Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Marszałek Jarosław Stawiarski: Trójmorze jest skazane na pomoc Ukrainie

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Wideo
od 16 lat
- Ukraina będzie w Unii Europejskiej i tylko sąsiedzi mogą jej pokazać, co trzeba zrobić by zostać pełnoprawnym członkiem Wspólnoty – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Lublin po raz trzeci jest gospodarzem jednego z największych wydarzeń międzynarodowych związanych z Inicjatywą Trójmorza, czyli Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Jak mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa to nawiązanie do tradycji historycznych.

- Wystarczy wspomnieć epokowy akt, który został tu podpisany w 1569 roku, czyli Unię Lubelską. Nawiązujemy więc do pięknych tradycji, kiedy województwo lubelskie było silnym regionem i dzisiaj również chcemy by tak pozostało, a Lubelszczyzna doścignęła najlepsze regiony w Europie – mówi „Kurierowi” marszałek Stawiarski.

Ale jak zaznacza Inicjatywa Trójmorza nie jest projektem wymierzonym przeciwko Unii Europejskiej, nie stanowi dla niej konkurencji, tylko jest jej uzupełnieniem.

- Jej celem jest wsparcie biedniejszych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wyzwoliły się z bloku postsowieckiego i współpracując dzisiaj razem chcą osiągnąć dodatkowy efekt synergii – tłumaczy marszałek Stawiarski.

Tegoroczna edycja kongresu po raz kolejny odbywa się w cieniu wojny na Ukrainie. Zdaniem marszałka województwa lubelskiego Trójmorze to format, który nie tylko sprawdził się w kontekście organizacji pomocy dla Ukrainy, ale także ma ambicje bycia liderem w odbudowie tego kraju.

– Ukraińcy są świetnymi wojownikami, którzy walczą wolność swoją i naszą. Natomiast kraje Trójmorza są skazane na pomoc Ukrainie, by ten kraj szybko wszedł do Unii Europejskiej. Tylko sąsiedzi mogą pokazać Ukrainie, co trzeba zrobić by zostać pełnoprawnym członkiem UE, a dzisiaj już chyba każdy wie, że Ukraina będzie w Unii Europejskiej – podkreśla Jarosław Stawiarski.

Cała rozmowa w materiale wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Marszałek Jarosław Stawiarski: Trójmorze jest skazane na pomoc Ukrainie - Kurier Lubelski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia