Matura próbna z polskiego 2023/2024 z wydawnictwem Operon. Co było w arkuszu? Takie tematy pojawiły się na maturze w listopadzie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Zobacz najważniejsze informacje na temat matury próbnej z polskiego z Operonem, która odbyła się 21 listopada.
Zobacz najważniejsze informacje na temat matury próbnej z polskiego z Operonem, która odbyła się 21 listopada. Jakub Steinborn/ Polska Press
Matura próbna z polskiego (poziom podstawowy i rozszerzony) z wydawnictwem Operon odbyła się 21 listopada 2023 roku. Jakie zadania pojawiły się w arkuszu egzaminacyjnym? Uczniowie podali tematy wypracowań, z którymi musieli zmierzyć się na maturze próbnej. Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00, a zakończył się o godz. 13.00. Z kolei w godz. 14.00-16.30 miała miejsce matura próbna z polskiego na poziomie rozszerzonym. Znamy tematy, które pojawiły się na rozszerzeniu.

Spis treści

Matura próbna z polskiego 2024: Operon – arkusz, odpowiedzi i wyniki

Uczniowie po napisaniu próbnego egzaminu zastanawiają się, gdzie znaleźć arkusz egzaminacyjny matury próbnej z polskiego z Operonem 2023/2024 oraz przykładowe odpowiedzi. Okazuje się, że wydawnictwo z uwagi na prośby rodziców i nauczycieli zdecydowało się nie publikować arkusza. Podobnie było w zeszłym roku.

– Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach – przekazano.

Uczniowie poprawne odpowiedzi i wyniki prac poznają więc dopiero gdy nauczyciel sprawdzi ich egzamin.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura próbna z polskiego z Operonem?

Co było na maturze próbnej z polskiego z Operonem?

Dzięki relacjom uczniów wiemy już, co pojawiło się na maturze próbnej z polskiego z Operonem w roku szkolnym 2023/2024. Okazuje się, że uczniowie w pierwszej części egzaminu (Język polski w użyciu) musieli zapoznać się z tekstami dotyczącymi automatyzacji i odpowiedzieć na poszczególne pytania. Z lektur (w części test historycznoliteracki) pojawiły się m.in.: „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, „Dziady” cz. III Mickiewicza i „Potop” Sienkiewicza.

Wśród zadań znalazło się też takie, gdzie trzeba było przeanalizować plakat, nawiązujący do„Zbrodni i kara” Dostojewskiego

Tematy wypracowań na egzaminie próbnym z języka polskiego

Wiemy też, jakie tematy wypracowań były na maturze próbnej z polskiego, która odbyła się 21 listopada. Z informacji przekazanych przez uczniów wynika, że brzmiały one tak:

  1. Przeżycia czytelnicze jako doświadczenie kształtujące człowieka.
  2. Rodzice i dzieci – pokoleniowe konflikty i ich konsekwencje (z uwzględnieniem „Antygony” Sofoklesa).

Komentarze uczniów na temat matury próbnej z polskiego

Tegoroczni maturzyści chętnie dzielą się w mediach społecznościowych spostrzeżeniami na temat tego, czy matura próbna z polskiego była trudna i jak im poszły poszczególne zadania. Większość uczniów zaznacza, że egzamin nie należał do najtrudniejszych, zdarzają się jednak wyjątki:

  • Jak nie popełniłam jakiegoś kardynała to będzie dobrze xD
  • Ta matura jakby specjalnie dla mnie ułożona, bardzo przyjemna
  • Co to była za próbna?
  • Było dobrze nawet
  • To było essa

Uczniowie zdradzają jakie lektury i konteksty przywołali w swoich pracach: – Odwołałam się do Antygony bo trzeba było do „Przedwiośnia” i „Zwariowanego piątku” – pisze jedna z maturzystek.

Uczniowie zdradzali też, które zadania były dla nich najłatwiejsze: – Język polski w użyciu mi dobrze poszedł, reszty wolę nie komentować – wyznał jeden z internautów.

Zobacz, jak wyglądała matura w maju 2023:

Egzamin maturalny z języka polskiego 2023 za nami. Opublikowaliśmy arkusz CKE oraz odpowiedzi do zadań.

Matura 2023: Język polski – poziom podstawowy. Oto arkusz CK...

Matura próbna z polskiego – poziom rozszerzony

Również we wtorek, 21 listopada o godz. 14.00 rozpoczęła się próbna matura z polskiego na poziomie rozszerzonym. Egzamin trwał 150 minut, zakończył się ok. godz. 16.30. Przypominamy, że matura rozszerzona w 2024 roku składa się z jednego zadania – napisania wypracowania na co najmniej 500 wyrazów. Zdający będzie mógł otrzymać maksymalnie 35 punktów na tym egzaminie.

Jak przekazują uczniowie w mediach społecznościowych tematy na maturze rozszerzonej z Operonem brzmiały:

  • Dialog z romantyzmem. Rozważ sposoby i funkcje nawiązywania do tradycji romantycznej w utworach późniejszych epok. W pracy odwołaj się do: „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, utworów literackich z dwóch różnych epok i wybranego kontekstu.
  • Rozważ, jakie funkcje pełniła i jakie chciała pełnić literatura polska czasu zaborów. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Stanisława Przybyszewskiego. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, utworów literackich z dwóch różnych epok, wybranego kontekstu.

Kiedy matury próbne 2024 od CKE?

Ten tydzień mija uczniom pod znakiem matur próbnych z Operonem. Przypominamy, że przystępują do nich tylko szkoły, które wcześniej zgłosiły taką chęć. Jutro (22 listopada) maturzyści zmierzą się z próbnym egzaminem z matematyki. Na czwartek zaplanowano test diagnostyczny z języka angielskiego lub niemieckiego, a na piątek – wybrane przedmioty rozszerzone (m.in. biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka i WOS).

Wiemy już też, kiedy będą matury próbne z CKE. Harmonogram przedstawia się następująco:

  • 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut);
  • 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut);
  • 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).

Z kolei w terminie 4-11 stycznia 2024 roku chętne szkoły przystąpią do testów diagnostycznych z wydawnictwem Nowa Era. Matura 2024 we właściwym terminie została zaplanowana na dni 7-25 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji