MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mesko na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Co przywiezie do Kielc?

opr. MS
Skarżyskie Mesko, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jako jedna z siedmiu świętokrzyskich firm zaprezentuje swoje najnowocześniejsze produkty podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce.

„Zbrojna ekspozycja”, którą prezentować będzie od 6 do 9 września w Kielcach skarżyski zakład specjalizujący się w produkcji amunicji i rakiet w dużej mierze została przygotowana z myślą o tworzącej się właśnie Obronie Terytorialnej Rzeczpospolitej.
W sumie Mesko zaprezentuje około 70 produktów. Zostaną pokazane takie innowacyjne produkty, jak między innymi: amunicja małokalibrowa 5,56 x 45 mm i 7,62 x 51 mm z pociskiem przeciwpancernym z rdzeniem wolframowym, Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) Piorun,- przeciwlotnicza dwustopniowa rakieta Błyskawica, przeciwpancerny pocisk kierowany do lekkiego systemu rakietowego Pirat, amunicja precyzyjnego rażenia opracowana do broni przygotowanej w ramach programów artyleryjskich Krab i Kryl (APR 155 mm), Rak (APR 120 mm), - amunicja 120 mm APFSDS-T do czołgu Leopard (produkt - zdobywca nagrody Defender podczas MSPO 2015), lekki zestaw przeciwlotniczy Kusza (powstał na bazie doświadczeń konfliktu w Gruzji z 2008 roku, gdzie były używane produkowane przez Mesko zestawy Grom.

Chodziło o stworzenie jak najmniejszego samodzielnego zestawu przeciwlotniczego, który w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy będzie w stanie wykryć wrogie samoloty i śmigłowce z odległości kilkunastu kilometrów. Prace nad Kuszą ruszyły w 2009 roku. To produkt Centrum Wdrożeniowo – Produkcyjnego Telesystem – Mesko,Wojskowej Akademii Technicznej (Zespół Elektroniki Kwantowej Instytutu Optoelektroniki). To półautomatyczna wyrzutnia pocisków ziemia - powietrze Grom, uzbrojona w dwa pociski (cztery w zapasie), umieszczona na podwoziu wszędołaza Polaris. Pojazd dysponuje torem dziennym jak i nocnym (termowizyjnym). Dodatkowo jest wyposażony w baterie - co pozwala na zasilanie zestawu przez kilka dni. System ma mieć możliwość wykrywania celów na odległościach 10-12 kilometrów. Operator ma możliwość ponownego ostrzelania celu drugim pociskiem).

Mesko zaprezentuje też Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Grom, Przeciwpancerny Zestaw Rakietowy Spike-LR, pocisk rakietowy M-21 FHE Feniks oraz przedstawi bogatą ofertę w ramach produkcji małokalibrowej i średniokalibrowej amunicji.

Mesko, sześciokrotny zdobywca Defendera - prestiżowej nagrody przyznawanej podczas MSPO i tym razem zawalczy o „zbrojeniowe laury”. Do nagrody Defender i Nagrody Prezydenta RP zostały zgłoszone: Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) PIORUN, rodzina małokalibrowej amunicji przeciwpancernej ( amunicja 5,56 x 45 mm i 7,62 x 51 mm z pociskiem przeciwpancernym z rdzeniem wolframowym).

*Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) Piorun jest bardzo głęboką modernizacją rakiety Grom. Ma większy zasięg, niż Gromi większą odporność na zakłócenia. Została też zwielokrotniona precyzja naprowadzania - aż dwukrotnie zwiększono zasięg wykrycia i śledzenia celów. Z racji wprowadzenia do zestawu celownika termalnego Piorun jest w stanie zwalczać cele nie tylko w dzień, ale i w nocy. PPZR Piorun przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów i rakiet skrzydlatych znajdujących się na pułapach od 10 m do około 4 kilometrów oraz w odległości od 500m do ponad 6000 m.

*Rodzina małokalibrowej amunicji przeciwpancernej (amunicja 5,56 x 45 mm i 7,62 x51 z pociskiem przeciwpancernym z rdzeniem wolframowym). Naboje spełniają standardy Nato, a zatem mogą być używane do broni będącej na wyposażeniu armii krajów należących do sojuszu. Mają zwiększoną skuteczność.

Dla porównania nabój przeciwpancerny 5,56 mm z pociskiem bezołowiowym przebija płytę stalową o grubości 7 mm ustawioną w odległości 100 metrów od wylotu lufy. Tymczasem nabój przeciwpancerny 5,56 mm z rdzeniem wolframowo – ołowianym, w którym rdzeń stalowy hartowany zastąpiono odpowiedniej konstrukcji rdzeniem węglikowym przebija płytę pancerną o grubości 7 mm ustawioną w odległości 100 metrów od wylotu lufy. Nabój przeciwpancerny 5,56 mm z rdzeniem wolframowo – ołowianym bez problemu przebija kamizelki kuloodporne 4 klasy.

Amunicja 5,56 mm jest przeznaczona do pozostających na wyposażeniu armii polskiej – karabinu maszynowego wz.96, karabinka wz.96, karabinu M16A2. Ponadto używana będzie w nowej broni modułowej MSBS - która stanie się podstawowym karabinem polskiego żołnierza.

Nabój 7,62x51 jest przeznaczony do zwalczania pojazdów opancerzonych, lekkich umocnień polowych i przebijania osłon balistycznych. Jego konstrukcja zapewnia stabilizowany lot, dobrą celność, skuteczną eliminację celu. Dzięki rdzeniowi wolframowemu pocisk skutecznie przebija płytę pancerną o grubości 15 mm w znajdującą się w odległości 100 metrów od miejsca strzału. W efekcie naboje mogą niszczyć skutecznie pojazdy lżej opancerzone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia