Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marian Kwiecień

Redakcja
Marian Kwiecień 750 mln zł (1,2 mld zł) (b.z.) Ceramika, Szkło, tkaniny, przemysł chemiczny, turystyka

Jest tak zamożny, że nawet mimo mocno spadających cen akcji na warszawskiej giełdzie, nikt nie jest stanie zagrozić mu przejęciem drugiej pozycji na naszej liście.

Ten miły, skromny i sprawiający niezwykle sympatyczne wrażenie człowiek, potrafi być twardym negocjatorem i bezwzględnym biznesmenem. Nie waha się podejmować bolesnych decyzji, gdy wymaga tego dobro jego spółek. Widać to zwłaszcza ostatnio. Bez wahania redukuje załogę w swoich firmach, wymienia prezesów i robi wszystko, aby podupadający eksport nie zabił jego świetnie prosperujących do tej pory firm. Podobnie jak Michał Sołowow, lubi kupić podupadającą spółkę, aby wyprowadzić ją potem na prostą. Dla naszego regionu największe znaczenie miał chyba jednak zakup przez Mariana Kwietnia Zakładów Porcelany Ćmielów w Ćmielowie. To właśnie ten drugi człowiek na liście 100 najbogatszych mieszkańców naszego województwa uratował tę legendarną markę porcelany. Chylącą się ku upadkowi, jedną z najstarszych firm w Polsce, zasilił kapitałem i technologiami. Ale w Ćmielowie Marian Kwiecień bywa rzadko i wpada na bardzo krótko. Musi wszak dbać o wszystkie swoje firmy. A ich lista jest bardzo długa.

Obecnie 58-letni Marian Kwiecień jest właścicielem ponad dwudziestu przedsiębiorstw z różnych branż. Jest największym w… Europie producentem porcelany. Oprócz Ćmielowa kontroluje między innymi Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie. To również największy w Polsce producent firanek. Wraz z rodziną kontroluje notowany na giełdzie kaliski Wistil. Ma 98 procent akcji spółki Haft. Poprzez Wistil jest także właścicielem większościowego pakietu akcji innej giełdowej spółki Huty Szkła Gospodarczego Irena. To jeden z jego najnowszych nabytków, który dopiera zaczyna być poddawany kuracji uzdrawiającej. Jego firmy wytwarzają także wyroby chemiczne. Zakłady Piotrowice są liderem na rynku wypełniaczy kredowych i dolomitowych, a Zakłady Chemiczne w Pustkowie to największa w Polsce firma, produkująca żywice syntetyczne. Całkiem niedawno Marian Kwiecień odkrył branżę hotelarską. Za 6,5 miliona złotych kupił od państwa niszczejący zabytkowy pensjonat Lwigród w Krynicy Zdroju, wyremontował go i zaoferował gościom, których na raz może pomieścić 260 miejsc noclegowych. Posiada także ośrodki w Kołobrzegu i Dźwirzynie.

Marian Kwiecień to osoba niezwykle mobilna. Aby objąć nadzorem właścicielskim wszystkie swoje firmy, ciągle jest gdzieś w trasie. Pracuje po 12-16 godzin na dobę. Telefonów nie odbiera osobiście, żeby nie spędzić reszty życia tylko przy słuchawce. Odpoczywa rzadko. Raz w roku zwykle wyjeżdża na narty, zazwyczaj do Austrii. Prawie nieuchwytny. Jedyne miejsce, gdzie raczej można go spotkać na pewno, to wielkie targi wnętrz Ambiente we Frankfurcie nad Menem, gdzie nieustannie biega między stoiskami Łubiany, Ćmielowa i Chodzieży.

Zaczynał w latach 70., jako księgowy w łódzkim Wistilu. Otrzymał przydomek… "kapitalistycznego wyzyskiwacza”, bo próbował wymóc na pracownikach… terminowe przychodzenie do pracy i chciał uzależniać wysokość płacy od wyników pracy. Jak sam kiedyś nam wspominał, największy szok przeżył wtedy, gdy w czasach PRL-u odwiedził we Włoszech pewną fabrykę z tej samej branży, co jego w Polsce. Tyle że w Italii na tę samą wielkość produkcji przypadała… kilkukrotnie mniejsza liczba pracowników. Wtedy zdał sobie sprawę, że socjalizm nie ma szans w konkurencji z kapitalizmem. Dziś wysoka wydajność pracy wydaje się być oczywista, ale w komunizmie Marian Kwiecień musiał walczyć z opornymi pracownikami, którzy poskarżyli się nawet do wydziału kontroli KC PZPR i nasz drugi najbogatszy musiał zmienić pracę.

Obecnie Marian Kwiecień nie ma już problemów z pracownikami, choć rok 2008 przyniósł zasadnicze pogorszenie kondycji jego niektórych przedsiębiorstw. Odbije się to jednak w jego notowaniach na naszej liście dopiero w trzeciej edycji zestawienia. Marian Kwiecień jest reglanie notowany w podobnym do naszego zestawieniu tygodnika "Wprost”.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia