Miechów. Charytatywna Dycha. Niezwykły wyczyn biegającego dziadka

Aleksander Gąciarz
Team Tkaczewskich na podium
Team Tkaczewskich na podium Aleksander Gąciarz
Daniel Kowal z Miechowa i Magdalena Bochenek z Michałowic to zwycięzcy tegorocznej Charytatywnej Dychy, czyli biegu na 10 kilometrów rozgrywanego w ramach Festiwalu Biegowego dla miechowskiego hospicjum. Na uwagę zasługuje jednak wyczyn Piotra Tkaczewskiego, który pobiegł poniżej 42 minut, wioząc w wózku swojego… wnuka. Bieg ukończyło 132 zawodników.

Faworyt biegu był jeden i nie zawiódł. Daniel Kowal, miechowianin trenujący z AZS AWF Kraków, wygrał Charytatywną Dychę już dwa razy, a w niedzielę zgromadził biegowego hat tricka. W dodatku ze znakomitym czasem 33 minuty 47 sekund, który jest nowym rekordem miechowskiej trasy. Daniel od samego początku narzucił tempo, którego rywale nie byli w stanie wytrzymać. Następnego zawodnika na mecie wyprzedził o prawie trzy minuty!

Zwycięzca nie ukrywa, że bardzo zależało mu na wygranej w swoim mieście, ale przyznał też, że na trasie miał kłopoty.

- Były problemy. Od piątego kilometra, gdy skończył się podbieg, a zaczął się zbieg, złapała mnie bardzo mocna kolka. Identycznie jak rok temu zresztą. Ale czułem się dzisiaj mocny i udało się to przezwyciężyć. Bardzo się cieszę, że udało mi się złamać 34 minuty, a mimo zmęczenie nie było jakoś bardzo duże – mówił na mecie.

Wśród kobiet najlepsza była Magdalena Bochenek, reprezentująca GOAT Michałowice, która jako jedyna z pań pobiegła poniżej 40 minut (39,35 s.)

Niezwykłym wyczynem popisał się natomiast inny miechowianin Piotr Tkaczewski. Biegacz urodzony w 1972 roku pobiegł w czasie 41,59 s., co dało mu drugie miejsce wśród zawodników po 50 roku życia oraz 15 w klasyfikacji generalnej. W dodatku całą trasę pokonał, pchając wózek ze swoim wnukiem. Jak zauważył, wnukowi trudno będzie pobić wynik dziadka nawet gdy dorośnie. Chyba, że zacznie biegać tak wcześnie jak najmłodszy z uczestników Charytatywnej Dychy Oliwier Grzywnowicz. Dziesięciolatek który pokonał trasę w czasie nieco powyżej 70 minut i również otrzymał za swój wyczyn pamiątkową statuetkę.

Bieg ukończyło 132 zawodników. Nad jego przebiegiem czuwał jak zawsze Eugeniusz Poręba, któremu pomagali Andrzejem Śliwiński, odpowiedzialni za pomiar czasu informatycy ze Słomnik oraz wolontariusze.