Lotnisko w Radomiu. Nowe drogi „do” i „wokół” radomskiego lotniska. Jest 12 ofert!

Janusz Petz
Janusz Petz
Przedłużony o 500 metrów pas startowy "zbliżył się" do obecnego ogrodzenia lotniska oraz do drogi, która będzie musiała być "przełożona". Tadeusz Klocek
Z bardzo dużym zainteresowaniem oferentów spotkały się przetargi na budowę nowej drogi omijającej przedłużony pas startowy radomskiego lotniska - na końcu ulicy Lubelskiej w Radomiu. Wykonawstwem robót chce się zająć aż 12 firm.

Oferty w przetargu zostały otwarte 31 sierpnia. Budową drogi łączącej ulicę Lubelską w Radomiu z sąsiednią miejscowością Kiedrzyn jest zainteresowanych aż 12 firm. Połowa z nich jest z naszego miasta, a sześć pozostałych ma swoje siedziby w Wąchocku, Górkach Szczukowskich, Pruszkowie, Zwoleniu, Sobkowie i Pawłowie. Kwota, która została zarezerwowana na realizację tej inwestycji, to cztery miliony złotych. Wszystkie oferty były jednak tańsze - od 3.595.565,03 złotych do 2.161.597,92 złotych. Najtańszą propozycję złożyła firma Budromost-Starachowice z Wąchocka. Wszystkie oferty będą teraz sprawdzane pod względem formalnym, rachunkowym i prawnym.

Prawie kilometr nowej jezdni wraz z chodnikiem, drogą rowerową i odwodnieniem powstanie na połączeniu końcówki ulicy Lubelskiej w Radomiu z miejscowością Kiedrzyn. Wszystko po to, aby móc zachować ciągłość komunikacyjną na drodze powiatowej w związku z prowadzoną rozbudową lotniska, a konkretnie z wydłużeniem tam pasa startowego. Droga z tego powodu nie będzie mogła przebiegać tak blisko i musi zostać przesunięta. Początek nowego odcinka o długości dokładnie 997 metrów zostanie zlokalizowany na wysokości wschodniej granicy lasku oddzielającego teren lotniska od ulicy Lubelskiej w Radomiu. Droga pobiegnie przez pola i łąki w kierunku północno-wschodnim, następnie skręci o 90 stopni w stronę południowo-wschodnią i połączy się ze starym przebiegiem w pobliżu granicy gmin Gózd i Jedlnia-Letnisko. Chociaż to zadanie będzie prowadzone zarówno na terenie Radomia (miasta na prawach powiatu), jak również Sadkowa w gminie Jedlnia-Letnisko i Kiedrzyna w gminie Gózd, to jego inwestorem będzie Gmina Miasta Radomia, ponieważ jest ono związane z wielką inwestycją realizowaną w granicach miasta, czyli rozbudową lotniska.

Zakres zadania obejmuje budowę jezdni o szerokości sześciu metrów (z poszerzeniami na łukach), drogi rowerowej i chodnika (odpowiednio o szerokościach dwóch oraz półtora metra), poboczy z kruszywa po obydwu stronach, rowów odwadniających, a także zjazdów do poszczególnych działek wraz z przepustami. Ze względu na sąsiedztwo lotniska cała nowa droga zostanie objęta zakazem zatrzymywania się i postoju (podobnie jak jest obecnie na końcówce ulicy Lubelskiej). Będą też ustawione przy niej znaki A-26, ostrzegające kierowców przed nisko przelatującymi samolotami. Zwycięzca ogłoszonego przez nas przetargu będzie miał czas na wykonanie inwestycji do 30 października 2021 roku. To wystarczający termin, aby spokojnie myśleć o planowanym zakończeniu całej przebudowy lotniska i uruchomieniem Portu Lotniczego Warszawa – Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca.

Zgodnie z przyjętych harmonogramem, który jak do tej pory nie jest przekraczany w żadnej z lotniskowych inwestycji, ostatnie prace na lotnisku maja być kończone w pierwszym kwartale 2022 roku. W marcu 2022 roku ma być ukończony budynek Lotniskowej Straży Pożarnej i wieży kontroli lotów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a maju tego roku ma się zakończyć montaż świateł na pasie startowych, płytach postojowych i na podejściu, a 28 czerwca 2022 ma być ogłoszona gotowość do użytkowania cywilnego drogi startowej, choć wszystkie roboty nawierzchniowe na drodze startowej będą skończone w październiku 2020 roku.

Dla inwestora – Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” nierozwiązanym na razie problemem jest budowa układu drogowego na samym lotnisku i dróg dojazdowych do Portu Lotniczego. Pierwszy przetarg na realizację tego zadania unieważniono, bo oferenci żądali dwa, a nawet trzy razy więcej niż przeznaczył na ten cel inwestor. Zamówienie obejmuje budowę całej infrastruktury drogowej, umożliwiającej dojazd do Portu Lotniczego poprzez wjazd główny od ulicy Lubelskiej oraz pomocniczy - techniczny od strony Alei Wojska Polskiego, a także wewnętrzny układ komunikacyjny z wydzieleniem miejsc zatrzymywania przed terminalem - tak zwany kiss and fly - całuj i leć. Do tego wykonawca ma zbudować parkingi, miejsca zatrzymywania autobusów miejskich oraz autobusów wahadłowych - shuttle bus, bramy wjazdowe do strefy zastrzeżonej i drogi patrolowe wewnątrz lotniska, a także przebudować leżące w ziemi sieci. Według ważnego jeszcze harmonogramu ta inwestycja powinna skończyć się 17 marca 2022 roku.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Materiał oryginalny: Lotnisko w Radomiu. Nowe drogi „do” i „wokół” radomskiego lotniska. Jest 12 ofert! - Echo Dnia Radomskie

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RADOM to PIS.
3 września, 15:13, RADOM to PIS.:

Uprasza się PIS o zamontowanie kamer,żeby niejaki struzik z Płocka,mógł oglądać na żywo,radomskie lotnisko,województwo radomskie i na osobnym ekranie,MUSI mieć wyświetlanego,całą dobę ... JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO 🤣🤣🤣.Głównego wybawcę Polski i Radomia.

3 września, 15:25, Gość:

Wystarczy zdjęcie. Nie będzie różnicy.

Co na żywo,to na żywo.Amen.

G
Gość
3 września, 15:13, RADOM to PIS.:

Uprasza się PIS o zamontowanie kamer,żeby niejaki struzik z Płocka,mógł oglądać na żywo,radomskie lotnisko,województwo radomskie i na osobnym ekranie,MUSI mieć wyświetlanego,całą dobę ... JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO 🤣🤣🤣.Głównego wybawcę Polski i Radomia.

Wystarczy zdjęcie. Nie będzie różnicy.

R
RADOM to PIS.

Uprasza się PIS o zamontowanie kamer,żeby niejaki struzik z Płocka,mógł oglądać na żywo,radomskie lotnisko,województwo radomskie i na osobnym ekranie,MUSI mieć wyświetlanego,całą dobę ... JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO 🤣🤣🤣.Głównego wybawcę Polski i Radomia.

G
Gość

Trzeba było zrobić tunel to jeszcze o pół kilometra można by wydłużyć pas.

Dodaj ogłoszenie