To istotnie niezwykłe miejsce, jedyne w swoim rodzaju. A chodzi o Ośrodek Japońskich Sztuk Walki DOJO w Starej Wsi jaki postawiła jędrzejowska firma budowlana Kartel. Ta inwestycja rozpoczęła w 2003 roku, a głównym inwestorem była Fundacja Rozwoju Karate Tradycyjnego. To właśnie ona porozumiała się z Polskim Związkiem Karate Tradycyjnego, co do pozyskania pieniędzy na budowę obiektu. Kilkanaście dni temu ten niezwykły, magiczny obiekt został otwarty. Jest on unikalny w skali Europy. Ma propagować kulturę japońską wśród współczesnych Europejczyków, a jednocześnie będzie stanowił najlepsze zaplecze dla wielu cyklicznych imprez ogólnokrajowych i międzynarodowych, szkoleń i seminariów z udziałem największych japońskich mistrzów karate tradycyjnego.
Zabudowa całego ośrodka, to przede wszykim niskie budynki w nieco unowocześnionym japońskim stylu, w ajkich znajdzie się zarówno kompleks sportowo-noclegowy z częścią gastronomiczną oraz treningową.
Będą tu prowadzone nie tylko nie tylko klasyczne treningi sportowe, ale także zajęcia z kaligrafii, origami, ikebany, bonsai, poezji haiku). Zaplanowano również orgniazcję wystaw.. Gorącym zwolennikiem pomysłu budowy tego wielofunkcyjnego ośrodka był wybitny japoński twórca Ojin Tsutomu Yoshida, jaki planuje tutaj realizować swoje artystyczne zamierzenia, w formie wystaw i performance.
Jak na japoński ośrodek przystało, wszystko tu jest inne, niż znamy z europejskiej tradycji. Z Japonii sprowadzono między innymi oryginalne dachówki. Dojścia i wszystkie tereny zielone zachwycają japońskim wyglądem, roślinnością i bramami tori. W domkach noclegowych do spania będą służyć maty tatami ze słomy ryżowej, też sprowadzone z Japonii.
Centrum DOJO była dla jędrzejowskiego Kartela wyzwaniem nie tylko z powodu ukształtowania terenu, ale także z powodu zastosowanych tutaj rozwiązań technologicznych. Obiekt jest w pełni klimatyzowany i ogrzewany dzięki pompom ciepła oraz kolektorom słonecznym. Szafki ubraniowe dla ćwiczących tutaj i walczących zawodników mają wentylację i nawiew do suszenia odziezy treningowej.
- To naprawdę niezwykłe miejsce, zwłaszcza latem, gdy ogród rozkwitnie w stylu japońskim. Jesteśmy dumni, że to właśnie nasza firma realizowała tę unikatową inwestycję - mówi prezes jędrzejowskiego Kartelu, Henryk Abramowski. Przypomnijmy, że firma dopiero co odebrała nagrodę w konkursie Nasze Dobre Świętokrzyskie, w którym nasza kapituła przyznała statuetkę za budynek sądu i prokuratury we Włoszczowie. Jedyne, nad czym możemy ubolewać to fakt, że Stara Wieś leży w województwie… łódzkim. Chciałoby się mieć coś takiego na ziemi świętokrzyskiej.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?