Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michał Moskal: Niemcy prowadziły swoją politykę w ścisłej współpracy z Rosją

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Wideo
od 16 lat
O idei Trójmorza w kontekście polityki Unii Europejskiej, a szczególnie Niemiec, mówi w rozmowie z „Kurierem” Michał Moskal, szef gabinetu politycznego prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

- Projekt Trójmorza jest niebezpieczny dla wielu grup interesu. Mamy świadomość tego, że państwa zrzeszone w tym projekcie są w pewien sposób do siebie podobne, jeśli chodzi o bagaż doświadczeń, kulturowy i społeczny. To państwa, którym jest do siebie blisko. Różnym siłom w Europie było na rękę, by te państwa jak najmniej współpracowały. Bo wspólnie mają gigantyczny potencjał w Europie. Gdy patrzymy na ten wektor europejski i wektor rosyjski, to trzeba mieć świadomość, że one zawsze były ściśle powiązane. Siłą wiodącą w Unii Europejskiej zawsze były Niemcy. A Niemcy prowadziły swoją politykę, szczególnie gospodarczą, w ścisłej współpracy z Rosją. Widzieliśmy to na przykładzie polityki energetycznej

.

Jak zauważył Michał Moskal, widomym znakiem wspólnych działań Niemiec i Rosji była budowa Nord Stream, którego zadaniem było wypchnięcie z Europy innych, niż opartych na rosyjskim gazie źródeł energii, którego dystrybucją zajmować miały się Niemcy.

- Ciężko powiedzieć, czy to przedsięwzięcie nie wróci, bo mimo trwającej inwazji na Ukrainę, widzimy, że w Unii Europejskiej zamiary, także te legislacyjne, w tym względzie się nie zmieniły. Można podejrzewać, że po stronie Niemiec wciąż jest oczekiwanie, że będzie powrót do tego „business as usual”. Jednak w Europie Zachodniej są również państwa, które wspierają takie kierunki, o których my mówimy, czyli chociażby energię jądrową. To np. Francja.

Zdaniem Moskala, Polskę energetycznie zabezpieczą dziś reaktory jądrowe, które są najczystszym możliwym źródłem energii. W dalszej części rozmowy, szef gabinetu Jarosława Kaczyńskiego mówił o neoimperialnej polityce Rosji, która nie dla wszystkich w Europie była w podobny sposób czytelna:

- Nie trzeba być szczególnie wprawnym obserwatorem życia politycznego, żeby widzieć jak te projekty były realizowane. Żeby widzieć jakie były zamierzenia Rosji wobec Europy, jakie były zamierzenia Niemiec wobec Europy i jaką politykę prowadziła Unia Europejska, która również, przez pewną grupę interesów, głównie gospodarczych, była przez cały czas sterowana.

W opinii Michała Moskala polityka krajów Inicjatywy Trójmorza skupia się w trzech obszarach:

- Pierwszy to integracja społeczna i kulturowa. Budowanie pewnych ram do tego, żeby te państwa mogły się do siebie zbliżać. Z tego wprost wynika kolejna rzecz, czyli integracja gospodarcza. Tworzenie wspólnych inicjatyw w zakresie gospodarki – w energetyce, cyfryzacji, itd. Tu tych inicjatyw jest dużo i będzie ich coraz więcej. Trzecim aspektem jest bezpieczeństwo.

W rozumieniu pojęcia bezpieczeństwa, zdaniem Moskala, podejście państw Trójmorza jest odmienne od państw zachodnich:

- My długo staraliśmy się tłumaczyć, jakie są plany Rosji. Mówiliśmy o tym, co się wydarzy, jeśli nie będą podejmowane pewne kroki. Jako Prawo i Sprawiedliwość często byliśmy nazywani rusofobami. Takiej retoryki używa duża część środowisk nastawionych przeciwko Polsce. Ma ona osłabiać rząd, który dzisiaj prowadzi politykę gwarantującą bezpieczeństwo Polski i tej części Europy. To doskonale rozumieją dziś Amerykanie. Rozumieją to państwa Trójmorza i zaczyna rozumieć Europa Zachodnia.

Trójmorze, jako organizacja międzynarodowa, nie jest monolitem, lecz zbiorem różnych podmiotów, które mają różne interesy. Jednak to forum ma pewną swoją specyfikę:

- Należy tworzyć fora w których jesteśmy z państwami, którym jest do nas blisko. W których duża część interesów gospodarczych, chociażby na forum Unii Europejskiej, jest zbieżna. I takim forum właśnie jest Trójmorze – skonkludował Moskal.

Cała rozmowa dostępna w materiale wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Michał Moskal: Niemcy prowadziły swoją politykę w ścisłej współpracy z Rosją - Kurier Lubelski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia