Mesko, lider na rynku zbrojeń odsłania tajemnice

marzena
Prezes Waldemar Skowron prezentuje produkty Mesko.
Prezes Waldemar Skowron prezentuje produkty Mesko. Dawid Łukasik
Udostępnij:
Prawie sto lat na rynku, najlepsza pozycja w branży zbrojeniowej w kraju i czołowe miejsce wśród światowych liderów - Mesko, najlepsza wizytówka Skarżyska-Kamiennej i regionu świętokrzyskiego kryje wiele tajemnic i niespodzianek. Prezes Waldemar Skowron opowiedział nam o historii zakładu, teraźniejszości i przyszłości firmy. Pokazał również, co kryją hale tej najbardziej strzeżonej spółki w regionie.

Największy w Polsce producent amunicji i rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych otrzymało w tegorocznej edycji nagrody gospodarczej Echa Dnia Liderzy Regionu statuetkę Superlidera w regionie świętokrzyskim. Mesko buduje naszą markę, a przez prawie przez sto lat bardzo mocno wrosło w krajobraz miasta i regionu. Należy do największych pracodawców w Świętokrzyskiem.

Początki firmy sięgają czasów jeszcze przed II wojną światową. To właśnie w Skarżysku-Kamiennej w 1924 roku powstała jako Państwowa Fabryka Amunicji. Wtedy zostały wybudowane pierwsze budynki produkcyjne. Była to jedna z największych fabryk zbrojeniowych w tej części Europy. Rozwiązaniem unikalnym na skalę światową była równolegle biegnąca budowa osiedla mieszkaniowego dla pracowników i kadry kierowniczej, szkoły, przedszkola i ośrodka zdrowia. W czasie wojny światowej fabrykę przejął niemiecki koncern Hasag, czyli Hugo Schneider AG, który poza produkcją wojskową poszerzył produkcję.

mesko

Dzisiejsza spółka Mesko jest spadkobiercą i kustoszem tej imponującej inwestycji dwudziestolecia międzywojennego. W Izbie Pamięci wśród ogromnej liczby pieczołowicie przechowywanych pamiątek, zachowanych od początków istnienia firmy, są unikatowe dokumenty, fotografie czy sztandarowe produkty. Zobaczyć można między innymi wyroby, o których najmłodsze pokolenie, nawet nie podejrzewałoby tej fabryki. Jest tu olbrzymi asortyment sprzętu gospodarstwa domowego, a więc między innymi maszynki do mielenia mięsa, miksery, młynki do kawy, kuchenki gazowe, kosiarki do trawy czy nawet maszyny liczące.

– W historii zakładów były czasy, kiedy trzeba było zachować tajemnice i produkcję na potrzeby branży zbrojeniowej ze względów bezpieczeństwa ukryć pod przykrywką takich właśnie wyrobów. Trzeba jednak przyznać, że te domowe produkty, jak broń, udały się nam znakomicie. Do dzisiaj w niejednym domu są jeszcze obecne, służąc bezawaryjnie przez dziesiątki lat, lub wspominane są z łezka w oku – wyjaśnia Waldemar Skowron, prezes Mesko.

No nowe tory firma weszła w 1994 roku, kiedy to przedsiębiorstwo przekształcono w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa o nazwie Zakłady Metalowe Mesko SA. Nowo wybudowany Zakład Utylizacji Zbędnych Środków Bojowych otwarto w 2007 roku. W 2009 roku powstała Dywizja Amunicja. Od 2012 roku w skład spółki MESKO weszły Oddziały zamiejscowe w Bolechowie, Kraśniku, Warszawie i Pionkach. W 2014 roku Mesko weszło w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W 2015 roku otwarto nowoczesny Wydział Stopów Ciężkich.

mesko 2

Obecnie jest największym w Polsce producentem amunicji i rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Produkuje amunicje małokalibrową od 5,56 milimetrów poprzez 7,62 milimetrów do 9 milimetrów w standardzie natowskim i rosyjskim, amunicję średnio kalibrową od 12,7 milimetrów do 35 milimetrów, amunicję czołgową: 120 milimetrów do czołgów Leopard i 125 milimetrów oraz artyleryjską, a także zestawy rakietowe: PPZR Grom, które są w trójce najlepszych zestawów typu wystrzel i zapomnij na świecie, PPK Spike pocisk przeciwpancerny znajdujący się w czołówce światowych rozwiązań pod względem skuteczności i precyzji, rakietę Feniks oraz pocisk rakietowy NLPR-70 milimetrów, na wyposażenie śmigłowców i do użycia w myśliwcach F-16. Świadczy także usługi narzędziowe, obróbki plastycznej, chemicznej, cieplnej oraz utylizacji zbędnych i przeterminowanych środków bojowych. Posiada szereg krajowych i międzynarodowych certyfikatów: ISO 9001:2008; ISO 14001:2004; AQAP 2110:2009; Wewnętrzny System Kontroli; PN-N 18001:2004; NCAGE.

mesko 3

- Przez 90-lat firma zmieniła się ogromnie. Przechodziła różne koleje losu, ale zawsze była firmą niezwykle ważną w systemie obronności kraju. Dzisiaj w wyniku zmian, restrukturyzacji produkujemy dla obronności. Stąpam bardzo twardo po ziemi i widzę dobrą przyszłość. Jesteśmy dzisiaj największa firmą na rynku zbrojeniowym, zatrudniamy ponad 3 tysiące ludzi, w Skarżysku półtora tysiąca. Sprzedajemy nasze wyroby do armii polskiej i mamy bardzo dobre rezultaty na rynku eksportowym. Największą naszą dumą są ludzie, bo dzięki nim są produkty, a wśród produktów hitem jest Grom, wyrób użytkowany przez kilka armii świata. Sprzedajemy kilka rodzajów amunicji mało i średniokalibrowej, spełniającej największe oczekiwania żołnierzy – mówi Waldemar Skowron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasiek

Ok, wszystko pięknie, ale jakoś nic tu nie dowiedziałem się o strategii firmy w kwestii R&D...! A to raczej kluczowa sprawa dla tej branży. Inaczej będą tylko zakładem produkcyjnym, wytwarzającym czyjąś technologię...

Dodaj ogłoszenie