krajów Afryki i Azji.  Prezes Wtórpolu słynie z działań charytatywnych i pomocy ludziom potrzebującym również poprzez fundację „Eko Wtórpol Dzieciom Niepełnosprawnym”. Jego pasją jest bieganie. W 2012 roku przedsiębiorstwu wiodło się bardzo dobrze. Jego przychody wyniosły ponad 103.092 miliony złotych, a zysk netto ponad 11,8 miliona złotych.

5. Bogusław i Małgorzata Wypychewiczowie
260 milionów złotych (4)

Energetyka, budownictwo. ZPUE, Stolbud – Włoszczowa. Bogusław Wypychewicz wraz z żoną Małgorzatą w mijającym roku konsekwentnie rozwijali swoje spółki. Perła w koronie, czyli giełdowe ZPUE produkujące urządzenia dla elektroenergetyki ma stale rosnące przychody, szczególnie z eksportu. Spółka rozwija swój potencjał, inwestując w nowe maszyny i technologie, podobnie jak znany producent okien i drzwi- Stolbud Włoszczowa. W tym roku uruchomiono tam nowoczesną linię do produkcji okien drewnianych. Aby uzupełnić ofertę, Bogusław Wypychewicz kupił ostatnio fabrykę okien PVC i aluminiowych w Pszczynie na Śląsku. Znajdują czas na filantropię - angażują się w działania Fundacji Jesteśmy Blisko, której są założycielami.

6. Dariusz Tomaszewski
150 milionów złotych (5)

Budownictwo. Polonez Plus – Kielce. Dariusz Toma-szewski to prezes zarządu i jednocześnie największy współwła-ściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Polonez Plus, które niedawno przeniosło siedzibę firmy do Warszawy. Ma w tej firmie dwie trzecie udziałów. Spółka Polonez Plus została założona w 1988 roku. Od 1995 roku, po prze-kształceniach, firma prowadzi działalność w zakresie komplek-sowego wykonawstwa instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych, chłodniczych, grzewczych, wodno-kanalizacyjnych, ochrony przeciwpożarowej i automatyki w budownictwie ogólnym, przemysłowym, handlowo-usługowym i użyteczności publicznej. Spółka Dariusza Tomaszewskiego skorzystała na wielkim boomie budowlanym, jaki miał miejsce trzy lata temu.

7. Grzegorz Lichota
116,5 miliona złotych (12)

Handel, produkcja mięsna, turystyka. Publika - Ostrowiec Świętokrzyski. Grzegorz Lichota już po raz siódmy jest notowany na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Jest o rok starszy od swojego młodszego i bardziej znanego w mediach brata - Piotra. Kontroluje połowę firmy Publima w Ostrowcu Świętokrzyskim. Należy do niego również część spółki Publimar w Lublinie. O ile jednak spółka w Ostrowcu Świętokrzyskim zajmuje się między innymi handlem detalicznym oraz produkcją mięsa i wędlin, o tyle lubelski Publimar to przede wszystkim spółka handlowa, która prowadzi hurtową sprzedaż wędlin, mięsa, nabiału, mrożonek konserw i opakowań jednorazowych. Publima jest jednym z większych pracodawców na swoim terenie. To wielki zakład mięsny i hurtownia w Ostrowcu Świętokrzyskim, hurtownia w Lipsku, kilka marketów Groszek oraz sklep „U Masarza”. W 2008 roku powstała kolejna hurtownia w Łodzi. Spółka w 2012 roku miała prawie 7 milionów złotych zysku.

8. Piotr Lichota
116,5 milionów złotych (12)

Handel, produkcja mięsna, turystyka. Publika - Ostrowiec Świętokrzyski. Zmienił obraz świętokrzyskiej branży turystycznej. Współtwórca potęgi ostrowieckiej Publimy, ale także założyciel Jura Parku w Bałtowie. Rok młodszy od brata Grzegorza, z którym prowadzi zarówno Publimę oraz lubelski Publimar. Przy tak napiętym grafiku pracy znalazł czas na założenie i kie-rowanie Parkiem Jurajskim w Bałtowie, który w tej chwili jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w naszym województwie i absolutnym wzorem, jak z sukcesem inwestować w turystykę. Dziś to flagowa turystyczna marka naszego regionu. Dla branży turystycznej Piotr Lichota zrobił w naszym województwie więcej, niż niejedne władze, nie mówiąc o tym, że w gminie Bałtów zmniejszył bezrobocie prawie do zera. Park Jurajski w Bałtowie okazał się takim sukcesem, że wymusił na jego założycielu kolejne inwestycje w to miejsce. Dziś można tu zwiedzać muzeum, oglądać zwierzęta w zoo i korzystać z wielu innych atrakcji.

9. Grzegorz Mazur
110,9 milionów złotych (16)

Budownictwo. Unimax - Kielce. Grzegorz Mazur to współ-twórca i współudziałowiec grupy kieleckich firm spod znaku UNIMAX, w skład których wchodzi spółka UNIMAX , należąca do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce oraz Przedsiębiorstwo Instalacji Budowla-nych UNIMAX. Do tego dochodzą jeszcze dwie spółki z ograni-czoną odpowiedzialnością. Grzegorz Mazur pełni funkcję pre-zesa w P.I.B. UNIMAX. Spowolnienie gospodarcze ostatnich lat branża budowlana odczuła szczególnie mocno. Jednak przed-siębiorstwo zarządzane przez Grzegorza Mazura poradziło so-bie bardzo dobrze. Firma w 2012 roku miała co prawda tylko nieco ponad 125 milionów złotych przychodu, czyli o około 70 milionów mniej niż rok wcześniej, ale za to zysk wyniósł ponad 4 miliony złotych i był wyższy w porównaniu z rokiem 2011 o ponad 800 tysięcy złotych.

10. Aleksander Sieradzan
109,2 miliona złotych (19)

Branża spożywcza. Lewiatan – Kielce. Król branży spo-żywczej, współwłaściciel w kilku firmach. Najwięcej udziałów ma w spółce Lewiatan Kielce, powstałej w 2004 roku, do której należy dynamicznie rozwijająca się sieć supermarketów spod szyldu Lewiatan. To właśnie na tej firmie dorobił się takiego dużego majątku. Kontroluje 96 procent jej udziałów. Jest też w niej prezesem zarządu. W 2012 roku spółka miała ponad 144.865 milionów złotych przychodu i ponad 5,5 milionów złotych zysku.

12. Ewa i Mirosław Szczukiewiczowie
102,3 miliona złotych (8)

Budownictwo. Fart – Kielce. Najwięksi akcjonariusze kie-leckiej spółki Fart, specjalizującej się w budownictwie drogo-wym. Historia firmy sięga drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Przełom w rozwoju firmy nastąpił jednak w roku 2000. W kieleckiej firmie co roku średnio zatrudnionych jest ponad 280 osób. Do najważniejszych zrealizowanych inwestycji należą między innymi odcinek drogi ekspresowej S74 z Kielc do Cedzyny czy droga Nowa Słupia – Ostrowiec Świętokrzyski, budowa i modernizacja dróg na trasie Połaniec – Osiek. Firma miała w zeszłym roku ponad 165 milionów złotych przychodu i ponad 1,8 miliona złotych zysku netto.

13. Ryszard i Teresa Tomalowie
100 milionów złotych (11)

Handel. Domex – Sandomierz. Firma została założona w 1989 roku przez Ryszarda Tomalę. Odnosząc sukces w sprzedaży hurtowej, w latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła rozwój sprzedaży detalicznej. W roku 2002 Domex był jednym z założycieli marki Media Expert specjalizującej się w sprzedaży detalicznej sprzętu multimedialnego/RTV/AGD. Domex jest największą spółką w ramach grupy Domex, która skupia kilka marek i ma kilkaset sklepów. Ryszard i Teresa Tomalowie mają połowę udziałów w przedsiębiorstwie Domex

14. Ryszard Koziński
98,9 milionów złotych (18)

Budownictwo. UNIMAX – Kielce. Wspólnik Grzegorza Mazura. Razem są współtwórcami i współudziałowcami grupy kieleckich firm spod znaku UNIMAX. Ryszard Koziński ma więcej akcji w firmie UNIMAX, należącej do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce, zaś trochę mniej w spółce Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych UNIMAX, która oferuje usługi budowlane i zdobywa prestiżowe kontrakty w Polsce. W spółce UNIMAX pełni funkcję prezesa zarządu.

15. Tomasz Tworek
94,8 miliona złotych (9)

Budownictwo. Dorbud – Kielce. Twórca potęgi kieleckiej firmy budowlanej Dorbud oraz ceniony mecenas sztuki współczesnej i jej znawca. Słynie między innymi z realizacji niezwykłych wydarzeń artystycznych, które odbywają się na placu Artystów w Kielcach, finansowanych z własnych pieniędzy. W tym roku zaskoczył kielczan ruchomą Turbiną artysty rzeźbiarza Adama Garnka. Wszystkie te wydarzenia mają rangę imprez ogólnopolskich. Jest także prezesem Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Lubi sport. W 2012 roku przychody jego firmy wyniosły ponad 161,9 milionów złotych, a wypracowany zysk 1.687 milionów złotych.

16. Roman Smolarski
87,6 miliona złotych (20)

Branża spożywcza. Piekarnia Pod Telegrafem - Kielce. To dzięki jego pomysłom i determinacji marka Pod Telegrafem jest tak rozpoznawalna. Smaczne ciasta i pieczywo oraz przekąski odgrzewane w sklepach sieci szybko podbiły serca klientów. Dziś Piekarnia Pod Telegrafem to także firma deweloper-ska, która pierwszy budynek postawiła przy ulicy Tatrzańskiej. W planach przedsiębiorcy jest też budowa niewielkiego centrum handlowego przy tracie Kielce – Morawica. W 2012 roku jej przychód wyniósł ponad 87 milionów złotych, a zysk ponad 2,8 miliona złotych.

17. Stefan Sajkiewicz
87,2 miliona złotych (24)

Rolnictwo, produkcja. Ekoplon – Szydłów. Dorobił się ma-jątku dzięki ciężkiej pracy, wiedzy i uwielbieniu Polaków dla ro-ślin doniczkowych. Pieniądze zarabia też w branży hodowlanej. Jest głównym akcjonariuszem firmy Ekoplon z Grabek Dużych koło Szydłowa, która wytwarza nawozy zarówno dla roślin do-niczkowych, jak do profesjonalnych upraw oraz produkuje no-woczesne, wysokiej jakości pasze dla zwierząt hodowlanych. W 2012 roku przychód firmy wyniósł ponad 267 milionów złotych, a zysk ponad 4,5 miliona złotych.

18. Adam Cyrański
85,9 milionów złotych (25)

Edukacja. Grupa Edukacyjna – Kielce. Współzałożyciel Grupy Edukacyjnej, działającej od 1992 roku na rynku wydawniczym. Fortunę zarobił na edukacji dzieci i młodzieży. Adam Cyrański jest znanym wydawcą głównie publikacji przeznaczo-nych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Miniony rok może zaliczyć do udanych. Przychody przedsiębiorstwa wyniosły w 2012 roku ponad 104,5 milionów złotych, a zysk netto przekro-czył 7 milionów.

19. Leszek Ciesek
83,8 miliona złotych (7)

Produkcja szyb zespolonych, aluminium. Effector, Effect Glass - Włoszczowa, Kielce. Kocha konie prawdziwe, na których chętnie jeździ oraz te... mechaniczne, zwłaszcza z dużą mocą. Jest jednym z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. W sumie w jego firmach w zeszłym roku pracowało około 480 osób. Posiada kilka firm, których zakłady produkcyjne rozsiane są po całej Polsce, między innymi we Włoszczowie, Kielcach i Starogardzie Gdańskim. Kontroluje w całości spółki Effector oraz Effect Glass. Prywatnie jest człowiekiem bardzo skromnym. Unika mediów i bywania na salonach. Kocha sport. Sponsoruje ekstraklasową drużynę kieleckich siatkarzy, która gra pod nazwą Effector.

20. Arkadiusz Tomala
80 milionów złotych (14)

Handel. Domex – Sandomierz. W 2008 roku został wła-ścicielem 25 procent udziałów w spółce Domex z Sandomierza, należącej wcześniej do jego rodziców oraz brata Sławomira. Arkadiusz Tomala jest też współwłaścicielem zarejestrowanej w Tarnobrzegu spółki open Media, niezależnej od Grupy Domex. Pracuje w rodzinnej firmie, która jest właścicielem sieci elektromarketów Avans. Jego pasją jest fotografia.

21. Sławomir Tomala
80 milionów złotych (14)

Handel. Domex – Sandomierz. Jeden z najmłodszych mi-lionerów na naszej liście. Wraz z rodzicami i bratem kontroluje sandomierską spółkę Domex, która prowadzi sieć sklepów RTV i AGD w południowo wschodniej Polsce. Wraz z bratem są też właścicielami spółki OpenMedia. 5 lipca 2012 roku spółka ta kupiła markę Avans. Bracia Tomalowie zarządzają obecnie elektromarketami pod dwiema markami - Media Expert oraz Avans.

22. Barbara Walkiewicz-Cyrańska i Michał Cyrański
74 miliony złotych (31)

Edukacja. Grupa Edukacyjna – Kielce. Oboje są spadko-biercami tragicznie zmarłego Mariusza Cyrańskiego, jednego z udziałowców Grupy Edukacyjnej. Barbara to żona, a Michał to syn. Spółka działa na rynku wydawniczym od 1992 roku i jest wiodącym polskim wydawnictwem, publikującym podręczniki inne książki edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W minionym roku przedsiębiorstwo osiągnęło zysk netto przekraczający 7 mi-lionów 215 tysięcy złotych.

23. Zygmunt Tomaszewski
70 milionów złotych (22)

Klimatyzacja, budownictwo. Polonez Plus - Kielce. Mniej-szy udziałowiec i wiceprezes zarządu kieleckiego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Polonez Plus, które powstało w 1988 roku. Ma jedną trzecią udziałów w spółce, którą prowadzi z synem. Obecnie to jeden z czołowych producen-tów systemów wentylacyjnych w Polsce, który wysoką jakość produkcji i usług potwierdza najważniejszymi certyfikatami.

24. Jan Piotr Borowiecki
66,7 miliony złotych (40)

Branża metalowa. Emizet – Szydłów. Trzy lata temu wła-ściciel przedsiębiorstwa Emizet z Szydłowa znalazł się w naszej poczekalni, rok później w ostatniej dziesiątce zestawienia, w poprzednim zestawieniu znalazł się na miejscu czterdziestym. Teraz wysoko awansował. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji lekkich konstrukcji stalowych i wyrobów z blach węglowych, stopowych, ocynkowanych i aluminiowych. W 2012 roku firma zanotowała ponad 3 miliony 500 tysięcy złotych zysku netto.

25. Anna Grzegorczyk
60,6 milionów złotych (32)

Budownictwo. Holzexport – Kielce. Jest większościowym udziałowcem i prezesem zarządu kieleckiej firmy Holzexport. Posiada 80 procent jej udziałów. Spółka ta powstała w roku 1992 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne, pośredniczące w eksporcie wyrobów podłogowych oraz półfabrykatów na rynki europejskie. W 1995 roku firma rozpoczęła produkcję parkietów klasycznych. W minionym roku zysk netto przedsiębiorstwa wyniósł ponad 3 miliony złotych.

26. Marek Starzomski
58,6 miliona złotych (26)

Tworzywa sztuczne. XL-TAPE-International – Kielce. Współwłaściciel wraz z bratem Piotrem oraz matką Irmą firmy XL-TAPE-international, która jest spółką polsko-amerykańską i zajmuje się produkcją oraz dystrybucją taśm i folii samoprzylepnych. Firma jest nie tylko jednym z liderów na rynku polskim, ale z powodzeniem konkuruje na rynkach światowych, eksportując produkty do kilkudziesięciu krajów świata. W zeszłym roku zarobiła na czysto ponad 2,5 miliona złotych.

27. Piotr Syska
48,7 miliona złotych (p.r.)

Produkcja, usługi. Alutechnika – Kielce. Ten świętokrzyski przedsiębiorca słynie z zamiłowania do perfekcji i piękna. Od lat prowadzi doskonale znaną nie tylko w naszym regionie firmę Alutechnika. Niedawno stworzył też w najbliższej okolicy Kielcach obiekt, jakiego świętokrzyskie jeszcze nie miało. Luk-susowy, pięknie i ze smakiem urządzony pięciogwiazdkowy hotel, który na łamach ogólnopolskiej rasy chwali między innymi znana restauratorka Magda Gessler.

28. Grzegorz Głasek
46,8 milionów złotych (27)

Budownictwo. SPS, Fabet, Samer – Kielce. Postać do-skonale znana w polskiej branży usług budowlanych. Kiedyś bliski współpracownik Michała Sołowowa. Zajmował wysokie kierownicze stanowiska w jego firmach, między innymi w Mitek-sie. Obecnie posiada 15 procent akcji firmy SPS Construction, która wprawdzie zarejestrowana jest w Kielcach, ale za główny rynek zbytu traktuje Warszawę. Posiada też 16 procent udziały w spółce Fabet i w firmie Samer.

29. Zbigniew Kwiecień
39,7 miliona złotych (47)

Transport. Regesta – Pińczów. Po raz trzeci w naszym zestawieniu najbogatszych mieszkańców województwa święto-krzyskiego. Właściciel pięćdziesięciu procent akcji firmy Rege-sta z Buska Zdroju, która jest jednym z liderów branży transportowo–spedycyjnej w regionie i w swojej flocie posiada ponad 150 ciągników siodłowych. Oprócz tego spółka prowadzi trzy stacje paliw w Pińczowie. Dwa lata temu Regesta, przekształciła się w spółkę akcyjną.

30. Rafał Kwiecień
39,7 miliona złotych (48)

Transport. Regesta – Pińczów. Trzeci raz w naszym ze-stawieniu. Jego głównymi aktywami są akcje firmy Regesta. Kontroluje 50 procent tej firmy. Zasiada także na fotelu prezesa. Jego spółka to potentat w branży transportu oraz spedycji międzynarodowej. Ciężarówki Regesty zobaczymy między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji czy Serbii. Po bardzo dobrym roku 2011, również ten 2012 przyniósł nie tylko wyższe przychody, ale też i zyski przekraczające 3 miliony 700 tysięcy złotych.

31. Jacek i Edyta Brzozowscy
39,3 miliona złotych (88)

Budownictwo. Apolloplast – Kielce. Małżeństwo przed-siębiorców znalazło się w naszym zestawieniu najzamożniej-szych mieszkańców regionu drugi rok z rzędu. Kontrolują w całości kielecką firmę Apolloplast, Firma jest największym kieleckim producentem stolarki. Posiada salon wystawowy na powierzchni 300 metrów kwadratowych w centrum Kielc, w biu-rowcu będącym własnością firmy.

32. Zbigniew Frączek
35 milionów złotych (44)

Paliwa, handel, rolnictwo. Rolmet - Kazimierza Wielka. Współtwórca firmy Rolmet z Kazimierzy Wielkiej, w której po-siada połowę udziałów. Do wszystkiego doszedł ciężką pracą, prawie bez kapitału. Jego firma zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych, maszyn rolniczych, produktów hutniczych, handlem opałem. Zbigniew Frączka pasjonuje sport. Kiedyś sam uprawiał kolarstwo, dziś głównie sponsoruje innych kola-rzy, ale też piłkarzy i pingpongistów.

33. Marek Kowalski
35 milionów złotych (45)

Paliwa, handel, rolnictwo. Rolmet - Kazimierza Wielka. Po raz drugi na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa święto krzyskiego. Jego najcenniejsze akty-wa to 50 procent udziałów w działającym od 1990 roku przedsiębiorstwie Rolmet, które funkcjonuje na rynku stali i materia-łów budowlanych. Od początku swojego istnienia firma zajmuje się głównie handlem hurtowym wyrobów hutniczych, posiada także sieć stacji benzynowych.

34. Jan Pawlik
34,3 miliony złotych (28)

Wydobycie i obrót kruszywami. Centrum Obróbki Granitu JP - Ostrowiec Świętokrzyski. Jeden z największych importe-rów granitu w Polsce. Największy udziałowiec firmy – posiada 96 procent jej akcji. Ostatnie lata i spowolnienie gospodarcze nie był dla przedsiębiorstwa udane, bo spadły jego przychody, a zysk netto nieznacznie przekroczył 583 tysiące złotych. Jan Pawlik ma kilka nieruchomości na terenie Ostrowca Święto-krzyskiego. Znany z zamiłowania do drogich terenowych samo-chodów i motocykli. Lata prywatnym samolotem.

35. Konstanty Kamionka
33 miliony złotych (53)

Motoryzacja. KH-Kipper – Kajetanów. Założyciel, prezes i dyrektor mającej siedzibę w podkieleckim Kajetanowie firmy KH-KIPPER. Ma w niej połowę udziałów. Pozostałe kontroluje holenderska grupa KH Holding Ma 60 lat. Jako szef produkcji pracował w firmie Schmidt Polska i to właśnie z dyrektorem techniczno-produkcyjnym tej firmy założył spółkę KH-KIPPER, która w zeszłym roku zarobiła na czysto niemal 3 miliony złotych. Choć prowadzenie tak prężnie działającego przedsiębior-stwa zabiera mnóstwo czasu, w wolnych chwilach jej założyciel lubi jeździć na rowerze.

36. Katarzyna i Marcin Ziopaja
33 miliony złotych (p.r.)

Usługi budowlane. ZIO-MAX, Kielce. Małżeństwo, założyciele Przedsiębiorstwa Handlowo-Instalacyjno-Budowlanego ZIO-MAX, które działa od 2003 roku. Założycielem i jednocześnie właścicielem firmy jest Marcin Ziopaja. Budowanie firmy na stabilnym fundamencie zaprocentowało szybkim rozwojem i poszerzaniem oferty. Firma działa na terenie całego kraju i prowadzimy działalność w zakresie kompleksowego wykonawstwa między innymi instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, chłodniczych czy wentylacyjno-klimatyzacyjnych. W zeszłym roku firma zarobiła ponad 1 milion złotych.

37. Kamil Suchański
32 miliony złotych (34)

Energetyka, budownictwo. Ekobox - Wiśniówka.Prezes zarządu giełdowej spółki akcyjnej Ekobox, firmy inżynieryjnej, specjalizującej się w usługach w zakresie projektowania i reali-zacji robót energetycznych i telekomunikacyjnych, z siedzibę w Wiśniówce, w gminie Masłów. Ma 36 lat, od 1998 roku jest prezesem zarządu spółki Ekobox. Z wykształcenia prawnik, absolwent studiów Master of Business Administration. W czasie wypraw zdobył szczyty Kilimandżaro w Tanzanii, Mont Blanc, najwyższej góry w Europie i Górę Kościuszki, najwyższy szczyt Australii. Gra w tenis ziemny.

38. Małgorzata i Sławomir Nogajowie
32 miliony złotych (43)

Handel hurtowy. Promesa – Kielce. Są małżeństwem i prawdziwymi królami hurtowej sprzedaży materiałów budowla-nych. Kontrolują jednego z największych dystrybutorów farb w województwie świętokrzyskim, hurtownię Promesa z Kielc. Ich firma posiada także sieć sklepów detalicznych. W 2012 roku przedsiębiorstwo wypracowało zysk w kwocie pond 1 miliona 220 tysięcy złotych.

39. Grzegorz Etryk
28,6 miliona złotych (41)

Budownictwo. SPS – Kielce. Majątku dorobił się w branży budowlanej. Jego główne aktywa to 10 procent udziałów w spółce SPS Construction, która wprawdzie zarejestrowana jest w Kielcach, ale działa głównie w stolicy. Ta firma to jedna z największych spółek budowlanych w naszym regionie. Jedną z ostatnich inwestycji spółki w rodzinnym mieście jest Galeria Korona Kielce. Miniony rok nie należał do łatwych dla całej branży budowlanej, ale firma i tak zarobiła na czysto ponad 8 milionów złotych.

40. Stanisław Bystrzyński
28,3 miliona złotych (46)

Poligrafia, budownictwo. Drogowiec-PL - Kielce. Dorobił się na drukowaniu książek, gazet, ale też na usługach budow-lanych, sprzedawanych zagranicą. Stanisław Bystrzyński ma niemal 100 procent udziałów w spółce Drogowiec-PL, zajmującej się drukowaniem wysokonakładowych gazet i książek, ale też budownictwem. Zeszły rok był dla przedsiębiorstwa bardzo dobry. Zysk netto wyniósł nieco ponad 1 milion złotych. Pasją Stanisława Bystrzyńskiego jest latanie. Posiada własną awio-netkę.

41. Janusz Adamski
28,1 miliona złotych (p.r.)

Produkcja budowlana. Doorpol - Ostrowiec Świętokrzyski. Ze swoim biznesowym partnerem zaczynali skromnie pięć lat temu. Teraz ostrowiecki Doorpolto już dobrze znana marka produkująca drzwi, która dynamicznie się rozwija. W chwili powstania firma zatrudniała zaledwie kilku pracowników. W nowej otwartej na koniec października siedzibie będzie pracować około 24 osób. W 2012 roku przychody firmy przekroczyły 20 milio-nów złotych.

42. Leszek Łukawski
28,1 miliona złotych (p.r.)

Produkcja budowlana. Doorpol - Ostrowiec Świętokrzyski. Współtwórca ostrowieckiego Doorpolu. Przedsiębiorstwo w ciągu pięciu lat stało się jednym z największych w kraju producentów drzwi zewnętrznych metalowych. Sprzedaje swoje wyroby do marketów budowlanych, mniejszych sklepów i hurtowni oraz zagranicę – na Litwę, Ukrainę, Czechy i Słowację. Miesięcznie produkuje 5 tysięcy sztuk drzwi. W minionym roku, podobnie jak i w 2011, przedsiębiorstwo zarobiło ponad 2 miliony złotych.

43. Stanisław Pargieła
25,6 miliona złotych (38)

Budownictwo, produkcja. ZUK Stąporków, Stalmax Koń-skie. Biznesmen i pilot. Jest bratem Andrzeja Pargieły i kolejnym ze wspólników Stalmaksu, którzy na parkiecie warszaw-skiej Giełdy Papierów Wartościowych poprzez Stalmax kontrolują w 80. procentach swoją firmę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Jego największe hobby to latanie. Najpierw zajmował się modelarstwem, potem latał na lotni, aż w końcu zdobył licencję pilota, wykonuje także ciekawe zdjęcia z lotu ptaka.

44. Andrzej Pargieła
25,2 miliony złotych (37)

Budownictwo, produkcja. ZUK Stąporków, Stalmax Końskie. Jest jednym z czterech wspólników, którzy z powodzeniem wprowadzili kilka lat temu na parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych swoją firmę - Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK oraz właścicielem 25 procent udziałów przedsię-biorstwa Stalmax. Andrzej Pargieła jest synem znanego koneckiego działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz Henryka Pargieły.

45. Artur Mączyński
25,1 miliona złotych (36)

BUdownictwo, produkcja. ZUK Stąporków, Stalmax Koń-skie. Jeden z czterech wspólników koneckiej grupy Stalmax. Szwagier Stanisława Pargieły. Posiada jedną czwartą udziałów w koneckim Stalmaksie, który kontroluje notowane na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK ze Stąporkowa. W 2012 roku, mimo odczuwalnego spowolnienia gospodarczego, obie spółki wypracowały zysk.

46. Lech Pasturczak
25,1 miliona złotych (39)

Budownictwo, produkcja. ZUK Stąporków, Stalmax Końskie. Kolejny z czwórki koneckich biznesmenów, który kontrolują giełdową spółkę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK, jaką wprowadzili na parkiet GPW i właściciel 25 procent udziałów w koneckim Stalmaksie. Największym hobby Lecha Pasturczaka są podróże. Od wielu lat zwiedza świat, najchętniej podczas wypraw organizowanych wspólnie z przyjaciółmi. Jego ulubionym kontynentem jest Ameryka Południowa.

47. Zdzisław Wiatkowski z rodziną
24,9 miliona złotych (56)

Usługi deweloperskie, handel. Anibax, Alma Alpinex, Kielce. Rodzina Wiatkowskich ma udziały w kilku kieleckich przedsiębiorstwach. Najprężniej działającym jest dobrze znana w regionie hurtownia Alma Alpinex. Ostatnie trzy lata były bardzo dobre dla spółki. Przychody firmy systematycznie rosły osiągając w 2012 roku rekordowy poziom ponad 140 milionów złotych. Zdzisław Wiatkowski jest też prezesem Deweloperskiego Biura Nieruchomości Anibax.

48. Małgorzata Sajkiewicz–Kręt
24,6 miliona złotych (57)

Rolnictwo, handel, produkcja. Ekoplon, Szydłów. Jest drugim, mniejszym akcjonariuszem firmy Ekoplon. Swoją karierę biznesową zaczęła w 1989 roku wraz z bratem Stefanem, który jest prezesem firmy i jednocześnie jej największym udziałowcem. Majątek zbiła na produkcji nawozów roślinnych oraz pasz zwierzęcych, w wytwarzaniu których specjalizuje się Ekoplon. Przedsiębiorstwo jest polskim liderem w swojej branży.

49. Krzysztof Pawlik
23,6 milionów złotych (55)

Budownictwo. JP Granit - Ostrowiec Świętokrzyski. Drugi największy udziałowiec znanej ostrowieckiej firmy JP Granit. Wiceprezes przedsiębiorstwa, które jest jednym z największych importerów granitu w Polsce. Firma, która powstała w 1988 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ostatnich latach odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego i zastoju na rynku budowlanym. Chętnych na zakup budulca jest coraz mniej i dopóki nie zaczną się kolejne duże inwestycje, zastój będzie trwał.

50. Jerzy Lipiec
23,6 miliona złotych (67)

Handel, rolnictwo. Agro-Handel - Sandomierz. Jego naj-cenniejsze aktywa, to połowa udziałów w znanej spółce handlowej Agro-Handel, działającej w Sandomierzu, którą założył ze swoim młodszym bratem. Firma działa głównie w branży rolno-handlowej i transportowej. Do braci należy okręgowa stacja kontroli pojazdów, serwis ogumienia oraz stacja paliw. Obaj znikają rozgłosu i raczej nie chcą być nigdzie widoczni, a zwłaszcza w mediach.

51. Marek Lipiec
23,6 miliona złotych (68)

Handel, rolnictwo. Agro-Handel – Sandomierz. Jeden z nielicznych Sandomierzan na naszej liście. Marek Lipiec posiada połowę udziałów w spółce Agro-Handel, działającej w Sandomierzu. Jego kariera biznesowa rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to wraz ze starszym bratem Jerzym postanowił założyć firmę Agro-Handel. Spółka działa głównie w branży rolno-handlowej, jest dystrybutorem środków ochrony roślin, nawozów, narzędzi i akcesoriów ogrodniczych. Świadczy też usługi w transporcie krajowym i międzynarodowym.

52. Wiesław Barcicki
21,5 milionów złotych (63)

Handel. Amber-Med. – Kielce. Trzeci rok z rzędu wraz ze swoim wspólnikiem znalazł się na naszej liście 100 najbardziej zamożnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wie-sław Barcicki, podobnie jak jego wspólnik, pomnożył swój majątek, dzięki dystrybucji lekarstw. Ma połowę udziałów w spółce Amber–Med z Kielc. W udanym minionym roku przychody przedsiębiorstwa wyniosły ponad 33 miliony złotych.

53. Grzegorz Słowiński
21,5 milionów złotych (64)

Handel. Amber-Med. – Kielce. Grzegorz Słowiński posiada połowę udziałów w kieleckiej firmie Amber-Med, której własnością są trzy kieleckie apteki. Ostatnie lata dla Amber-Medu to pasmo sukcesów. Firma ciągle mnoży przychody i zyski. Jeszcze w 2006 roku osiągnęła zysk w wysokości 259 tysięcy, a w roku 2008 było to już ponad 2 miliony złotych. Równie udane są ostatnie lata. W 2012 roku spółka zanotowała zyski netto sięgające niemal 1 miliona 800 tysięcy złotych.

54. Krzysztof Frejowski
21,2 miliona złotych (49)
Handel hurtowy. Frega – Kielce. Właściciel jednej trzeciej udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, unika rozgło-su. Frega co roku notuje gigantyczne obroty i z tego powodu prawie we wszystkich rankingach największych firm województw świętokrzyskiego zajmuje wysokie miejsce. Od kilku lat przychody przedsiębiorstwa wahają się w granicach 600-800 milionów złotych, a zyski sięgają nawet 4,5 miliona złotych.

55. Adam Garbol
21,2 miliona złotych (50)

Handel hurtowy. Frega – Kielce. Posiada jedną trzecią działów spółki Frega, która obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów detalicznych i hurtowych. Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w kilku miastach południowej i wschodniej Polski. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, ma-zowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskie-go i śląskiego.

56. Sławomir Garbol
21,2 miliona złotych (51)

Handel hurtowy. Frega – Kielce. Równie tajemniczy, co jego wspólnicy i w równym stopniu unikający rozgłosu. Współ-właściciel w jednej trzeciej założonej w 1991 roku spółki Frega z Kielc. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski. Frega jako pierwsze przedsiębiorstwo w regionie, zaoferowała swoim klientom dostawę towarów do domu.

57. Zenon Derewlanko
21,1 miliona złotych (71)

Handel, meble. DEK Meble – Kielce. Twórca i właściciel firmy DEK Meble – największego w regionie centrum meblowego. Poza Kielcami posiada jeszcze dwa duże salony meblowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pasjonat meblarstwa, perfekcjonista, absolwent kieleckiego „plastyka”. Jest również sponsorem kolarzy, sam uprawiał ten sport. Dwa lata temu powrócił na naszą listę 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Unika rozgłosu.

58. Stanisław Gomułka
20,5 miliona złotych (42)

Budownictwo, Alpol – Kielce, Końskie. Największy udziałowiec firmy Alpol z Sitkówki koło Kielc. Wybitny polski ekono-mista, wykładowca London School of Economic w Londynie, doradca ekonomiczny Leszka Balcerowicza, gdy ten był wice-premierem. Wciąż związany emocjonalnie z Kielcami. Nawet, gdyby nie miał firmy i tak osiągnąłby wysoki status majątkowy pracy na eksponowanych stanowiskach.

59. Krystyna Marszycka
20,3 milionów złotych (58)

Handel hurtowy, detaliczny. Hanpik, Alma Alpinex – Kielce. Działa w branży spożywczej, która raczej kryzysu nie odczuwa. Firmy, których Krystyna Marszycka jest współwłaści-cielem, radzą sobie doskonale. Podstawowe aktywa Krystyny Marszyckiej to udziały w dwóch firmach, które mniej więcej po równo składają się na jej majątek. Tymi aktywami jest jedna czwarta udziałów w przedsiębiorstwie wielobranżowym Alma oraz jedna piąta udziałów w znanej kieleckiej firmie Alma Api-nex.

60. Edward Magdziak
20,2 miliona złotych (35)

Transport. Magtrans - Busko-Zdrój. Jest jednym z liderów branży transportowej w naszym regionie. Jego firma od lat utrzymuje przychody na stałym, wysokim poziomie. Przedsię-biorstwo Edwarda Magdziaka uważane jest za jednego z największych przewoźników w południowej Polsce. Biznesman posiada też kilka stacji paliw, centrum obsługi samochodów oraz motel. Unika mediów.

61. Izabela Płusa
18,6 miliona złotych (p.r.)

Produkcja budowlana. Starpol – Starachowice. Stworzyła z mężem prężnie działające przedsiębiorstwo Starpol, które od 1990 roku specjalizuje się w produkcji wiązek elektrycznych oraz produkcji metalowej. Firma dostarcza swoje wyroby dla przemysłu samochodowego, producentów maszyn rolniczych oraz urządzeń AGD. W firmie pełni funkcję wiceprezesa.

62. Edward Płusa
18,6 miliona złotych (p.r.)

Produkcja budowlana. Starpol – Starachowice. Do sukcesu doszedł po… kablu. Wysokiej jakości oczywiście. Wraz z żoną rozwija starachowicki Starpol, zatrudniając przy tym około 300 osób. Edward Płusa jest prezesem spółki. Na początku fir-ma produkowała kompletne okablowania do wszystkich typów samochodów Star, produkowanych przez lata w Starachowi-cach.

63. Ryszard Lisik
17,9 milionów złotych (52)

Ekologia, ochrona środowiska. Hydrogeotechnika – Kiel-ce. To typ biznesmena-naukowca. Właściciel i założyciel spółki Hydrogeotechnika udowodnił, że można zarobić na pasji i pomocy środowisku naturalnemu. Odkrył też pod Buskiem-Zdrojem największe pokłady wód leczniczych, które zaczął eks-ploatować i sprzedawać do buskiego uzdrowiska. W zeszłym roku firma zanotowała o ponad połowę mniejsze zyski niż w la-tach wcześniejszych, ale wynik finansowy i tak plasuje przed-siębiorcę wśród najbogatszych.

64. Zdzisław Ciecierski
17,7 miliona złotych (73)

Handel hurtowy, detaliczny. Lewiatan, Hanpik – Kielce. Czwarty rok na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Zdzisław Ciecierski to przede wszystkim współwłaściciel jednej piątej udziałów i prezes spółki Hanpik, która zajmuje się prowadzeniem sklepów spożywczych między innymi na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, gdzie tych placówek ma najwięcej. Pełni też funkcję wiceprezesa w spółce Lewiatan.

65. Agnieszka Borek
16,8 miliona złotych (54)

Ekologia, ochrona środowiska. Hydrogeotechnika - Kiel-ce. Córka Ryszarda Lisika, założyciela spółki. Posiada 48 procent udziałów w firmie Hydrogeotechnika, w której pracuje na kierowniczym stanowisku. W roku 2012 przychody firmy wyniosły ponad 37 milionów 400 tysięcy złotych. Zarabia na rekulty-wacji terenów i oczyszczaniu środowiska naturalnego. Jej spół-ka działa na rynku już od przeszło 20 lat i obecnie jest jednym z liderów w swojej branży.

66. Grażyna Kot
16,6 miliona złotych (p.r.)

Produkcja żywności. Liogam – Zgórsko. Ma jedną trzecią udziałów w Zakładzie Liofilizacji Liogam, który mieści się w Zgórsku, w gminie Sitkówka-Nowiny. Jest najdłużej działającą w Polsce firma z branży producentów żywności liofilizowanej. Spółka rozpoczęła działalność w marcu 1992 roku. W minionym roku przychody spółki wyniosły nieco ponad 10,5 miliona złotych.

67. Marek Bień
16,6 miliona złotych (p.r.)

Produkcja żywności. Liogam – Zgórsko. Współudziałowiec spółki, która jest jednym z pionierów w produkcji żywności liofilizowanej. Czym jest ten proces? Liofilizacja jest procesem technologicznym, w trakcie którego z zamrożonego produktu usuwa się wodę, z pominięciem procesu skraplania. Dzięki temu żywność nie traci swoich wartości odżywczych. Spółka w zeszłym roku zarobiła na czysto ponad 1 milion 700 tysięcy złotych.

68. Andrzej Prześlak
16,6 miliona złotych (p.r.)

Produkcja żywności. Liogam – Zgórsko. Trzeci udziało-wiec spółki Liogam. Majątku dorobił się na obróbce żywności. Chociaż sam termin liofilizacja wydaje się być stosunkowo no-wy, to tak naprawdę zjawisko to jest doskonale znane w prze-myśle spożywczym i wykorzystywane od pierwszej połowy XX wieku, a pierwszym produktem otrzymany z zastosowaniem tej metody była kawa liofilizowana wyprodukowana przez Amery-kanów w 1938 roku.

69. Lech i Zdzisława Kocjanowie
16 milionów złotych (80)

Handel hurtowy, budownictwo. Mag-Kas - Ostrowiec Świętokrzyski. Małżeństwo. Założyciele i udziałowcy ostro-wieckiej firmy Mag-Kas, która powstała w czerwcu 1990 roku. Ich kariera w biznesie rozpoczęła się bardzo skromnie, od prowadzenia usług transportowych i gastronomicznych. Przez po-nad 20 lat działalności, firma bardzo się rozwinęła. Dziś są lokalnymi liderami przede wszystkim w handlu hurtowym oraz detalicznym wyrobami stalowymi.

70. Danuta Jach
15,6 milionów złotych (65)

Przemysł metalowy. Megaterm Plus - Kielce. Po raz czwarty na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców re-gionu. Jest największym udziałowcem spółki Megaterm Plus. Firma kiedyś zajmowała się produkcją styropianu, ale po pożarze w 2006 roku całkowicie zmieniła profil produkcji i dziś zajmuje się między innymi projektowaniem procesów technolo-gicznych i obróbką odlewów metalowych, które w większości sprzedaje na eksport. Od 2010 roku przedsiębiorstwo notuje prawie 600 tysięcy złotych zysku netto.

71. Katarzyna Sieradzan
15,2 miliona złotych (93)

Handel detaliczny. Alma Alpinex, Alma, Lewiatan – Kiel-ce. Posiadaczka 12,5 procent udziałów w znanej kieleckiej spółce Alma Alpinex oraz jednej czwartej udziałów w przedsię-biorstwie wielobranżowym Alma i niewielkiego pakietu akcji spółki Lewiatan. Pochodzi z „handlowej” rodziny, a swój mają-tek mnoży dzięki branży spożywczej, w której działa.

72. Krzysztof Smolarczyk
14,7 miliona złotych (70)

Motoryzacja. Autocentrum – Kielce. Współwłaściciel ist-niejącej od 1991 roku firmy Autocentrum, która jest kieleckim dealerem zarówno osobowych jak i dostawczych aut marki Volkswagen oraz Audi. Spółka od lat utrzymuje przychody na wysokim, zbliżonym poziomie. Autocentrum było pierwszą firmą w regionie świętokrzyskim, jaka uzyskała autoryzację zachodniego producenta samochodów.

74. Stanisław Bobkiewicz
14 milionów złotych (72)

Hutnictwo. Hutnik - Ostrowiec Świętokrzyski. Dorobił się majątku na współpracy z branżą hutniczą i Celsą Huta Ostro-wiec. Jest właścicielem połowy udziałów Przedsiębiorstwa Wie-lobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego. W firmie sprawuje też funkcję prezesa zarządu. Jest również współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu. Stanisław Bobkiewicz jest także honorowym prezesem KSZO Ostrowiec i należał do grona Przyjaciół UEFA Euro 2012.

75. Rafał Jaskulski
13,7 miliona złotych (p.r.)

Motoryzacja, handel. Rita Motors – Kielce. Poświęcił się branży motoryzacyjnej. Charyzmatyczny szef kieleckiego salo-nu Rita Motors - dealera marki Peugeot, a także salonu Mercedesa zarobił w zeszłym roku niemal pół miliona złotych. Dał się poznać jako osoba tolerancyjna i bardzo optymistycznie nasta-wiona do życia. Jego pasją jest nurkowanie oraz podróże.

76. Sławomir Bursztein
11,9 miliona złotych (78)

Handel, produkcja. Formaster – Kielce. Jedyny udziałowiec kieleckiej firmy Formaster, potentata na rynku filtrów do wody. Mimo sporych przychodów zysk w zeszłym roku był o połowę mniejszy niż w 2011 roku. Sukces finansowy osiągnął dzięki produkcji i sprzedaży filtrów do wody oraz elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody. Jest konstruktorem, autorem wielu patentów i rozwiązań technologicznych. Ma ukraińskie korzenie.

77. Zbigniew Kała
11,6 miliona złotych (79)

Telekomunikacja. Playada, Solex- Kielce. Fortunę zbił na telekomunikacji i dostarczaniu usług mobilnej komunikacji. W dobrym monecie sprzedał kilka lat temu stworzoną przez siebie firmę Solex giełdowej spółce Tell za 10,7 miliona złotych. Playada to prężnie działająca spółka, która zajmuje się urządzaniem salonów dla jednego z wiodących operatorów komórkowych.

78. Janusz Fałdziński
11,3 miliona złotych (61)

Budownictwo. DUBR - Kielce. Współwłaściciel kieleckiego przedsiębiorstwa DUBR, zajmującego się znakowaniem dróg. Posiada w nim połowę udziałów i zajmuje obecnie fotel wice-prezesa. Zeszłoroczne zyski firmy były jednak zdecydowanie niższe niż w latach poprzednich, stad spadek na liście. Janusz Fałdziński to zapalony kibic piłki nożnej. Nic dziwnego, wszak sam był kiedyś piłkarzem Błękitnych Kielce.

79. Wojciech Wieczorek
11,3 miliona złotych (62), zmarł we wrześniu 2013 roku

Budownictwo. DUBR – Kielce. Współzałożyciel i prezes zarządu spółki DUBR, specjalizującej się w inżynierii ruchu drogowego i zajmująca się znakowaniem poziomym i pionowym dróg. Ma połowę udziałów w firmie.

80. Wojciech Cholewiński
11 milionów złotych (81)

Hutnictwo. Hutnik - Ostrowiec Świętokrzyski. Jest właścicielem 40 procent udziałów Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wojciech Cholewiński zajmuje tu również stanowisko wiceprezesa zarządu. Jego fir-ma jest też współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu. Sam zasiada w zarządach kilku ostrowieckich przedsiębiorstw.

81. Mirosław Dąbrowski
10,8 miliona złotych (79)

Handel hurtowy. Delko, Delko Otto - Ostrowiec Święto-krzyski. Czwarty raz z rzędu w naszym zestawieniu 100 naj-zamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Jego najcenniejsze aktywa to udziały w dwóch spółkach han-dlowych: DELKO i DELKO OTTO. W tej pierwszej, notowanej na giełdzie, ma niemal 14 procent udziałów, w drugiej - 27,5 procent. Spółka DELKO w 2011 roku miała ponad 121 milionów złotych przychodu i ponad 900 tysięcy zysku netto.

82. Janusz Baryła
10,6 miliona złotych (69)

BUDOWNICTWO. Fabet, Fabet Konstrukcje – Kielce. Kiedyś bliski współpracownik Michała Sołowowa. Przez wiele lat kierował budowlaną firmą Mitex i doprowadził ją do najwięk-szego rozkwitu w historii i rekordowych zysków. Obecnie posia-da udziały w kieleckich spółkach Fabet i Fabet Konstrukcje. Przychody tej pierwszej wyniosły w zeszłym roku ponad 39,5 miliona złotych, a drugiej – ponad 68 milionów.

83. Agata Majecka
10,6 miliona złotych (85)

Handel, telekomunikacja. Playada – Kielce. Kielecka spółka Playada jest jednym z największych i najlepszych dystrybutorów prężnie rozwijającej się sieci telefonii komórkowej Play. Ta młoda firma szybko zawojowała rynek. Po trzech latach funkcjonowania ma w Polsce kilkadziesiąt salonów sprzedaży. Agata Majecka, współwłaścicielka Playady ma w firmie niemal 24 procent udziałów.

84. Irma Starzomska
10,5 miliona złotych (96)

Tworzywa sztuczne. XL-TAPE International - Kielce. Po-siada udziały w spółce XL-TAPE International, zajmującej się produkcją oraz dystrybucją różnorodnych taśm samoprzylep-nych oraz folii samoprzylepnych. Jest obok synów Marka i Pio-tra trzecim, najmniejszym udziałowcem firmy. Największy udziałowiec przedsiębiorstwa, czyli Piotr na stałe przebywa w Stanach Zjednoczonych. Stąd nie jest notowany na naszej liście.

85. Zofia Ewa Wrześniak
10,4 miliona złotych (p.r.)

Produkcja. BTBB – Grzybów. Posiadaczka pakietu 28 procent akcji w spółce BTBB zlokalizowanej w Grzybowie w powiecie staszowskim. Wraz z Tadeuszem Wrześniakiem zarządzają grupą hut szkła zlokalizowanych na terenie całej Pol-ski. Siedziba grupy znajduje się w Ładnej koło Tarnowa. Wyro-by powstające w staszowskiej hucie są cenione za wysoką ja-kość i oryginalny wygląd.

86. Sławomir Głasek
10,1 milionów złotych (74)

Budownictwo. Fabet, Fabet Konstrukcje – Kielce. Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem Michała Sołowowa i u niego zrobił największą karierę w biznesie, zajmując w spółkach najbogatszego mieszkańca ziemi świętokrzyskiej wysokie stanowiska kierownicze. Pracował między innymi w Miteksie. Obecnie posiada udziały w spółkach Fabet i Fabet Konstrukcje z Kielc. W spółce Fabet jest członkiem Rady Nadzorczej.

87. Artur Janik
9,9 miliona złotych (75)

Budownictwo. Fabet, Fabet Konstrukcje – Kielce. Brat Ireneusza, prezesa spółki Fabet, w której sam posiada udziały i jest jej wiceprezesem. Oprócz tego jest udziałowcem spółki Fa-bet Konstrukcje. Fabet zajmuje się produkcją elementów dla budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i drogowego, natomiast Fabet Konstrukcje buduje praktycznie w całej Polsce, a szczególnie dużo obiektów – w Warszawie.

88. Władysław Śliwiński
9,9 miliona złotych (76)

Budownictwo. Fabet, Fabet Konstrukcje – Kielce. Tak jak pozostali udziałowcy spółek Fabet i Fabet Konstrukcje – niżej niż w ostatnich latach. Zarabia pieniądze dzięki branży budow-lanej, ale ta wyraźnie odczuwa skutki spowolnienia gospo-darczego. Najlepiej w zeszłym roku poradziła sobie spółka Fa-bet Konstrukcje, która zajmuje się wykonawstwem usług.

89. Barbara Stachlińska
9 milionów złotych (p.r.)

Produkcja. BTBB – Grzybów. Współudziałowiec staszowskiej huty szkła. Ma w przedsiębiorstwie 24 procent udziałów. Przedsiębiorstwo należy do grupy Wrześniak Glassworks, która skupia kilka hut szkła w całym kraju i eksportuje swoje wyroby do krajów Europy, ameryki i innych zakątków świata. W minio-nym roku przychody BTBB wyniosły niemal 62,5 miliona zło-tych.

90. Benedykt Lebiedziński
9 milionów złotych (p.r.)

Produkcja. BTBB – Grzybów. Aktywa Benedykta Lebiedzińskiego to między innymi 24 procent udziałów w grzybowskiej spółce BTBB. Oprócz tego przedsiębiorca ma akcje innych spółek działających w różnych miastach. Okazuje się, że na szkle można całkiem nieźle zarobić, bo cenione jest ono na całym świecie. W 2012 roku BTBB zarobiło na czysto niemal 2 miliony złotych.

91. Tadeusz Wrześniak
9 milionów złotych (p.r.)

Produkcja. BTBB – Grzybów. Twórca grupy hut szkła Wrześniak Glassworks. Ma 60 lat. W grzybowskim przedsię-biorstwie ma 24 procent udziałów. Wyroby sygnowane jego na-zwiskiem trafiają do odbiorców na całym świecie. Co roku w je-go hutach powstaje wiele kolekcji, które są prezentowane na międzynarodowych targach Ambiente i Tendence we Frankfur-cie. Przedsiębiorca ma udziały w kilku innych firmach, z których większość zlokalizowana jest koło Tarnowa.

92. Jerzy Suchański
8,7 miliona złotych (90)

Energetyka, budownictwo. Ekobox – Wiśniówka. Założyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej giełdowej spółki akcyjnej Ekobox. Ma 63 lata. Autor czterech patentów. Od 1971 roku wykładowca Politechniki Świętokrzyskiej. Pełnił funkcję przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Kielcach, a w latach 1994-1996 - prezydenta Kielc. W latach 1997–2005 senator IV i V kadencji.

93. Ireneusz Janik
8,3 miliona złotych (86)

BUDOWNICTWO. Fabet, Fabet Konstrukcje – Kielce. Ireneusz Janik posiada udziały w spółce Fabet, jaką kielczanie pamiętają jeszcze z poprzedniej epoki, jako „fabrykę domów”. Pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Jest także współudzia-łowcem w spółce Fabet Konstrukcje. Pierwsza ze spółek mocno odczuła w zeszłym roku kryzys w branży budowlanej. Druga z kolei zarobiła na czysto ponad 1 milion złotych.

94. Agata Sieradzan
8,2 milionów złotych (95)

Handel. Alma Alpinex – Kielce. Po raz czwarty znalazła się na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Najcenniejszymi aktywami Agaty Sieradzan są udziały w znanej kieleckiej spółce handlowej Alma Alpinex. Posiada ich w sumie 12,25 procent. Przedsiębiorstwo, w którym ma udziały systematycznie wypracowuje zysk w granicach 2,5-3 milionów złotych.

95. Lech Biały
7,6 miliona złotych (p.r.)

Budownictwo. Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Dro-gowych – Kielce. Prezes spółki doskonale znanej w regionie świętokrzyskim i posiadacz nieco ponad 30 procent akcji przedsiębiorstwa. Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych powstało w 1999 roku w wyniku przekształceń Rejonu Dróg Publicznych w Kielcach. Zajmuje się kompleksowym wykonawstwem robót drogowych, począwszy od robót ziemnych poprzez nawierzchnie bitumiczne aż po roboty wykończeniowe.

96. Tomasz Biały
7,6 miliona złotych (p.r.)

Budownictwo. Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych – Kielce. Współudziałowiec kieleckiego przedsiębiorstwa z branży budowlanej. Posiada nieco ponad 30 procent udziałów. Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych intensywnie się rozwija. Spółka dysponuje nowoczesną wytwórnią do produkcji mas bitumicznych zlokalizowaną w Górnie pod Kielcami. W 2012 roku przychody przedsiębiorstwa wyniosły niemal 90 milionów złotych.

97. Marcin Biały
7,6 miliona złotych (p.r.)

Budownictwo. Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Dro-gowych – Kielce. Tak jak pozostali członkowie rodziny, posiada w Kieleckim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych nieco ponad 30 procent akcji. Spółka w minionym roku zarobiła na czy-sto praktycznie dwa razy więcej niż w roku 2011, czyli prawie 900 tysięcy złotych, co przy kryzysie, który dotknął branże budowlaną jest dobrym wynikiem.

98. Edyta i Maciej Wolakowie
7 milionów złotych

Budownictwo. Wolbud – Kielce. Powrót na nasza listę najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Państwo Edyta i Maciej Wolakowie są małżeństwem. Stworzyli firmę Wolbud z Kielc, która działa już od 1983 roku i zajmuje się dystrybucją różnego rodzaju materiałów potrzebnych do budowy domu. I choć miniony rok był dla branży budowlanej bardzo trudny, wyniki finansowe firmy zapewniły im miejsce na liście.

99. Czesław Bujnowski
4,9 miliona złotych (91)

Handel, paliwa. Maxol Suchedniów. Pochodzi z Suchedniowa, a majątku dorobił się na handlu olejami. Razem z Ryszardem Świtkiem prowadzi firmę Maxol, handlującą paliwami oraz olejami. W 2012 roku przychody firmy wyniosły tylko niewiele ponad 7 milionów złotych, a zysk – niecałe 70 tysięcy złotych. Ze wspólnikiem łączą go nie tylko interesy, ale także hobby. Obaj panowie mają sześcioosobowy jacht na Mazurach, którym kiedyś pożeglowali aż do Bałtyku.

100. Ryszard Świtek
4,9 miliona złotych (92)

Handel, paliwa. Maxol Suchedniów. Ma połowę udziałów w suchedniowskiej firmie Maxol, którą prowadzi wraz ze wspólnikiem Czesławem Bujnowskim. Zaczynał bardzo skromnie, od prowadzenia stacji benzynowej w Suchedniowie. Potem z sukcesem rozwinął działalność spółki Maxol. Jego pasją jest żeglarstwo. Pływa również na wodnym skuterze.
 

Poczekalnia
Poniżej przedstawiamy Państwu tych świętokrzyskich przedsiębiorców, którym niewiele zabrakło, by dostać się w tym roku na listę 100 najzamożniejszych mieszkańców naszego regionu. Oto oni:
1. Ryszard Żelazy, 4,8 milionów złotych, budownictwo, Agat, Kielce;
2. Przemysław Lech, 4,5 miliona złotych, budownictwo, Sibet, Kielce’
3. Hubert Węgierek 4,5 miliony złotych, budownictwo, Sibet, Kielce;
4. Dorota Binkowska 4,5 miliona złotych ,branża spożywcza, hotelarstwo, Złoty Kłos, Kielce
5. Wiesława Binkowska 4,5 miliona złotych, branża spożywcza, hotelarstwo, Złoty Kłos, Kielce
6. Zbigniew Lech, 4,4 miliona złotych, budownictwo, Sibet, Kielce
7. Bartłomiej Serafin, 4,2 miliona złotych, energetyka, Enertel, Kielce
8. Józef Zawadzki, 4,2 miliona złotych, energetyka, Enertel, Kielce
9. Andrzej Żółtowłos, 4,2 miliona złotych, energetyka, Enertel, Kielce
10. Robert Pietrusiewicz, 3,6 miliona złotych, handel, produkcja mięsna, WiR, Łopuszno
11. Witold Szproch, 3,6 miliona złotych, produkcja mię-sna, WiR, Łopuszno
12. Zdzisław Zagniński, 3,6 milionów złotych, budownictwo, Agat, Kielce
13. Alicja Kościelna, 3,1 miliona złotych, budownictwo, REM WOD, Kielce
14. Mieczysław Stawecki, 3,1 miliona złotych, budow-nictwo, REM WOD, Kielce
15. Katarzyna Zapała, 3 miliony złotych, telekomunika-cja, Playada, Kielce
16. Karol Zagniński, 2,8 miliona złotych, budownictwo, Agat, Kielce

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tttt
dorobili sie na ludziach kasy ale sami płaca straszne grosze ..
N
Nie Ci co chcieli!!!
Redakcja układała listę, a po informacje KRS nikogo nie trzeba pytać o zgodę.
j
jaa
a co z firmami ktore nie płacą podwykonawcom i śmieją się im prosto w twarz. bo co im kto zrobi?
 
 
 
 
p
poco
98 pozycja żenada jeżeli tak wyglada lista od 50 w góre jak ci ludzie i ich biznesy to jest to absolutnie niewiarygodne. 
P
Polak
A z jakiego województwa Jesteś , w naszym regionie nie ma rolników ktorzy mają taki areal!!!! Nie ma!
l
lex
Proponuję stworzyć listę ..oszustów,krętów,wyzyskiwaczy,złodziei,bo tych w regionie coraz więcej,a co ciekawsze są to właściciele firm,prezesi, dyrektorzy i różnej maści"białe rękawiczki".Nie ma tu co liczyć na lokalne portale,bo tu tylko "samo dobro".Dużo bardziej skuteczne jest stworzenie takiej listy przez inernautów.Skoro szanowani"biznesmeni"nie boją się kraść,oszukiwać to zapewne taka lista nie zaszkodzi....a pomóc może wielu.
Mam pierwszego kandydata
Maximus Dom-paweł gliszczyński
O
Obserwator
Ta lista po pierwszej dzisiątce to jakiś wypadek przy pracy lub po prostu ludzie ktòrzy bardzo chcieli znaleść się na tej liście -wystarczy że ktoś wpisałby kieleckich właścicieli kamienic a miejsca by zabrakło....brak wielu firm deweloperskich dzie jeden budynek to kilką a nawet kilkadziesiąt milionòw przy zwrocie na poziomie min 30% itd itd Ci co bardzo chcieli się na liście znaleś to się znaleźli ci ktòrzy na niej się nie znaleźli to się nie znajdą-znam osoby ktòre domy mają o wartości większej niż majątki wielu z tej listy.........
L
LL
oj bedziesz ssal fiuta jak cie zlapie
l
lala
domyslam sie ze jeste sna dyrektorskim stanowisku u solka? oczywiscie nikt nas do pracy tam nie zmusza tylko wybor siedizec na kasie w biedronce czy na stanowisku specjiality w korpo bo pensie sa porownywalne a jak sie dodad asocjal w biedronce to jest na jej + ... winna jest nasza duma ze po skonczniu 2 fakultetow i ze znajomosica 3 jezykow chcielbysmy zarbaic nieco wiecej niz pani po sredniej szkole na kasie....nietrudno sie dorobic jak sie nie daje innym zarobic taka byla konkluzjia powyzsej wypowiedzi nie tak ze jestes niewolnikiem solowowa... 
j
jgjhtgjhg
podobają mi sie te opisy :) każdy rekin biznesu który wyszedł z nędzy, ceniony przez ludzi wspaniały pracodawca heheh :) pod telegrafem , xl tape, drogowiec wszedzie umowa zlecenia z minimalną stawką. W polsce można się dorobić ale tylko na czyiś plecach.
u
uj
To może coś o biedzie, nabiedniejszych potrzebujących a nie o tych którym się przelewa i wszystko i wszystkich maja w D****E
W
Wieheister
Jak to jest, że kryzys, postępująca drożyzna, ludzie zarabiają coraz mniej, a majątki bogaczy z roku na rok po 30 - 40 % w górę. A pracownicy zarabiają jak śmieci. Tak jest w całym kraju, bez urazy dla świętokrzyskich biznesmenów.
o
oburzony_stłamszony
człowieku patologia to jest dopiero w państwowych lub samorządowych firmach.
Pierwszy przykład to ARiMR, kolesiostwo, partyjniactwo i zastraszanie!!!
A niektórzy przychodzą do pracy kiedy chcą i do tego dostają kosmiczne pieniądze z wyplaty i nienaturalnych premii.
Przykładem pewien pan, który startował na stanowisko wójta Piekoszowa!!!
m
młody20
 wiecie co jest czym sie chwalic pokazcie tyc najbiednieszyc zobaczycie lie ich jest naprawde  wielu ludii oni tak obchodzom ze o jeju nie chce sie wypowjadac bardziej bo bym tu pocisnoł
C
Che
Święta prawda. Inspekcje siedzą w urzędach i administracji im podobnej albo w państwowych firmach i nakładają kary za niewykorzystane 3 dni urlopu albo zepsute kółko przy fotelu. 
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia