Nasza Loteria

Mapa bezpieczeństwa ruchu drogowego

Robert Felczak
Najwięcej "czarnych odcinków” występuje w województwach położonych w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Polsce.
Najwięcej "czarnych odcinków” występuje w województwach położonych w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Polsce.
Ruszyła pierwsza polska kampania informacyjna międzynarodowego Projektu "Europejski Atlas Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”, mapy Europy pokazującej najbardziej niebezpieczne drogi w poszczególnych państwach Europy.

   W projekt zaangażowanych jest 10 państw: Niemcy, Hiszpania, Holandia, Belgia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Słowacja, Czechy i Polska. Każde z nich przygotowuje mapy krajowe, które w 2010 roku stworzą mapę Europy.

   Pierwszym etapem prac polskiego zespołu jest mapa ryzyka występującego na drogach międzynarodowych w Polsce, ponieważ tworzą główne połączenie naszego kraju z pozostałymi krajami Europy. Drogi te stanowią zaledwie 2 procent długości dróg twardych, odbywa się na nich ponad 10 procent całości ruchu drogowego, przeważnie tranzytowego i turystycznego. Pomimo, że posiadają najwyższe w Polsce standardy bezpieczeństwa, generują około 17 procent wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

    Mapa ryzyka indywidualnego na drogach międzynarodowych w Polsce przedstawia ryzyko indywidualne, mierzone częstotliwością wypadków i wskazuje średnie ryzyko bycia ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną wypadku. Ponadto umożliwia każdemu kierowcy identyfikację najbezpieczniejszych i najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg w regionie lub kraju. Jest pomocna przy planowaniu podróży - kierowcy mogą świadomie wybrać trasę według kryterium minimalizacji ryzyka w ruchu drogowym.

    Przy opracowaniu mapy przyjęto następujące założenia: Sieć drogową każdego kraju biorącego udział w Programie podzielono na odcinki o długości od 20 do 50 kilometrów. Ocenie poddawane są najważniejsze ciągi drogowe w okresach trzyletnich. Miarą podstawową oceny ryzyka na odcinkach dróg jest liczba wypadków z ofiarami śmiertelnymi i ciężko rannymi w okresie trzech lat. Ryzyko na danym odcinku drogi jest klasyfikowane w pięciostopniowej skali oznaczonej kolorami w celu prostego odróżnienia poziomu niebezpieczeństwa.

    Mapa ryzyka indywidualnego pokazuje, że 55 procent odcinków dróg międzynarodowych w Polsce to "czarne odcinki”, czyli fragmenty dróg o największym ryzyku. Warto dodać, iż na "czarnych odcinkach” dróg możemy spodziewać się ryzyka bycia ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną nawet 10-krotnie większego niż na "odcinkach zielonych”.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia