MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Kielce przegrało w sądzie i musi oddać kasę z podatku przedsiębiorcom. Chodzi o dwa czy 26 milionów?

Redakcja
W Naczelnym Sądzie Administracyjnym Kielce przegrały sprawę o podatki od nieruchomości. Wyrok zapadł w piątek 13 czerwca. Miasto będzie musiało zwrócić pieniądze. Według skarbnika miasta Kielce chodzi o 2 miliony złotych, Stowarzyszenie, które zaskarżyło uchwałę podaje kwotę 26 milionów złotych?

Przyjęta pod koniec grudnia 2011 roku uchwała Rady Miasta Kielce o siedmioprocentowej podwyżce stawek była niezgodna z prawem – orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. Spór dotyczy teraz wielkości niesłusznie naliczonego podatku.
- Jesteśmy zadowoleni z tego rozstrzygnięcia, bo nie wolno tak traktować przedsiębiorców. Informowaliśmy, że uchwała jest nielegalna, ale nikt nie chciał nas słuchać – mówią Jacek Lewinowski i Sebastian Michalski ze Stowarzyszenia Kielce Nasz Dom.

Uchwała nie w terminie
Stowarzyszenie zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach uchwałę Rady Miasta Kielce z 22 grudnia 2011 roku. Wprowadzała ona od 1 stycznia 2012 roku siedmioprocentową podwyżkę podatku od nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Stowarzyszenie wytknęło prezydentowi i radnym, że uchwałę przyjęto niezgodnie z prawem, bo uchybiono określonym terminom.
- Nasza skarga w sprawie bezprawnego podwyższenia podatku od nieruchomości w lokalach, w których prowadzi się działalność gospodarczą, została latem 2012 roku uznana przez Wojewódzki Sąd Administracyjnych w Kielcach za zasadną, a uchwałę Rady Miasta Kielce uznano bezprawną i naruszającą zasady prawa – opowiadają Lewinowski i Michalski.

Od tego orzeczenia miasto złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, którą w piątek odrzucono.
- Wyrok jest prawomocny. Zgodnie z nim przedsiębiorcom należy się zwrot podatków za lata 2012, 2013 i 2014 plus odsetki ustawowe za każdy rok. Na piątkowej rozprawie sędzia pogroził władzom miasta, że miały czas to zmienić przez trzy lata, ale świadomie tego nie zrobiły, bo chciały kasę. Sąd wyraźnie powiedział, że miasto musi oddać podatnikom nadpłatę podatku za trzy lata podatkowe wraz z odsetkami! Przedsiębiorcy mogą się domagać zwrotu – podkreślają Jacek Lewinowski i Sebastian Michalski. Ich zdaniem chodzi o kwotę około 26 milionów złotych.

Zwrot lub inne rozliczenie
Co na to władze miasta? - Z informacji, jaką otrzymałam od prawników miejskich, wynika, iż faktycznie został wydany niekorzystny dla miasta wyrok w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości. Nie znam dokładnie jego treści, a zatem konkretne skutki dla miasta będzie można ocenić po dokładnym zapoznaniu się z orzeczeniem sądowym i jego uzasadnieniem i stanowiskiem prawników miejskich. Z mojej wiedzy wynika, iż niekorzystne rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego dla miasta i utrzymanie w mocy orzeczenia Wojewódzkie Sądu Administracyjnego skutkować będzie koniecznością zwrotu lub innego rozliczenia nadpłaconego podatku, ale nie więcej niż około dwóch milionów złotych – mówi Barbara Nowak, skarbnik miasta Kielce.
 

Źródło: Paweł WIĘCEK [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia