Milionowe nieprawidłowości przy rozliczeniu budowy hali sportowej w Radomiu? Maxto złożyło doniesienie do prokuratury

ikZaktualizowano 
MOSiR Radom
Maxto nie zgadza się z przyczynami odstąpienia od umowy wskazanymi przez Zamawiającego, czyli miejską spółkę MOSiR. Zarząd Maxto wskazuje na szereg nieprawidłowości w rozliczeniu budowy przy ulicy Struga w Radomiu i informuje o złożeniu doniesienia do prokuratury w Lublinie.

Firma Maxto to jeden z dwóch konsorcjantów budujących halę widowiskowo – sportową i stadion przy ulicy Struga w Radomiu. Jak już pisaliśmy 1 marca Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zerwał umowę z konsorcjum z uwagi na nie wywiązanie się z umowy. Mimo kolejnych terminów obiekty przy ulicy Struga nie zostały wybudowane.

We wtorek 30 kwietnia Maxto przysłało do naszej redakcji oświadczenie podpisane przez zarząd. Przedstawia w nim swoje stanowisko i wskazuje na szereg nieprawidłowości przy rozliczeniu dotychczas wykonanych prac.
Jest też informacja o złożeniu w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Poniżej publikujemy treść oświadczenia Maxto.

OŚWIADCZENIE
"w sprawie inwestycji pn.: „Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych dotyczących obiektu sportowego obejmującego halę sportowo - widowiskową i stadion piłkarski wraz z robotami rozbiórkowymi w Radomiu przy ulicy Struga”.
Szanowni Państwo,

MAXTO, jako jeden z podmiotów uczestniczących w realizacji przedmiotowej inwestycji, z olbrzymim zaskoczeniem przyjmuje wiele informacji przekazywanych przez Zamawiającego za pośrednictwem mediów, które w naszej ocenie - pomijają znaczną część najistotniejszych w niniejszej sprawie okoliczności - kształtują mylne wyobrażenie opinii publicznej na temat istniejącego stanu rzeczy i jego przyczyn.

W okresie minionych kilku tygodni nasza Spółka starała się zachować daleko idącą wstrzemięźliwość w prezentacji swojego stanowiska w niniejszej sprawie uznając, iż leży to w interesie wyjaśnienia okoliczności sprawy, nie mniej jednak z uwagi na fakt, że ani przedstawiciele MOSiR ani Urzędu Miasta Radomia nie są zainteresowani podjęciem działań zmierzających do ustalenia i wyjaśnienia okoliczności sprawy, MAXTO podjęła niezbędne kroki faktyczne i prawne.
W dniu 14 lutego 2019 r. na spotkaniu w Urzędzie Miasta Radomia przy udziale Prezydenta i Wiceprezydenta Miasta przekazano zarówno urzędnikom miejskim jak i przedstawicielom MOSiR Raport z wyników przeprowadzonej na zlecenie MAXTO inwentaryzacji robót, która wykazała, że zakres robót budowlanych rzeczywiście wykonanych na budowie jest znacznie mniejszy od zakresu potwierdzonego protokołami odbioru robót. Nadto zwróciliśmy się do Pana Prezydenta Miasta o podjęcie czynności nadzorczych, jako właściciela MOSiR spółki z o.o., wskazując jednocześnie, że do dnia dzisiejszego nie ustalono dlaczego MOSiR dokonał zapłaty na rzecz ROSA – BUD S.A. za niewykonane roboty budowlane, których łączna wartość przekracza 12 mln zł brutto, a następnie wzywał ROSA – BUD S.A. do ich „dostarczenia” na budowę.

W dniu 12 kwietnia 2019 Maxto przekazało władzom miasta Radomia opinię firmy CAS opracowaną przez specjalistów z uprawnieniami biegłych sądowych z zakresu budownictwa, która potwierdziła rozbieżności wykazane w inwentaryzacji przekazanej w dniu 14 lutego 2019.
Przekazany Raport z inwentaryzacji oraz opinia firmy CAS pokazały nieuprawnioną zapłatę przez Inwestora na rzecz ROSA- BUD przy pełniej akceptacji SUEZ – Inspektorów Nadzoru na kwotę ok. 12 mln zł brutto.
Dodatkowo od początku kontraktu do dnia dzisiejszego wartość spłaconych przez MOSIR roszczeń zgłoszonych podwykonawców ROSA-BUD wynosi ponad 8 mln zł. Podkreślić należy, że niezgłoszeni podwykonawcy ROSA-BUD jak wynika z nieoficjalnych informacji zgłaszają dodatkowe roszczenia na kwotę ponad 4 mln zł. Oznacza to, że MOSIR zapłacił dwa razy za ten sam zakres prac wykonywanych przez podwykonawców ROSA-BUD.

W sumie daje to kwotę ok. 24 mln zł, które zostały nienależnie zapłacone ROSA-BUD w trakcie realizacji inwestycji, a którą to kwotę Inwestor będzie zmuszony dopłacić gdyż gwarancje ubezpieczeniowe wystarczą jedynie na pokrycie części roszczeń.
MAXTO od początku, kiedy pojawiły się problemy na budowie było żywotnie zainteresowane dokończeniem tej inwestycji i już w grudniu składało takie deklaracje jednocześnie dysponując wyliczeniami kosztów realnego ukończenia inwestycji, które oscylowały na poziomie kwoty podpisanego kontraktu. Niestety już w trakcie prowadzonej inwentaryzacji zauważono znaczne rozbieżności pomiędzy zafakturowanymi kwotami a rzeczywiście wykonanym zakresem ROSA-BUD co uniemożliwiło nam podjęcie się roli Generalnego Wykonawcy. W tej sytuacji warunkowaliśmy ukończenie inwestycji zapewnieniem Inwestora o uzupełnieniu środków budżetowych na kwotę nienależnie dokonanych płatności na rzecz ROSA-BUD oraz spłacenie przez Inwestora roszczeń podwykonawców ROSA-BUD. Jednocześnie podkreślamy, że w toku realizacji inwestycji MAXTO odrębnie rozliczała realizowany przez spółkę zakres robót, zatem nie weryfikowała rozliczeń pomiędzy Zamawiającym, a ROSA – BUD S.A.

Dopiero po otrzymaniu informacji o brakujących w budżecie inwestycji środkach finansowych co pokazały wyżej wspomniana inwentaryzacja i opinia firmy CAS Inwestor zrezygnował z dalszych rozmów w sprawie przejęcia budowy przez MAXTO i w konsekwencji podjął decyzje o odstąpieniu od umowy, próbując przenieść odpowiedzialność z tego tytułu na MAXTO.

Maxto konsekwentnie nie zgadza się z przyczynami odstąpienia od umowy wskazanymi przez Zamawiającego i uważa, że odpowiedzialność za niewłaściwe i niezgodne z zapisami umowy prowadzenie procesu inwestycyjnego leży po stronie Zamawiającego, który w nieprawidłowy sposób dokonywał odbiorów robót i rozliczenia umowy.

W tej sytuacji podjęcie przez MOSIR decyzji o wykonaniu inwentaryzacji „3D”, która z założenia miała posłużyć szybkiemu ogłoszeniu przetargu a jej wynikiem ma być nie ocena aktualnego stanu zaawansowania prac (tożsamego z inwentaryzacją Maxto) tylko przestawienie zakresu pozostałego do wykonania oraz włączenie do przetargu dodatkowo przebudowy węzła komunikacyjnego mogą sugerować, że Inwestorowi nie zależy na rzeczywistym określeniu kosztów inwestycji poniesionych do tej pory i koniecznych do poniesienia, a jedynie do utrudnienia zweryfikowania prawidłowości wydatkowania środków przeznaczonych na realizację inwestycji.

Z uwagi na brak jakichkolwiek reakcji ze strony Inwestora na prośby Maxto o skontrolowanie procesu inwestycyjnego i przeprowadzenie oceny stanu rozliczenia Maxto złożyło w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawę prowadzi Prokuratora Okręgowa w Zamościu.

Za Państwa pośrednictwem apelujemy jeszcze raz do Władz Miasta i Rady Miasta Radomia o przedstawienie opinii publicznej rzetelnego rozliczenia inwestycji. Ogłoszenie nowego przetargu na ukończenie inwestycji bez wyjaśnienia jakie działania doprowadziły do uszczuplenia budżetu projektu o ok. 24 mln zł uniemożliwi pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiadających za ten stan rzeczy i naraża Miasto Radom na poniesienie jeszcze większych kosztów, których nie można przewidzieć bez rzetelnego rozliczenia dotychczas zrealizowanego zakresu prac.

Z poważaniem, Zarząd Maxto Sp. z o.o. S.K.A"

After Party i Jagoda i Brylant w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

Wideo

Materiał oryginalny: Milionowe nieprawidłowości przy rozliczeniu budowy hali sportowej w Radomiu? Maxto złożyło doniesienie do prokuratury - Echo Dnia Radomskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3