Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania drożeją, a wraz z nimi ubezpieczenia nieruchomości. Gdzie zdrożały najbardziej – aż 60 procent? Nie zgadniecie!

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Warto odnotować, że jeszcze w lutym b.r. roku zwyżki były tutaj minimalne. Na Warmii i Mazurach, Kujawach oraz w Wielkopolsce ceny były wyższe o ok. 25 proc. Poniżej poziomu inflacji wzrosły z kolei składki w przypadku nieruchomości położonych w Małopolsce (6 proc.) oraz na Podkarpaciu (9 proc.).
Warto odnotować, że jeszcze w lutym b.r. roku zwyżki były tutaj minimalne. Na Warmii i Mazurach, Kujawach oraz w Wielkopolsce ceny były wyższe o ok. 25 proc. Poniżej poziomu inflacji wzrosły z kolei składki w przypadku nieruchomości położonych w Małopolsce (6 proc.) oraz na Podkarpaciu (9 proc.). Karolina Misztal / Polska Press
Spodziewane spowolnienie na rynku budowlanym nie hamuje wzrostu cen. W kwietniu mieszkania podrożały o kolejne 15 proc. r./r. – najwięcej na Warmii i Mazurach (23 proc.) oraz w woj. łódzkim (22 proc.). Za wzrostem wartości nieruchomości podążają stawki ubezpieczeń. Średnia cena polisy majątkowej to dzisiaj 357 zł. Najwyższy wzrost (60 proc.) odnotowało woj. opolskie, najmniejszy Małopolska (6 proc.) i Podkarpacie (9 proc.).

Aby wykończyć nieruchomość, trzeba obecnie wydać o 35 proc. więcej niż przed rokiem – o tyle wzrosły ceny materiałów budowlanych. Powoduje to, że np. zamówienia na budowę domów spadły w maju o 60 proc.

Wg danych GUS w pierwszych czterech miesiącach 2022 roku oddano do użytku 73,5 tys. mieszkań – jeszcze o 2 proc. więcej niż przed rokiem, jednak są już widoczne pierwsze oznaki spowolnienia. Powodem są rosnące

  • inflacja,
  • stopy procentowe
  • i koszty pracy.

W efekcie systematycznie spada zdolność kredytowa Polaków. W kwietniu wydano o 5,5 proc. mniej pozwoleń na budowę w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Drogie mieszkanie, jeszcze droższe wykończenie

Kupione mieszkanie lub dom trzeba też wykończyć. Jednak drożejące w zastraszającym tempie ceny materiałów budowlanych są coraz mniej akceptowalne dla inwestorów. W efekcie zamówienia na budowę domów spadły w maju o ponad połowę.
Koniunktura zwalnia, ceny mieszkań i tak o 15 i więcej proc. w górę, wraz z nimi polisy.

Pomimo widocznego spowolnienia ceny nieruchomości wciąż rosną, a wzrosty obejmują zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny. Wg danych portalu tabelaofert.pl średni koszt m2 był w kwietniu 2022 roku wyższy o blisko 15 proc. w stosunku do kwietnia ub. roku.

Najszybszy ponad 20 proc. wzrost odnotowały woj. warmińsko-mazurskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Na przeciwległym biegunie są mazowieckie, lubuskie i świętokrzyskie, gdzie ceny podniosły się w granicach 6-9 proc.

Jedynym regionem, gdzie ceny na przestrzeni roku spadły była Opolszczyzna – odnotowano tu regres w granicach 5 proc.

W ujęciu kwotowym najdroższe mieszkania są wciąż w woj. mazowieckim – mediana ceny osiągnęła tu w kwietniu wartość 597 tys. zł oraz małopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim, gdzie oscyluje w granicach 530 tys. zł. Relatywnie najmniej za własne „M” płacono z kolei w woj. lubuskim (272 tys. zł) i opolskim (280 tys. zł), a także na Śląsku (325 tys. zł). Mediana dla całego kraju wyniosła 504 tys. zł.

W 2015 r minimalna pensja wynosiła 1750 zł, czyli ponad dwa razy mniej niż będzie to w lipcu 2023 r.

Nowa płaca minimalna. Będą aż dwie podwyżki najniższego wyna...

Składki na ubezpieczenie mieszkań: w ciągu roku średni wzrost o 20 procent

– Wzrosty cen przekładają się również na poziomy składek ubezpieczeń majątkowych. Przez rok wzrosły one średnio o 20 proc. w skali kraju. Są jednak regiony, gdzie stawki nie dogoniły inflacji lub kształtują się na zbliżonym poziomie – stwierdza Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia. – Suma ubezpieczenia na polisie majątkowej powinna być zawsze równa wartość nieruchomości - dodaje.

Niezawodny sprzęt do pracy

Tylko w takim przypadku unikniemy groźnego dla nas zjawiska niedoubezpieczenia. Mamy także pewność otrzymania odszkodowania, które w przypadku zaistnienia szkody będącej skutkiem np. pożaru, czy zalania pozwoli nam na pełne odtworzenie utraconego majątku. W obecnej sytuacji rynkowej warto więc na bieżąco śledzić, jak zmieniają się ceny nieruchomości w naszym regionie i w zależności od tego modyfikować sumę ubezpieczenia – dodaje ekspert CUK Ubezpieczenia.

Składki na ubezpieczenie mieszkania: w każdym regionie inne stawki

Eksperci CUK Ubezpieczenia przeanalizowali, ile średnio w kwietniu 2022 roku kosztowały polisy majątkowe w poszczególnych regionach kraju. Sześć województw odnotowało średni wzrost o 3-4 pkt proc. powyżej poziomu inflacji. Istotnym podwyżkom nie oparło się woj. opolskie – ubezpieczenie było tu droższe średnio o 60 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Warto odnotować, że jeszcze w lutym b.r. roku zwyżki były tutaj minimalne. Na Warmii i Mazurach, Kujawach oraz w Wielkopolsce ceny były wyższe o ok. 25 proc. Poniżej poziomu inflacji wzrosły z kolei składki w przypadku nieruchomości położonych w Małopolsce (6 proc.) oraz na Podkarpaciu (9 proc.).

W ujęciu kwotowym średnia cena polisy mieszkaniowej w Polsce wyniosła w kwietniu 357 zł. To ok. 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej za ubezpieczenie płacili właściciele nieruchomości w woj. opolskim (średnio 459 zł), śląskim (444 zł) i lubuskim (432 zł), najmniej na Lubelszczyźnie (295 zł) oraz, pomimo wysokiego na przestrzeni roku wzrostu cen, Warmii i Mazurach (298 zł). Porównywalny do średniej krajowej poziom składki ponieśli mieszkańcy Wielkopolski (358 zł) i Mazowsza (361 zł).

– Głównymi czynnikami, które mają wpływ na wzrost poziomów składek ubezpieczeniowych, są inflacja i rosnące ceny nieruchomości. Niemniej analizując sytuację na rynku budowlanym, warto zauważyć, że ubezpieczenia wprawdzie podrożały, jednak mniej niż np. ceny materiałów budowlanych wykorzystywanych np. do remontów – podkreśla Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

Dodatkowo ubezpieczyciele systematycznie opierają swoje oferty na korzystniejszych dla klienta rozwiązaniach jak, np. formułą ochrony od wszystkich ryzyk (all risk), rozszerzaniem zakresu ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, czy nowych usługach assistance. – Należy też podkreślić dużą odpowiedzialność ubezpieczających, którzy jak się wydaje, kupując ubezpieczenie, nie kierują się już wyłącznie jego ceną, ale także aktualną wartością swoich nieruchomości – mówi Kamila Grandzicka.

Budowa domu droższa o 1/4, ale można ją chociaż ubezpieczyć

Sezon wiosenno-letni to najlepszy czas na roboty wykończeniowe. Niestety po zakupie wymarzonej nieruchomości również to będzie szczególnie trudne i kosztowne. Wg danych Grupy PSB Handel SA w kwietniu b.r. ceny materiałów budowlanych były średnio o 34 proc. wyższe niż przed rokiem, a podwyżki dotyczyły wszystkich grup towarowych.

Portal wielkiebudowanie.pl informuje także, że tylko w maju tego roku koszty m2 domu w stanie deweloperskim wzrosły w ujęciu miesięcznym o 2,2 proc. Prognoza roczna także nie napawa optymizmem – szacowany wzrost kosztów budowy budynków oscyluje w granicach 22 proc. W efekcie zamówienia na budowę prywatnych domów spadły w maju nawet o 60 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2021 r.

Inwestorów po prostu nie stać na rozpoczęcie budowy, a w przypadku, kiedy proces budowlany jest już realizowany, muszą oni często ograniczać zakres projektu budowlanego. Przy tak szybko zwiększających się wartościach nieruchomości, nie powinni jednak oszczędzać na ubezpieczeniu.

– Realizując prace budowlano-wykończeniowe warto pamiętać, że towarzystwa umożliwiają ubezpieczenie nie tylko zamieszkałej nieruchomości, ale także domu w budowie. Ubezpieczenie stanowi receptę na przykre niespodzianki, które mogą wydarzyć się w trakcie prowadzonych prac. Zakres ochrony może obejmować np. mury, elementy stałe, jak i ruchomości oraz budynki gospodarcze – wyjaśnia Kamila Grandzicka.

Ekspertka CUK Ubezpieczenia dodaje również, że w przypadku osiągnięcia tzw. stanu surowego zamkniętego możliwe jest także ubezpieczenie od ryzyka kradzieży. – Zakup takiej formy ochrony nie jest drogi – w przypadku domu o wartości 500 tys. zł składka za roczne ubezpieczenie wynosi od 350 zł do 500 zł. O szczegóły takiej oferty warto zapytać doradcę ubezpieczeniowego lub samodzielnie porównać wszystkie oferty na rynku korzystając np. z kalkulatora online – tłumaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkania drożeją, a wraz z nimi ubezpieczenia nieruchomości. Gdzie zdrożały najbardziej – aż 60 procent? Nie zgadniecie! - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia