Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Radomiu obsłuży pół Polski. Przeniesiemy ruch czarterowy z Okęcia - mówi Mariusz Szpikowski, prezes Państwowych Portów Lotniczych

Marcin Genca
Lotnisko w Radomiu ma być przyjazne dla pasażera. - Będzie miało strefę gastronomiczną i komercyjną oraz parking na 3,5 tysiąca pojazdów. Terminal ma mieć 9 gate’ów, czyli bramek, umożliwiających wejście do samolotów - mówi Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Polskie Porty Lotnicze.
Lotnisko w Radomiu ma być przyjazne dla pasażera. - Będzie miało strefę gastronomiczną i komercyjną oraz parking na 3,5 tysiąca pojazdów. Terminal ma mieć 9 gate’ów, czyli bramek, umożliwiających wejście do samolotów - mówi Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Polskie Porty Lotnicze. Joanna Gołąbek
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie to kolejna ważna inwestycja dla Polski. Jak patrzy na lotnisko w Radomiu Mariusz Szpikowski, prezes przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze? Niedawno ten właśnie podmiot został właścicielem Portu Lotniczego Radom. Teraz zamierza w ciągu dwóch lat stworzyć lotnisko, które będzie obsługiwać znaczną część obecnych pasażerów warszawskiego Okęcia.

Dlaczego właśnie Radom?

Już znacznie wcześniej były prowadzone bardzo wnikliwe analizy zapotrzebowania na ruch lotniczy, z których wynika w sposób jednoznaczny, że lotnisko Okęcie, mimo przebudowy do swoich maksymalnych parametrów, do roku 2027 nie będzie w stanie obsłużyć od 9 do 15 milionów pasażerów. Decyzja o wyborze lotniska komplementarnego była więc dla nas kluczowa. Przeprowadziliśmy bardzo dokładną analizę, która wykazała, że takim portem może być lotnisko w Radomiu.

Jego największym atutem był czas trwania inwestycji. Dzięki uzyskanym wcześniej decyzjom środowiskowym i wszelkim innym pozwoleniom jesteśmy w stanie wybudować profesjonalne lotnisko w ciągu najbliższych dwóch lat. Oprócz tego na naszych oczach zmienia się dostępność komunikacyjna Radomia i całego regionu. Docelowo dojazd z Warszawy koleją ma zająć 50 minut, a gdy zostanie wybudowana droga ekspresowa S7 od Warszawy do Grójca i dalej na południe, również samochodem będzie można pokonać szybciej ten dystans. Dzięki dobrej komunikacji nastąpi więc zbliżenie Radomia do stolicy.

A zbliżenie do Modlina nie byłoby lepsze? Jest w końcu bliżej stolicy.

Szukając lotniska uzupełniającego dla Warszawy, musieliśmy znaleźć taki port lotniczy, który będzie uzupełniający nie tylko dla Okęcia, ale potem również dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przeprowadziliśmy oczywiście bardzo dokładną analizę, z której wynika, że Modlin znajdzie się w zasięgu CPK. Tak, jak obecnie największą barierą dla rozwoju lotniska w Łodzi jest warszawski port Chopina, tak również Modlin musi mieć potem jakiś sens biznesowy. Dziś Modlin jest portem tylko jednego przewoźnika, przewozi 3 miliony pasażerów, ale przynosi straty i nie generuje środków na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Dodatkowo ze względu na ograniczenia środowiskowe, w tym bliskość rzek i obszarów chronionych, może wykonywać do 66 operacji lotniczych na dobę i już zbliża się do tego poziomu. Czy będzie mógł go przekroczyć, jest to w mojej ocenie bardzo problematyczne, właśnie ze względów środowiskowych. Koronnym argumentem stał się również czas trwania inwestycji w Modlinie, który oszacowaliśmy na ponad cztery lata, a sam koszt modernizacji oceniamy na astronomiczną kwotę 1 miliarda złotych.

A ile operacji lotniczych będzie w Radomiu?

Zgodnie z decyzją środowiskową, nie ma żadnego limitu operacji dobowych. Budując lotnisko zakładamy 6-8 operacji na godzinę, ale to będzie zależeć również od zapotrzebowania oraz prognoz linii lotniczych. W pierwszej fazie Radom ma obsługiwać 3 miliony pasażerów rocznie z charakterystyką ruchu czarterowego.

Jak ma wyglądać to nowe lotnisko?

Przede wszystkim przyjazne dla pasażera, a więc ze strefą gastronomiczną i komercyjną, do tego parking na 3,5 tysiąca pojazdów. Terminal będzie posiadał powierzchnię 30 tysięcy metrów kwadratowych oraz 9 gate’ów, czyli bramek, umożliwiających wejście pasażerów do samolotów. Na płycie będzie 11 miejsc postojowych dla maszyn, w tym dwa dla samolotów większych niż popularne Boeingi 737 czy Airbusy A320. Budowa takiego lotniska to bardzo duża i ważna inwestycja, która pociągnie za sobą kolejne wokół samego portu lotniczego.

Na przykład jakie?

Hotelowe, biznesowe, spedycyjne. Nasza spółka – córka, Chopin Airport Development, już rozważa budowę hotelu przy radomskim lotnisku.

Kiedy maszyny wejdą na plac budowy?

To pytanie słyszę najczęściej (śmiech). Uruchamiamy postępowania przetargowe. To kolosalna inwestycja za kwotę 500 milionów złotych. Zakładamy, ze realne prace zaczną się w przyszłym sezonie budowlanym. Liczyliśmy na to, że uda się rozpocząć je jeszcze w tym roku, ale niestety, proces przejmowania portu lotniczego był żmudny i trudny. W pierwszym etapie prac zacznie się rozbudowa drogi startowej do długości 2,5 tysiąca metrów.

Jakie uciążliwości przyniesie duże lotnisko dla mieszkańców Radomia i okolic?

Zanim odpowiem, posłużę się przykładem Okęcia. W obszarze ograniczonego użytkowania, czyli tam, gdzie jest wyższa tak zwana norma hałasowa mieszka 317 tysięcy ludzi. Ograniczenie środowiskowe, związane z normą dobową emitowanego hałasu, wynosi 600 operacji na dobę. W związku z tym, że samoloty są coraz cichsze, będziemy mogli zbliżyć się tam do 800. W Radomiu ten obszar będzie wytyczony dopiero po uruchomieniu lotniska, ale zakładamy, że obejmie tylko około 20 tysięcy mieszkańców. Nie demonizowałbym zatem kwestii hałasu, bo poza tym będzie latać flota najnowocześniejszych samolotów, które są naprawdę bardzo ciche. Zgodnie z obowiązującym prawem tam, gdzie natężenie hałasu przekraczałoby 50 decybeli jesteśmy zobligowani do zapewnienia mieszkańcom izolacji akustycznej, nawet jeśli będzie to związane z wymianą okien.

A do tego słynna już sprawa odszkodowań za utratę wartości działek przy lotnisku...

Takie insynuacje są po prostu nieprawdziwe. Już dziś pojawiły się podmioty, oferujące wymianę okien oferują na koszt PPL, czy pomagające w uzyskiwaniu odszkodowań, choć nie wiadomo na jakiej podstawie. Przestrzegam zatem przed firmami, które oferują teraz tego rodzaju usługi. Te kwestie zaistnieją dopiero po uruchomieniu lotniska, podobnie jak określanie czy występuje spadek wartości danej nieruchomości.

Nie obawia się pan tej negatywnej kampanii, która już trwa, że Radom to lotnisko, z którego i tak nikt nie zechce latać?

Podjęliśmy decyzję scricte biznesową, poprzedzoną wielokryteriową analizą z udziałem różnych podmiotów. Podważanie tego projektu to element szerszej kampanii czy strategii. Podobne negatywne opinie były równie głośne w przypadku strategicznej decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przeciwstawiano mu projekt tak zwanego duoportu. Po co budować ogromny port, który umieści Polskę na światowych szlakach przewozowych, skoro mogą być dwa lotniska regionalne, dowożące pasażerów do hubów zagranicznych? To, że powstaje CPK kłóci się z pewnymi interesami gospodarczymi.

Jestem wręcz przekonany, że znajdzie się ogromne finansowanie na negatywne kampanie. Co do samego Radomia - owszem, nikt wcześniej z niego nie latał, bo nie miał prawa z uwagi na podstawowe parametry. Nie wszyscy wiedzą, że lotnisko było certyfikowane do 10 tysięcy pasażerów rocznie, więc żadna poważna linia nie była nim zainteresowana. Druga sprawa to funkcjonalność lotniska, która była taka, że teraz musimy budować je od nowa. Po trzecie - dostępność komunikacyjna Radomia szybko się zmienia. Coraz bliżej są Kielce, Lublin, Łódź, nie mówiąc już o Warszawie. Spowoduje to wzrost obszaru dla ruchu pasażerskiego. Radom i region najbardziej na tym skorzystają, a my też chcemy zarabiać.

ZOBACZ TEŻ: Premier Mateusz Morawiecki o lotnisku w Radomiu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia