Mapa bezpieczeństwa ruchu drogowego

Robert Felczak
Najwięcej "czarnych odcinków” występuje w województwach położonych w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Polsce.
Najwięcej "czarnych odcinków” występuje w województwach położonych w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Polsce.
Udostępnij:
Ruszyła pierwsza polska kampania informacyjna międzynarodowego Projektu "Europejski Atlas Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”, mapy Europy pokazującej najbardziej niebezpieczne drogi w poszczególnych państwach Europy.

   W projekt zaangażowanych jest 10 państw: Niemcy, Hiszpania, Holandia, Belgia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Słowacja, Czechy i Polska. Każde z nich przygotowuje mapy krajowe, które w 2010 roku stworzą mapę Europy.

   Pierwszym etapem prac polskiego zespołu jest mapa ryzyka występującego na drogach międzynarodowych w Polsce, ponieważ tworzą główne połączenie naszego kraju z pozostałymi krajami Europy. Drogi te stanowią zaledwie 2 procent długości dróg twardych, odbywa się na nich ponad 10 procent całości ruchu drogowego, przeważnie tranzytowego i turystycznego. Pomimo, że posiadają najwyższe w Polsce standardy bezpieczeństwa, generują około 17 procent wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

    Mapa ryzyka indywidualnego na drogach międzynarodowych w Polsce przedstawia ryzyko indywidualne, mierzone częstotliwością wypadków i wskazuje średnie ryzyko bycia ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną wypadku. Ponadto umożliwia każdemu kierowcy identyfikację najbezpieczniejszych i najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg w regionie lub kraju. Jest pomocna przy planowaniu podróży - kierowcy mogą świadomie wybrać trasę według kryterium minimalizacji ryzyka w ruchu drogowym.

    Przy opracowaniu mapy przyjęto następujące założenia: Sieć drogową każdego kraju biorącego udział w Programie podzielono na odcinki o długości od 20 do 50 kilometrów. Ocenie poddawane są najważniejsze ciągi drogowe w okresach trzyletnich. Miarą podstawową oceny ryzyka na odcinkach dróg jest liczba wypadków z ofiarami śmiertelnymi i ciężko rannymi w okresie trzech lat. Ryzyko na danym odcinku drogi jest klasyfikowane w pięciostopniowej skali oznaczonej kolorami w celu prostego odróżnienia poziomu niebezpieczeństwa.

    Mapa ryzyka indywidualnego pokazuje, że 55 procent odcinków dróg międzynarodowych w Polsce to "czarne odcinki”, czyli fragmenty dróg o największym ryzyku. Warto dodać, iż na "czarnych odcinkach” dróg możemy spodziewać się ryzyka bycia ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną nawet 10-krotnie większego niż na "odcinkach zielonych”.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie