Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poinformuj szefa

AGNIESZKA DZIUBLEWSKA 0 68 324 88 18 [email protected]
Jeżeli zachorowałeś i nie możesz przychodzić do pracy, idź do lekarza. Poproś go o wystawienie zwolnienia.

Zwolnienie lekarskie jest potrzebne do otrzymywania zasiłku chorobowego i jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy. Może je wystawić jedynie lekarz uprawniony do tego przez ZUS.

Poinformuj szefa

Twoim obowiązkiem jest usprawiedliwianie i informowanie o każdej nieobecności w pracy. Najlepiej zadzwoń do szefa. Samo zwolnienie od lekarza możesz dostarczyć w ciągu siedmiu dni - przez kogoś lub wysłać pocztą. Jeżeli się z tym spóźnisz, utracisz 25 proc. swojego zasiłku, ale tylko przez okres spóźnienia.

Zasiłek chorobowy

Do zasiłku chorobowego nabywasz prawo po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia prawo to będzie ci przysługiwało dopiero po 180 dniach.
Od razu zasiłek chorobowy mogą otrzymać m.in. absolwenci, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do niego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub otrzymania dyplomu uczelni wyższej, osoby, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy czy pracownicy z co najmniej 10-letnim stażem ubezpieczeniowym. Zasiłek też możesz otrzymać po rozwiązaniu umowy o pracę, jeśli choroba trwała co najmniej 30 dni i rozpoczęła się w ciągu 14 dni od rozwiązania stosunku pracy.

Kiedy dostaniesz zasiłek

Zasiłek chorobowy będziesz otrzymywać, jeżeli w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego zachorujesz, nie możesz wykonywać pracy z powodu choroby zakaźnej, leczysz się z uzależnienia w stacjonarnym zakładzie. Świadczenie przysługuje za każdy dzień, wliczając w to dni wolne oraz niedziele i święta.
Za pierwsze 33 dni zwolnienia w ciągu roku pracodawca płaci ci ze swoich funduszy. Jeśli chorujesz dłużej, przysługuje ci zasiłek chorobowy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłek otrzymujesz nie dłużej niż 182 dni. W przypadku gruźlicy przez 270 dni.
Gdy jesteś na zwolnieniu lekarskim, szef nie może wypowiedzieć ci umowy o pracę. Jesteś chroniony przez Kodeks pracy. Gdybyś brał fałszywe zwolnienia, może ci grozić zwolnienie dyscyplinarne.

Ochrona na chorobowym

Jeżeli jesteś zatrudniony w firmie nie dłużej niż pół roku, a na chorobowym przebywasz od ponad trzech miesięcy, szef może rozwiązać z tobą umowę bez wypowiedzenia. Może to zrobić również w przypadku, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku. Chodzi o sytuację, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej sześć miesięcy lub niezdolność jest spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Samoistnie umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta bez względu na to, że jesteś na zwolnieniu.
W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, nie obowiązują żadne ograniczenia w możliwości zwolnienia pracownika na chorobowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska