Mała Japonia w środku… Polski

Jarosław PANEK, [email protected]
Tak wygląda ośrodek DOJO, zbudowany przez Jędrzjoewski Kartel, fot. Kartel
Tak wygląda ośrodek DOJO, zbudowany przez Jędrzjoewski Kartel, fot. Kartel
To może nie jest największa, ale bez wątpienia najbardziej oryginalna budowla jaką postawiłą jędrzejowska firma budowlana Kartel. Dzięki niej w samym centrum Polski mamy… Japonię. (zobacz galerię zdjęć)

To istotnie niezwykłe miejsce, jedyne w swoim rodzaju. A chodzi o Ośrodek Japońskich Sztuk Walki DOJO w Starej Wsi jaki postawiła jędrzejowska firma budowlana Kartel. Ta inwestycja rozpoczęła w 2003 roku, a głównym inwestorem była Fundacja Rozwoju Karate Tradycyjnego. To właśnie ona porozumiała się z Polskim Związkiem Karate Tradycyjnego, co do pozyskania pieniędzy na budowę obiektu. Kilkanaście dni temu ten niezwykły, magiczny obiekt został otwarty. Jest on unikalny w skali Europy. Ma propagować kulturę japońską wśród współczesnych Europejczyków, a jednocześnie będzie stanowił najlepsze zaplecze dla wielu cyklicznych imprez ogólnokrajowych i międzynarodowych, szkoleń i seminariów z udziałem największych japońskich mistrzów karate tradycyjnego.

Zabudowa całego ośrodka, to przede wszykim niskie budynki w nieco unowocześnionym japońskim stylu, w ajkich znajdzie się zarówno kompleks sportowo-noclegowy z częścią gastronomiczną oraz treningową.

Będą tu prowadzone nie tylko nie tylko klasyczne treningi sportowe, ale także zajęcia z kaligrafii, origami, ikebany, bonsai, poezji haiku). Zaplanowano również orgniazcję wystaw.. Gorącym zwolennikiem pomysłu budowy tego wielofunkcyjnego ośrodka był wybitny japoński twórca Ojin Tsutomu Yoshida, jaki planuje tutaj realizować swoje artystyczne zamierzenia, w formie wystaw i performance.

Jak na japoński ośrodek przystało, wszystko tu jest inne, niż znamy z europejskiej tradycji. Z Japonii sprowadzono między innymi oryginalne dachówki. Dojścia i wszystkie tereny zielone zachwycają japońskim wyglądem, roślinnością i bramami tori. W domkach noclegowych do spania będą służyć maty tatami ze słomy ryżowej, też sprowadzone z Japonii.

Centrum DOJO była dla jędrzejowskiego Kartela wyzwaniem nie tylko z powodu ukształtowania terenu, ale także z powodu zastosowanych tutaj rozwiązań technologicznych. Obiekt jest w pełni klimatyzowany i ogrzewany dzięki pompom ciepła oraz kolektorom słonecznym. Szafki ubraniowe dla ćwiczących tutaj i walczących zawodników mają wentylację i nawiew do suszenia odziezy treningowej.

- To naprawdę niezwykłe miejsce, zwłaszcza latem, gdy ogród rozkwitnie w stylu japońskim. Jesteśmy dumni, że to właśnie nasza firma realizowała tę unikatową inwestycję - mówi prezes jędrzejowskiego Kartelu, Henryk Abramowski. Przypomnijmy, że firma dopiero co odebrała nagrodę w konkursie Nasze Dobre Świętokrzyskie, w którym nasza kapituła przyznała statuetkę za budynek sądu i prokuratury we Włoszczowie. Jedyne, nad czym możemy ubolewać to fakt, że Stara Wieś leży w województwie… łódzkim. Chciałoby się mieć coś takiego na ziemi świętokrzyskiej.

 

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klaudia (gość)
Oby więcej takich pomysłów w naszym Kraju :)
 
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie