Miałeś umowę na dostawę gazu z rosyjską firmą Novatek? Możesz mieć problem. Nowatek ma terminal przeładunkowy w gminie Kije

Michał Kolera
Michał Kolera
Terminal przeładunkowy Novatek Green Energy w Woli Żydowskiej. Więcej na kolejnych  zdjęciach.
Terminal przeładunkowy Novatek Green Energy w Woli Żydowskiej. Więcej na kolejnych zdjęciach. Novatek Green Energy
Udostępnij:
Novatek Green Energy to rosyjska firma handlująca gazem, o której ostatnio jest bardzo głośno. Najpierw przedsiębiorstwo zostało objęte sankcjami z powodu wojny na Ukrainie. W odpowiedzi wyłączyło dostawy surowca dla kilkunastu polskich gmin, które zaopatruje. Novatek zaopatruje też tysiące ludzi w Świętokrzyskiem w gaz do butli - tak do tych dużych przy domach jak i małych. Ma w regionie nowoczesny terminal przeładunkowy. Znajduje się w Woli Żydowskiej w gminie Kije w powiecie pińczowskim. Jak sankcje wpłyną na jego funkcjonowanie u nas?

W środę Rosja zaprzestała dostaw gazu ziemnego do Polski. Novatek Green Energy, drugi co do wielkości producent tego surowca po Gazpromie w Federacji Rosyjskiej, zaopatruje kilkanaście polskich gmin. To Łeba, Mieścisko, Zagórów, Cegłów, Mrozy, Kałuszyn, Żuromin i Lubień Kujawski. Od środy dostawy błękitnego paliwa do niektórych z nich są sukcesywnie wyłączane. Powodem jest prawdopodobnie to, że Novatek znalazł się na liście sankcyjnej polskiego rządu.

W Woli Żydowskiej w gminie Kije w powiecie pińczowskim znajduje się olbrzymi terminal przeładunkowy Novatek Południe. Jest tam też rozlewnia gazu do butli o dużej wydajności. Co będzie z obiektem oraz jego pracownikami?

Z terminala w Woli Żydowskiej zaopatrywano też tysiące odbiorców przydomowych butli gazowych zasilających ogrzewanie domów. Stąd też zaopatrywano tysiące odbiorców małych butli.

Co z odbiorcami kiedy firma nie będzie mogła dostarczyć im gazu? Czy będą mogli podpisać umowy z nowymi dostawcami?

Trudno się tego dowiedzieć, bo numery do siedziby Novateku, która znajduje się w Krakowie, były w czwartek nieaktywne.

Natomiast pracownicy obiektu w Woli Żydowskiej są bardzo powściągliwi w udzielaniu komentarzy.

- My wiemy tylko to, co w prasie i radiu. Zresztą nie jestem upoważniony do udzielania żadnych informacji - mówi jeden z nich.

Nowoczesny terminal LPG Novatek Południe znajduje się przy bocznicy kolejowej przy linii hutniczo-siarkowej łączącej szerokim torem Rosję z Polską. Zobaczcie zdjęcia terminala w Woli Żydowskiej

Na swojej stronie firma Novatek Green Energy tak chwali się obiektem.

- Terminal Przeładunkowy LPG Novatek Południe to jeden z nielicznych terminali gazu płynnego usytuowanych bezpośrednio przy szerokim torze LHS. Dogodna lokalizacja przy stacji Gołuchów, 25 kilometrów od Kielc, umożliwia sprawny odbiór produktu przez naszych Klientów i jego dalszą dystrybucję w kraju. Terminal Novatek Południe to obecnie jeden z najnowocześniejszych terminali przeładunkowych w Polsce. Posiada miejsca odstawcze na około 75 wagonów, front rozładunkowy dla 30 cystern szerokotorowych oraz 3 stanowiska załadunku autocystern wyposażonych w wagi samochodowe. Zastosowane automatyczne systemy załadunku autocystern oraz nowoczesne systemy kontroli i bezpieczeństwa pożarowego są gwarancją nie tylko komfortu w trakcie załadunku i odbioru gazu, ale przede wszystkim zapewniają pełne bezpieczeństwo. Inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązana technologiczna o wartości około 4 milionów USD pozwalają na uzyskanie przepustowości wynoszącej 20 000 ton gazu miesięcznie, co gwarantuje szybką i komfortową obsługę Klientów podczas przeładunku. Sześć ciśnieniowych zbiorników magazynowych o łącznej pojemności 1200 m3 zapewnia ciągłość i prawidłowe funkcjonowanie procesu dystrybucji gazu LPG - czytamy na stronie firmy.

Na terenie terminalu przeładunkowego Novatek Południe znajduje się też rozlewnia gazu płynnego.

- To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Napełniane są w niej butle gazowe 11 i 33 kilogramy w tym również butle do wózków widłowych, przy czym Novatek Green Energy oferuje wszystkie butle wyłącznie w sprzedaży hurtowej. Nowoczesna linia technologiczna została zakupiona u wiodącego światowego dostawcy. Jej sercem jest automatyczna karuzela składająca się z 18 urządzeń do napełniania najbardziej popularnych butli o pojemności 11 kilogramów z prędkością 700 sztuk na godzinę. Dodatkowo w obiekcie zainstalowano oprzyrządowanie do obsługi butli 33 kilogramy. Po napełnieniu butle z gazem znakowane są za pomocą specjalnej folii termokurczliwej umieszczanej na zaworze, co potwierdza ich hermetyczność i fakt napełnienia gazem płynnym Novatek. Rozlewnia posiada znaczne moce produkcyjne - jest bowiem w stanie napełnić około 300 tysięcy butli miesięcznie przy systemie trzyzmianowym. Spółka może więc z powodzeniem zaspokoić duży popyt na rynku oferując LPG Novatek - pisze przedsiębiorstwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Miałeś umowę na dostawę gazu z rosyjską firmą Novatek? Możesz mieć problem. Nowatek ma terminal przeładunkowy w gminie Kije - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie