Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” został odznaczony brązową odznaką dla kultury „Gloria Artis”.

Wręczenie odznaczenia miało miejsce przy okazji uroczystości przekazania Muzeum Narodowemu w Kielcach orła z czapki legendarnego kawalerzysty i dowódcy I Pułku Ułanów Legionów Polskich Władysława Beliny-Prażmowskiego. Odznakę przyznano za wieloletnie zaangażowanie Marcina Perza na rzecz kultury polskiej.

- Władysław Belina-Prażmowski już za życia stał się przykładem w wychowywaniu młodych pokoleń.

Mam nadzieję, że przekazywany dzisiaj obiekt będzie impulsem o uzupełnienie programu edukacyjnego w Muzeum Narodowym w Kielcach o przypomnienie tej sylwetki. Dla ziemi świętokrzyskiej jest ona niezwykle zasłużona. Chcielibyśmy, by również inne firmy zaangażowały się w ochronę dóbr narodowych. My wypełniamy tę rolę, jaką nadał nam premier Piotr Gliński. Ten apel wziąłem osobiście do siebie – mówił Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

Marcin Perz powiedział również, że co chwilę odbiera informacje od domów aukcyjnych, dotyczących przedmiotów związanych z interesującymi wydarzeniami z przeszłości regionu świętokrzyskiego. - Tych zgłoszeń mamy naprawdę wiele i będziemy szukali partnerów w innych firmach, by te przedmioty ściągnąć do województwa świętokrzyskiego. Takich obiektów, które świadczą o pięknie naszego regionu jest bardzo dużo. Niestety są one porozsiewane po całym świecie. Kilka obrazów znajduje się między innymi we Francji, ale zastanawiamy się jak można je ściągnąć do Muzeum Narodowego w Kielcach – dodał Perz.

Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” odgrywa ważną rolę w popularyzowaniu polskiej kultury i nie pierwszy raz zaangażowała się w jej ochronę. W 2018 roku nabyła ona oryginalny dokument wystawiony w 1914 roku w Kielcach przez Józefa Piłsudskiego. Podobnie jak orzeł z czapki Władysława Beliny-Prażmowskiego został przekazany Muzeum Narodowemu w Kielcach.

Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

ZOBACZ TAKŻE
Piotr Gliński w Kielcach. Mówił o Unii Europejskiej oraz ochronie dóbr kultury

Zobacz galerię


POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności

Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Wakacje polaków coraz bardziej egzotyczne

Źródło: vivi24